Zarządzenie inwentaryzacją za pomocą dronów pozwala uzyskać większą kontrolę nad zapasami

Inwentaryzacja dronem – przyszłość kontroli zapasów?

13 paź 2021

Przeprowadzanie inwentaryzacji przy użyciu dronów może brzmieć futurystycznie, niemniej jednak coraz częściej obserwujemy przypadki wdrożeń tych urządzeń w sektorze logistyki w celu wspomagania określonych czynności, jak na przykład zarządzania zapasami w magazynie.

Choć w codziennej pracy magazynu wykorzystywanie systemu WMS oraz terminali radiowych trudno byłoby zastąpić innymi rozwiązaniami, drony mogą zrewolucjonizować przebieg żmudnej i czasochłonnej inwentaryzacji. Spis z natury wymaga zatrzymania całej lub częściowej aktywności magazynu w celu umożliwienia osobom przeprowadzającym inwentaryzację zeskanowania kolejno wszystkich zgromadzonych artykułów. W ramach procesu drony mogłyby wyręczyć operatorów w tej męczącej pracy i umożliwić normalne funkcjonowanie magazynu. 

W niniejszym artykule szczegółowo omawiamy najważniejsze zalety użycia dronów w logistyce i wyjaśniamy sposób przeprowadzenia inwentaryzacji przy wykorzystaniu tej technologii.

Drony w logistyce

Logistyka to prawdopodobnie jeden z sektorów, w którym wprowadzenie do użytku i upowszechnienie dronów mogłoby przynieść największe korzyści. Ruchem tego bezzałogowego statku powietrznego (ang. unmanned aerial vehicle, UAV ) kieruje użytkownik za pomocą mechanizmu zdalnego sterowania, choć coraz częściej stosowane są modele sterowane za pomocą komputera lub poruszające się w sposób autonomiczny po uprzednio wyznaczonej trasie.

Dzięki możliwości szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się w terenie drony są postrzegane jako narzędzie wspomagające transformację cyfrową zachodzącą w ramach logistyki 4.0. Jaki zatem wpływ ma użycie tych urządzeń na łańcuch dostaw

Duże koncerny, takie jak Google czy Amazon, posługują się prototypami dronów do dostarczania klientom zamówionych towarów. Jednak kolejnym zastosowaniem, do którego niektóre magazyny wykorzystują drony, jest zarządzanie procesem inwentaryzacji

Inwentaryzacja polega na sporządzeniu uporządkowanej, szczegółowej listy zapasów zgromadzonych w obiekcie oraz sprawdzeniu, czy treść listy odpowiada faktycznie składowanym zapasom. Chociaż system WMS do zarządzania magazynem prowadzi stałą inwentaryzację w formacie cyfrowym, zaleca się wykonywanie okresowych kontroli ręcznych (głównie w ramach corocznej inwentaryzacji) w celu korekty ewentualnych rozbieżności, których przyczyną może być błąd ludzki. 

Wykorzystanie dronów do przeprowadzania inwentaryzacji przyczynia się do eliminacji niedogodności związanych z ręcznym prowadzeniem tego procesu. Drony mogą autonomicznie latać nad magazynem i skanować kody kreskowe lub etykiety RFID, aby następnie przekazać informacje na temat liczby sztuk każdej pozycji magazynowej systemowi WMS. W ten sposób następuje automatyczna identyfikacja ewentualnych rozbieżności w zakresie liczby zapasów bez konieczności wyznaczenia pracowników zajmujących się wyłącznie tym zadaniem.

Drony przemieszczają się nad korytarzami magazynu

Drony przemieszczają się nad korytarzami magazynu

Zarządzanie zapasami za pomocą drona – sposób działania

Istnieją dwa systemy sterowania ruchem dronów: ręczny, przy użyciu pilota zdalnego sterowania oraz automatyczny (wyłącznie w przypadku modeli wyposażonych w system GPS) poprzez zaprogramowanie trasy lotu urządzenia. Do przemieszczania się we wnętrzu magazynu zgodnie ze wstępnie wyznaczonym planem dron wykorzystuje wbudowane czujniki oraz system do geolokalizacji w pomieszczeniach.

Podczas lotu skanery drona pozyskują informacje z etykiet zamieszczonych na poszczególnych ładunkach w celu skontrolowania składowanych zapasów. Do odczytu danych z etykiet mogą służyć kody kreskowe lub etykiety RFID. System RFID jest w tym zakresie dużo bardziej efektywny, ponieważ umożliwia identyfikowanie ładunków w dużym zagęszczeniu z odległości powyżej 8 metrów bez konieczności bezpośredniego kontaktu z etykietą. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te możliwości zależą od rodzaju drona, magazynu, ładunku i położenia etykiety.

Integracja drona z systemem WMS

System śledzenia i odczytu etykiet składowanych produktów za pomocą drona umożliwia sprawne przekazywanie pozyskiwanych danych do oprogramowania zarządzającego magazynem, które przetwarza je w informacje będące podstawą do podejmowania istotnych biznesowo decyzji. Integracja drona z systemem WMS przebiega tak samo, jak w przypadku dowolnego systemu komunikacyjnego wykorzystującego częstotliwości radiowe, RFID lub inne zrobotyzowane elementy magazynu. 

