Automatizar los procesos logísticos incrementa la productividad y la seguridad en los movimientos de mercancía

Automatyzacja procesów logistycznych

03 cze 2022

Automatyzacja procesów logistycznych przy użyciu odpowiednich narzędzi pozwala znacząco podnieść wydajność pracy w magazynie. Zautomatyzować można niemal każdy proces, począwszy od przyjmowania dostaw, poprzez kompletację zamówień i kontrolę stanu magazynowego, a na wysyłkach kończąc.

W całkowicie zautomatyzowanych obiektach operacje magazynowe przebiegają sprawniej dzięki zastosowaniu układnic i przenośników.

Które procesy logistyczne warto zautomatyzować?

Automatyzacja to znakomity sposób na poprawę jakości obsługi, skrócenie terminów dostaw, zwiększenie liczby wysyłek czy uniknięcie ryzyka wyczerpania zapasów dzięki trafniejszemu prognozowaniu zmian popytu. Poniżej omawiamy najczęściej automatyzowane procesy logistyczne.

Transport bliski

Sprawna logistyka oznacza ciągły przepływ towarów: przyjmowanie dostaw, przygotowanie zamówień do wysyłki, nadawanie paczek etc.

Wiele z tych czynności można zautomatyzować przy użyciu systemu przenośników. W skład systemu wchodzą urządzenia przeznaczone do gromadzenia, sortowania i transportu towarów w obrębie tego samego magazynu lub między różnymi obiektami (np. między magazynem a zakładem produkcyjnym).

Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w obiektach logistycznych firmy Tadım w Turcji. System automatycznych przenośników paletowych marki Mecalux łączy magazyn z zakładem produkcji suszonych owoców, znacznie usprawniając przepływ towarów. Dzięki temu Tadım może bez problemu zaspokoić ogromny popyt na oferowane produkty. „Instalacja przenośników między magazynem a halą produkcyjną pozwoliła nam zwiększyć wolumen przyjmowanych dostaw aż o 73%” – wyjaśnia Kemal Güler, kierownik ds. logistyki w firmie Tadım.

Magazynowanie towarów

Czynności związane z magazynowaniem produktów można zautomatyzować, instalując układnice paletowe lub pojemnikowe, które automatycznie transportują towary wzdłuż korytarzy i umieszczają je lub pobierają w wyznaczonym miejscu paletowym.

W obiektach magazynujących produkty o niewielkich rozmiarach najlepiej sprawdzają się układnice pojemnikowe. Taki system pozwala znacznie usprawnić przygotowanie zamówień. Układnica pojemnikowa automatycznie pobiera ładunki z regałów i odkłada je na przenośniki prowadzące na stanowiska kompletacyjne. „Inwestycja w automatyczny magazyn pojemnikowy przyniosła naszej firmie wiele korzyści, w tym przede wszystkim ograniczenie liczby pomyłek i wyraźną poprawę wydajności. Teraz możemy pracować o wiele szybciej” –mówi Francis Deneckere, dyrektor operacyjny w belgijskiej firmie TAL specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości systemów oświetleniowych.

Producent systemów oświetleniowych TAL zdecydował się na automatyzację procesów magazynowych poprzez zastosowanie układnicy pojemnikowej
Producent systemów oświetleniowych TAL zdecydował się na automatyzację procesów magazynowych poprzez zastosowanie układnicy pojemnikowej

Załadunek i rozładunek pojazdów

Procesy załadunku i rozładunku pojazdów można zautomatyzować przy użyciu systemu ATLS (Automatic Truck Loading Systems). Tego rodzaju urządzenia mogą podawać i wyjmować palety z towarami przy minimalnej kontroli ze strony personelu.

W takie rozwiązanie zainwestowała firma Grupo Siro, jeden z wiodących producentów ciastek, makaronów, chleba tostowego oraz wyrobów piekarniczych i zbożowych na rynku hiszpańskim. Automatyczny system załadunku i rozładunku pojazdów pozwolił znacznie przyspieszyć obsługę towarów w dokach przeładunkowych.

Kontrola przy dostawie

Przyjmowanie towarów do magazynu to jedna z najistotniejszych operacji w łańcuchu dostaw. W magazynach automatycznych produkty zazwyczaj są poddawane wstępnej kontroli, która ma na celu stwierdzenie, czy spełniają kryteria przyjęcia na stan.

Czynność tę można zautomatyzować przy użyciu przenośników i stanowiska kontroli przyjęć. Na usytuowanym na początku przenośnika stanowisku do automatycznej kontroli jakości sprawdzane są wymiary, waga i stabilność towarów oraz stan palety, a skanowanie kodu kreskowego pozwala stwierdzić, czy nie nastąpiła pomyłka przy dostawie.

Ścisła kontrola towarów ma szczególne znaczenie w firmie Mega Pharma, która jest jednym z wiodących producentów i dystrybutorów leków w Urugwaju. W tej branży prawidłowe zarządzanie produktami to absolutny priorytet. Firma korzysta z rozległej strefy przyjęć, w której przeprowadza się kontrole stanu towarów. Palety z surowcami sprawdzane są w wydzielonych kabinach kontrolnych.

