Magazyn buforowy usprawnia wysyłki ładunków do magazynów regionalnych

Czym jest magazyn buforowy i w jaki sposób pozwala usprawnić logistykę

26 styczeń 2022

W dobie silnej konkurencyjności przedsiębiorcy są zmuszeni do gromadzenia większej liczby zapasów, aby zagwarantować dostępność produktów oraz terminową realizację zamówień w okresie zwiększonego popytu. Z tego względu firmy coraz chętniej decydują się korzystać z magazynów buforowych

Poniżej wyjaśniamy, czym jest magazyn buforowy, jaką pełni rolę w logistyce oraz jak można usprawnić jego funkcjonowanie.

Czym jest magazyn buforowy

Magazyn buforowy to obiekt logistyczny usytuowany zazwyczaj w pobliżu zakładu produkcyjnego, przeznaczony do tymczasowego składowania produktów gotowych w oczekiwaniu na transport do innych magazynów tego samego przedsiębiorstwa, centrów dystrybucji lub odbiorców hurtowych.

Z takiego rozwiązania zazwyczaj korzystają producenci wytwarzający duże ilości towarów, którzy nie dysponują wystarczającą pojemnością magazynową do ich składowania. Magazyn buforowy często jest największym obiektem logistycznym przedsiębiorstwa. Służy do przechowywania artykułów w oczekiwaniu na późniejszą dystrybucję zgodnie z przyjętym planowaniem logistycznym i bieżącym zapotrzebowaniem. Najczęściej składuje się w nim szybko rotujące produkty (z grupy A i B według kryteriów analizy ABC), a tylko w wyjątkowych przypadkach artykuły cieszące się mniejszym popytem.

Z tego rodzaju obiektów korzystają również firmy, które, ze względu na zmienne na przestrzeni roku tempo produkcji, sezonowo gromadzą większe ilości zapasów wymagających składowania poza głównym magazynem w oczekiwaniu na nadchodzący wzrost popytu. Jest to dosyć popularna usługa oferowana przez wiodących operatorów logistycznych – klienci mogą na określony czas wynająć przestrzeń magazynową do składowania towarów oczekujących na sprzedaż.

System magazynowy ułatwia kontrolę zapasów, która jest szczególnie istotna przy zarządzaniu magazynem buforowym w przedsiębiorstwach dysponujących kilkoma obiektami logistycznymi
System magazynowy ułatwia kontrolę zapasów, która jest szczególnie istotna przy zarządzaniu magazynem buforowym w przedsiębiorstwach dysponujących kilkoma obiektami logistycznymi

Zalety korzystania z magazynu buforowego

Magazyn buforowy znakomicie sprawdza się w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, transportem bądź dystrybucją dużych ilości towarów. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych powodów:

  • Centralizacja zapasów – przechowywanie wszystkich towarów w jednym obiekcie zapewnia lepszą kontrolę i pozwala ograniczyć koszty zarządzania.
  • Bardziej elastyczna logistyka – możliwość lepszego dostosowania działań do zmian popytu dzięki tymczasowemu składowaniu wszystkich rodzajów produktów.
  • Ograniczenie nakładów inwestycyjnych – możliwość rezygnacji z zakupu drogiej powierzchni magazynowej w pobliżu wielkich miast.
  • Redukcja kosztów transportu – magazyny buforowe zazwyczaj zlokalizowane są na trasach między zakładami produkcyjnymi a miastami, co umożliwia skrócenie odległości przewozu.
  • Krótszy czas dostawy – sprawny przepływ towarów pozwala obniżyć koszty wysyłki i przyspieszyć dostawy.

Dlatego właśnie magazyn buforowy jest niezbędnym elementem łańcucha logistycznego firm obsługujących wzmożony popyt oraz przedsiębiorstw na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Korzystanie z takiego obiektu w przypadku zakładów wytwórczych eliminuje szereg czynności związanych z zarządzaniem zapasami, co pozwala skupić się niemal wyłącznie na procesach produkcyjnych. W przypadku magazynów regionalnych zapewnia napływ towarów w momencie, gdy są one potrzebne.

