Palety drewniane i palety plastikowe to nośniki ładunków najczęściej stosowane w logistyce

Palety drewniane czy plastikowe – które lepsze?

05 gru 2022

Palety to najbardziej popularny nośnik ładunków na przestrzeni całego łańcucha dostaw. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów palet, które różnią się pod względem wymiarów, konstrukcji czy materiału. Dwa najczęściej stosowane materiały do produkcji palet to drewno i plastik. 

Analiza potrzeb logistycznych firmy i właściwy wybór między paletą drewnianą a plastikową to kluczowe aspekty pozwalające zoptymalizować koszty i uniknąć wypadków, które mogłyby zakłócić łańcuch dostaw. Przed podjęciem tej kluczowej decyzji należy poznać parametry techniczne i charakterystykę poszczególnych rodzajów palet. 

Różnice między paletą drewnianą a plastikową

Oprócz innego materiału wykorzystanego do ich produkcji palety drewniane i plastikowe różnią się m.in. pod względem wagi, ceny zakupu czy żywotności. Palety drewniane to nośniki zdecydowanie dominujące w sektorze logistyki, choć należy zauważyć rosnącą popularność ich plastikowych odpowiedników. Przekonują one do siebie swoimi zaletami, z których korzystają różne firmy, szczególnie operatorzy logistyczni

Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy paletami drewnianymi a plastikowymi:

Materiał wykonania 

Palety plastikowe są w większości wykonywane metodą wtryskiwania do formy plastiku pod dużym ciśnieniem. Do ich produkcji zazwyczaj stosuje się polietylen o wysokiej gęstości (HDPE) – rodzaj plastiku, który nie pochłania wilgotności, dzięki czemu jest łatwy w czyszczeniu i mniej sprzyjający utrzymywaniu się na nim mikroorganizmów.

Z kolei palety drewniane są produkowane w większości z drzew iglastych – świerków lub sosen – albo z niektórych drzew liściastych, takich jak brzoza, kasztanowiec, klon czy topola.

Waga

Inna istotna różnica między tymi dwoma nośnikami ładunków to waga. Wykonane z drewna europalety ważą ok. 25 kg, podczas gdy palety plastikowe są o 10 kg lżejsze. Z tego względu palety drewniane są mniej wygodne w przypadku konieczności przenoszenia ich lub układania ręcznie.

Ten aspekt jest szczególnie istotny dla firm wysyłających swoje produkty drogą powietrzną. Wybierają one zazwyczaj palety plastikowe celem ograniczenia kosztów.

Palety plastikowe są lżejsze od palet drewnianych
Palety plastikowe są lżejsze od palet drewnianych

Cena jednostkowa

Palety drewniane są zwykle tańsze od swoich plastikowych odpowiedników ze względu na koszt materiału i złożoność procesu produkcji – wtryskiwanie plastiku wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn. Z tych powodów podaż palet drewnianych na rynku ciągle rośnie, a ich ceny są coraz bardziej konkurencyjne. 

Cena palety zależy od wielu czynników, jednak można przyjąć, że nowa europaleta z solidnego drewna kosztuje od 70 do 100 zł. Natomiast palety plastikowe mogą stanowić koszt 140 zł lub nawet ponad 230 zł, w zależności od ich konstrukcji i wagi. 

Żywotność 

Żywotność palet plastikowych jest wyższa niż palet drewnianych. Wynika to z kilku powodów. Drewno to materiał organiczny, który łatwo ulega zniszczeniu. Z czasem jakość palety staje się coraz gorsza, a w przypadku kontaktu z wodą na powierzchni może pojawić się pleśń. Dodatkowo paletę drewnianą tworzy kilkanaście połączonych ze sobą mechanicznie elementów, co wpływa na jej wytrzymałość. Z drugiej strony konstrukcję złożoną z tylu części można łatwo naprawić, dzięki czemu wydłuża się czas eksploatacji palety.

Palety plastikowe powstają zwykle jako jeden element, co zwiększa ich wytrzymałość. Dodatkowo ich dłuższa żywotność to zasługa plastiku, który tworzy nieporowatą, nieprzemakalną powierzchnię. Nie wymagają one również konserwacji, a żeby je wyczyścić wystarczy zwykła woda lub jakikolwiek środek czyszczący.