Przygotowanie zamówień

Kompletacja zamówień to jeden z najbardziej czasochłonnych i wymagających procesów magazynowych. W przypadku ręcznej kompletacji order pickerzy muszą wielokrotnie w ciągu dnia przemierzać magazyn w poszukiwaniu niezbędnych produktów. Czynność tę można jednak znacznie usprawnić przy użyciu odpowiednich systemów automatycznych. Jednym z wydajniejszych rozwiązań jest zastosowanie metody „towar do człowieka” (ang. goods-to-person), która polega na automatycznym dostarczaniu towarów do kompletacji przez układnice i przenośniki.

Zlokalizowany w Hiszpanii kompleks logistyczny koncernu Porcelanosa pracuje na najwyższych obrotach przez cały rok. Aby usprawnić pracę magazynierów, firma podjęła decyzję o budowie strefy kompletacji zamówień działającej według metody „towar do człowieka”, wyposażonej w roboty przemysłowe do przenoszenia cięższych ładunków.

Kontrola i zarządzanie

Sprawna logistyka wymaga ścisłej kontroli stanów magazynowych oraz dobrej organizacji pracy w magazynie. Dlatego warto zainwestować w system magazynowy, np. Easy WMS marki Mecalux.

Oprogramowanie tego typu pozwala m.in. na bieżąco sprawdzać stan zapasów oraz przebieg operacji logistycznych. Poza tym może też współpracować z terminalami radiowymi, które przekazują magazynierom odpowiednie instrukcje. Dzięki temu mogą oni pracować szybciej, nie popełniając przy tym błędów.

Cyfryzacja logistyki przyniosła wiele korzyści firmie Intersurgical specjalizującej się w dystrybucji urządzeń medycznych wspomagających oddychanie. W automatycznym magazynie zlokalizowanym na Litwie wdrożono system Easy WMS marki Mecalux, który zapewnia pełną identyfikowalność produktów. „Dzięki tej inwestycji w krótkim czasie udało nam się zdecydowanie usprawnić kontrolę wszystkich procesów logistycznych w przedsiębiorstwie. Teraz bez obaw możemy spoglądać w przyszłość z nadzieją na rozwój działalności. Chcemy, aby ten obiekt pozostał głównym elementem naszej sieci dystrybucji” – tłumaczy Martynas Tamosiunas, kierownik ds. łańcucha dostaw w firmie Intersurgical.

Automatyczny magazyn firmy Intersurgical na Litwie zarządzany przez system Easy WMS marki Mecalux
Automatyczny magazyn firmy Intersurgical na Litwie zarządzany przez system Easy WMS marki Mecalux

Dlaczego warto zautomatyzować procesy logistyczne?

Automatyzacja procesów logistycznych jest obecnie kluczowym elementem strategii wielu przedsiębiorstw. Urządzenia automatyczne pozwalają znacznie usprawnić procesy kompletacji, transport bliski czy magazynowanie ładunków, a zarazem poprawić bezpieczeństwo.

Automatyzacja procesów umożliwia ponadto wyeliminowanie wielu błędów trudnych do uniknięcia przy całkowicie ręcznym zarządzaniu towarami. Jest to szczególnie istotne przy dużym natężeniu przepływu ładunków przez magazyn, ponieważ automatyczne układnice i przenośniki mogą pracować niemal całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

Automatyzacja procesów logistycznych to jeden z najlepszych sposobów na poprawę wydajności w magazynach chłodniczych, gdzie odpowiednio zaprojektowane układnice i przenośniki mogą nieprzerwanie pracować w ujemnych temperaturach.

Kiedy warto zautomatyzować magazyn?

Największe korzyści przynosi automatyzacja powtarzalnych zadań, jak np. pobieranie i odkładanie towarów na regałach, załadunek i rozładunek pojazdów, czy przenoszenie towarów między strefami magazynu. Poniżej wymieniamy sytuacje, w których szczególnie warto zdecydować się na rozwiązania automatyczne.

  • Konieczność usprawnienia obsługi. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się szybkie dostawy zamówień składanych drogą elektroniczną. Automatyzacja logistyki to bardzo dobry sposób na skrócenie czasu realizacji i ograniczenie liczby popełnianych błędów.
  • Wzrost popytu. Automatyzacja pozwala znacznie usprawnić procesy kompletacji zamówień. Urządzenia umożliwiają lepszą organizację produktów, co ułatwia ich magazynowanie oraz przygotowanie do wysyłki.
  • Zmiany profilu działalności. Automatyzacja procesów logistycznych zapewnia większą elastyczność łańcucha dostaw, pozwalając lepiej radzić sobie z nagłymi wzrostami liczby zamówień czy przejściowymi problemami z miejscem do składowania towarów.
  • Ograniczona przestrzeń magazynowa. Automatyzacja procesów umożliwia optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Dlatego warto rozważyć np. instalację układnicy, która może pracować w znacznie węższych korytarzach niż tradycyjne wózki widłowe.
Układnice pozwalają wyraźnie przyspieszyć obsługę ładunków
Układnice pozwalają wyraźnie przyspieszyć obsługę ładunków

Wydajniejsza logistyka dzięki automatyzacji procesów

Wdrożenie procesów automatycznych pozwala zwiększyć wydajność pracy i usprawnić operacje magazynowe. Urządzenia transportu bliskiego, takie jak układnice i przenośniki, mogą poprawić efektywność łańcucha dostaw w każdej branży.

Jeżeli planujesz zautomatyzować logistykę w swoim przedsiębiorstwie, koniecznie skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jak to zrobić. Mecalux ma bogate doświadczenie w projektowaniu i budowie magazynów automatycznych, które pomogły już usprawnić pracę i rozwinąć działalność wielu firm z różnych sektorów.