Dzięki synchronizacji drona z systemem WMS kierownik ds. logistyki zyskuje możliwość identyfikacji rozbieżności w liczbie zgromadzonych zapasów w momencie odczytu danych, a w efekcie jeszcze lepszą kontrolę stanu magazynowego.

Na podstawie informacji uzyskanych z drona system WMS sporządza dokładniejszy obraz rzeczywistych zapasów składowanych w magazynie. Umożliwia to optymalizację zarządzania procesem slottingu czy identyfikowalność produktów.

Drony gromadzą wszystkie dane dotyczące składowanych zapasów i przekazują je systemowi WMS

Drony gromadzą wszystkie dane dotyczące składowanych zapasów i przekazują je systemowi WMS

Zalety zarządzania inwentaryzacją za pomocą dronów

Wykorzystanie drona jako pomocniczego narzędzia do kontroli zapasów posiada wiele wyraźnych zalet zarówno w ujęciu logistycznym, jak i finansowym:

  • Wzrost wydajności: drony odczytują kody kreskowe lub etykiety RFID (te ostatnie z wielometrowej odległości), monitorując stan zapasów podczas lotu nad korytarzami magazynu. Ponadto drony mają łatwy dostęp do towarów składowanych na wysokościach, pozostających poza zasięgiem wzroku operatorów.
  • Większa kontrola i wiarygodność inwentaryzacji: użycie dronów eliminuje konieczność ręcznej weryfikacji zgromadzonych zapasów, która obarczona jest wysokim ryzykiem błędów. 
  • Zwiększenie bezpieczeństwa: poprawienie komfortu pracy operatorów poprzez ograniczenie żmudnych oraz mało ergonomicznych czynności. Użycie dronów zmniejsza natężenie ruchu w korytarzach roboczych, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa personelu. 
  • Ograniczenie kosztów: inwentaryzacja jest bardzo kosztowym przedsięwzięciem (zaangażowany personel, czas pracy, całkowite przerwanie działalności, zużycie urządzeń przeładunkowych itp.). Za pomocą drona można zoptymalizować posiadane zasoby, koncentrując pracę operatorów na innych czynnościach logistycznych.

Należy pamiętać, że posiadanie drona nie zwalnia z konieczności wdrożenia systemu zarządzania magazynem ani skanowania kodów kreskowych ręcznie na etapie przyjęcia, składowania i wydania towaru. Może jednak stanowić nieocenioną pomoc w zakresie automatycznej weryfikacji ewentualnych rozbieżności w stanie zapasów oraz zapewnić kontynuację bieżącej działalności magazynu podczas corocznej lub okresowej inwentaryzacji.

Wady użycia dronów w magazynie

Wspomniana technologia jest stosunkowo nowa, zatem stanowi przedmiot nieustannego doskonalenia w celu poprawy oferowanych funkcji i zwiększenia komfortu użytkowania oraz wydajności pracy. Oto kilka wad tego rozwiązania:

  • Zapewnienie widoczności oznaczeń towaru: towar musi być prawidłowo opatrzony etykietą, która po umieszczeniu ładunku na regale powinna znajdować się na zewnętrznej stronie palety i być wystarczająco duża, aby dron mógł prawidłowo dokonać odczytu danych. 
  • Zakłócenie innych czynności: zalecane jest dokonywanie inwentaryzacji w czasie przestoju w działalności magazynu (w godzinach nocnych, w weekend itp.), aby uniknąć ewentualnych kolizji z dronem i utrzymać w ten sposób wydajność pracy obiektu.
  • Wysokie nakłady inwestycyjne: niektóre modele dronów, zwłaszcza te wyposażone w bardziej zaawansowane funkcje, wymagają znacznego wkładu finansowego. Być może rozwój tej technologii spowoduje rozszerzenie obecnej oferty i obniżenie kosztu zakupu urządzeń. 

Identyfikacja etykiet to aspekt, który prawdopodobnie wymaga największej poprawy. To nad nim najbardziej koncentrują się producenci dronów w celu zapewnienia lepszej wydajności tej funkcji.

Operatorzy nie muszą już wykorzystywać ręcznych terminali radiowych do zarządzania procesem inwentaryzacji

Operatorzy nie muszą już wykorzystywać ręcznych terminali radiowych do zarządzania procesem inwentaryzacji

Zarządzanie inwentaryzacją dziś i jutro

Każdy operator lub kierownik magazynu zdaje sobie sprawę z wysiłku i zasobów, jakich wymaga idealna kontrola stanu magazynowego. Użycie w tym celu dronów otwiera szereg nowych możliwości. Ich zastosowanie oraz oferowane funkcje są przedmiotem stałego doskonalenia, dlatego jest to obiecujące uzupełnienie systemu WMS oraz terminali radiowych wykorzystywanych w magazynie. 

Technologia dronów może ułatwić kontrolę zapasów, zwiększyć jej opłacalność, tempo, a przede wszystkim wydajność. Jeżeli stawiasz na nowoczesne technologie zmierzające w kierunku cyfryzacji prowadzonych procesów, koniecznie skontaktuj się z firmą Mecalux, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie logistyczne dla Twoich potrzeb.