Palety drewniane łatwiej ulegają zniszczeniu niż palety plastikowe
Palety drewniane łatwiej ulegają zniszczeniu niż palety plastikowe

Bezpieczeństwo

Brak gwoździ i ostrych krawędzi w paletach plastikowych sprawia, że są bezpieczniejsze w obsłudze oraz bardziej jednolite pod względem wymiarów od palet drewnianych. Jednak istnieje ryzyko, że mokre palety plastikowe mogą ślizgać się na widłach wózka w momencie transportu.

Z kolei uszkodzone palety drewniane mogą być powodem wypadku w magazynie, jeśli deformacja lub pękniecie nie zostaną wykryte przed wprowadzeniem ich do obiektu logistycznego. Aby tego uniknąć, magazyny automatyczne są wyposażone w stanowisko kontroli rozmiaru i wagi, przy którym jest sprawdzany stan techniczny każdej palety. W przypadku wykrycia nieprawidłowości paleta jest naprawiana lub wymieniana. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji magazynowej oraz składowanym ładunkom.

Nośność

Nośność palet drewnianych i plastikowych jest zbliżona. Europaletę składowaną na regale można obciążyć ładunkiem o wadze do 1500 kg, a w przypadku magazynowania bezpośrednio na posadzce – nawet do 4000 kg.

Nośność palet plastikowych na regałach jest nieco mniejsza – 1250 kg, za to na magazynowaną na posadzce paletę, w zależności od jej rodzaju, można położyć ładunek ważący aż 8000 kg.

Sztaplowanie

Palety drewniane i plastikowe różnią się także w aspekcie optymalizowania zajmowanej powierzchni w magazynie czy transporcie. 

Puste palety drewniane można układać w stosy. Palety plastikowe transportuje się i magazynuje w ten sam sposób, przy czym pasują one jedna w drugą, dzięki czemu zajmują o 50% mniej miejsca.

Uregulowania prawne

Palety drewniane to idealne środowisko dla mikroorganizmów, które przeniesione np. na inny kontynent mogą stanowić zagrożenie dla lokalnej fauny i flory. Z tego względu palety te muszą spełniać wymagania międzynarodowego standardu fitosanitarnego ISPM 15, który określa zasady korzystania z tych nośników ładunków w handlu międzynarodowym. Palety drewniane podlegają też normie PN-EN 13698-1:2005, zgodnie z którą muszą być dezynfekowane celem uniknięcia przenoszenia szkodliwych grzybów i bakterii.

Palety plastikowe ze względu na inny gatunek materiału są zwolnione z obowiązku spełniania regulacji standardu ISPM 15. Dla palet z plastiku polietylenowego o wysokiej gęstości nie są wymagane żadne certyfikaty ani innego rodzaju zaświadczenia w transporcie międzynarodowym. Nośniki te zapewniają lepszą wentylację, higienę i bezpieczeństwo znajdujących się na nich ładunków, dlatego są stosowane przede wszystkim w sektorze spożywczym.

Odpowiedni rodzaj palety do indywidualnych wymagań

Decyzja o tym, czy lepsze będą palety plastikowe, czy drewniane jest trudna, ponieważ zależy od wielu różnych zmiennych. Na przestrzeni ostatnich lat wzrosło znaczenie palet plastikowych, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym. Jednak różnica w cenie na korzyść palet drewnianych powoduje, że to właśnie ten nośnik jest najczęściej stosowaną jednostką ładunkową w logistyce.

Na rynku są dostępne również inne nośniki, o różnych kształtach i parametrach, na przykład kontenery czy palety metalowe. Dzięki tak zróżnicowanej ofercie każda firma może wybrać odpowiedni nośnik ładunków, który pomoże jej zoptymalizować swój łańcuch dostaw.

Wszystkie systemy magazynowe Mecaluxu są zaprojektowane i przystosowane do obsługiwania zarówno palet drewnianych, jak i plastikowych. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność Twojego magazynu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wskażą Ci najlepsze rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb Twojego biznesu.