Nowe tendencje rynkowe, w tym zwłaszcza strategia omnichannel, przyczyniły się do rosnącej popularności takiego rozwiązania, ponieważ zdecydowanie ułatwia ono zaopatrzenie wielu magazynów lub zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w pobliżu aglomeracji.

Zarządzanie magazynem buforowym

Magazyn buforowy powinien działać we współpracy z zakładem produkcyjnym, obiektami do tymczasowego składowania surowców oraz z dostawcą logistycznym lub klientem końcowym. Dlatego warto pomyśleć o automatyzacji logistyki przy użyciu systemu WMS do zarządzania magazynem. Takie oprogramowanie umożliwia sprawną wymianę informacji między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw i pozwala skoordynować pracę większej liczby centrów logistycznych. W przedsiębiorstwach dysponujących wieloma magazynami tylko cyfryzacja procesów logistycznych może zapewnić ścisłą kontrolę stanu magazynowego.

Magazyny buforowe obsługują ogromne ilości towarów pochodzących z zakładu produkcyjnego, pełniąc rolę pośredników w procesie dystrybucji. Nieocenioną pomoc dla przedsiębiorstw korzystających z tego typu obiektów stanowi odpowiedni system WMS pozwalający zautomatyzować obsługę wewnętrznych zamówień wysyłanych przez regionalne magazyny przedsiębiorstwa.

Przenośniki pojemnikowe usprawniają transport produktów w obrębie magazynu
Przenośniki pojemnikowe usprawniają transport produktów w obrębie magazynu

Jak zautomatyzować magazyn buforowy

Magazyn buforowy wymaga rozwiązań logistycznych zapewniających maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, gdyż musi pomieścić wszystkie produkty dostarczane z linii produkcyjnych. Dlatego wiele firm rezygnuje z tradycyjnych urządzeń na rzecz automatycznych systemów składowania wyposażonych w układnice paletowe, które znacznie szybciej pobierają i umieszczają ładunki. Takie rozwiązanie pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową oraz błyskawicznie dostarczać wymagane produkty na stanowiska kompletacji lub bezpośrednio do doków przeładunkowych.

Poza tym magazyn buforowy wymaga sprawnego transportu wewnętrznego dużych ilości towarów zamawianych przez magazyny regionalne lub centra dystrybucyjne przedsiębiorstwa. W tym celu instaluje się przenośniki paletowe łączące magazyn z zakładem produkcyjnym lub różne strefy tego samego magazynu. Takie urządzenia pozwalają zdecydowanie usprawnić przepływ ładunków.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem są automatyczne systemy ułatwiające obsługę wysyłek. Te inteligentne urządzenia we współpracy z przenośnikami zapewniają o wiele bardziej wydajny przepływ produktów. Są to między innymi sortowniki, które pracując pod kontrolą systemu zarządzania magazynem, potrafią kierować towary na odpowiednie stanowiska zależnie od wyznaczonej trasy transportu.

Układnice w magazynie buforowym automatycznie pobierają ładunki i umieszczają je na regale lub wózku wahadłowym
Układnice w magazynie buforowym automatycznie pobierają ładunki i umieszczają je na regale lub wózku wahadłowym

Magazyn buforowy w produkcji masowej

Magazyn buforowy to znakomite rozwiązanie dla przedsiębiorstw wytwarzających ogromne ilości towarów. Często jest traktowany jako magazyn strategiczny przeznaczony do przechowywania produktów gotowych w oczekiwaniu na przewóz do centrów dystrybucji lub magazynów regionalnych.

Obiekty tego typu wymagają ścisłej kontroli zapasów, bez której łatwo o ich niespodziewane wyczerpanie lub – przeciwnie – nadmierne nagromadzenie generujące dodatkowe koszty. Dlatego wiele firm decyduje się na automatyczne systemy składowania pracujące pod kontrolą oprogramowania WMS, które gwarantuje synchronizację wszystkich procesów logistycznych.

Mecalux jako uznany na świecie dostawca rozwiązań intralogistycznych oferuje szeroki wybór systemów składowania i oprogramowania pozwalającego zwiększyć wydajność pracy magazynów buforowych. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz skonsultować wybór najbardziej odpowiednich rozwiązań dla Twojego biznesu.