Roboty apteczne automatycznie pobierają pudełka z lekami i transportują je do pracowników apteki

Robot apteczny – automatyzacja obsługi drobnych artykułów

15 październik 2021

Robot apteczny to mechaniczne urządzenie, które automatycznie podaje pudełka z lekami pracownikom apteki. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu farmaceuta nie musi tak często udawać się na zaplecze w celu wyszukiwania artykułów zamawianych przez klientów.

Tego rodzaju roboty stanowią odpowiedź na dwie istotne potrzeby: przyspieszenie procesu wydawania towaru (zwłaszcza w często uczęszczanych aptekach, w których niezbędny jest szybki dostęp do leków) oraz lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni (optymalne zarządzanie licznymi pozycjami asortymentowymi przechowywanymi na niewielkiej powierzchni).

Rozwiązanie dedykowane sektorowi farmacji przypomina niewielki automatyczny magazyn pojemnikowy, oferowany przez firmę Mecalux, ponieważ ułatwia przygotowywanie zamówień w oparciu o kryterium „towar do człowieka”. Firmy obsługujące artykuły niewielkich rozmiarów, jak na przykład biżuterię czy komponenty elektroniczne, również mogą skorzystać z tego rodzaju robotów w celu bardziej precyzyjnego zarządzania towarem w magazynach automatycznych.

Czym jest robot apteczny

Robot apteczny to zautomatyzowane urządzenie, którego zadaniem jest lokalizowanie leków na zapleczu lokalu, pobieranie ich z odpowiednich miejsc składowania i dostarczenie do punktu obsługi, w którym znajduje się pracownik apteki.

Leki są składowane w sposób akumulacyjny w kanałach. Każdy kanał jest dedykowany osobnej pozycji magazynowej, zatem wszystkie pudełka umieszczone w danym kanale zawierają ten sam produkt.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu należy zastosować oprogramowanie do zarządzania odpowiadające za dystrybucję pozycji po poszczególnych kanałach w zależności od wskaźnika rotacji zapasów, a także za sterowanie ruchem robota aptecznego.

Kiedy warto zdecydować się na robota aptecznego

Wykorzystanie robotów aptecznych zależy od indywidualnych potrzeb każdej placówki, jednak jest to rozwiązanie szczególnie zalecane dla często uczęszczanych aptek obsługujących wiele pozycji asortymentowych.

Ponadto można zautomatyzować zarządzanie tylko niektórych pozycji – np. o największej rotacji. Zgodnie z zasadą Pareta (80/20) 20% artykułów zgromadzonych w aptece odpowiada za 80% jej obrotu. Wszystkie te produkty można umieścić w strefie pracy robota, natomiast pozostałe przechowywać przy użyciu innych systemów magazynowych (regały półkowe).

Kolejnym aspektem decydującym o zakupie robota jest brak odpowiedniej przestrzeni do przechowywania wszystkich niezbędnych produktów. Apteki prowadzone są zwykle w niewielkich lokalach (szczególnie w przypadku aptek osiedlowych), co może przyczynić się do powstawania braków towarowych. Zastosowanie robota aptecznego umożliwia akumulacyjne składowanie leków, dzięki czemu nie zajmują one wiele miejsca.

Przygotowywanie zamówień metodą „towar do człowieka” polega na automatycznym dostarczaniu produktów do operatora, co znacznie usprawnia kompletację

Przygotowywanie zamówień metodą „towar do człowieka” polega na automatycznym dostarczaniu produktów do operatora, co znacznie usprawnia kompletację

Robot apteczny to system przygotowywania zamówień, który działa na zasadzie „towar do człowieka” – robot automatycznie dostarcza produkty pracownikom. Zakres jego funkcji czyni go odpowiednim narzędziem do zarządzania innymi produktami, np. wyrobami jubilerskimi czy akcesoriami małogabarytowymi, w obiektach większych niż apteka.

Od apteki do magazynu – automatyczne zarządzanie produktami małogabarytowymi

Wiele firm, między innymi z sektora farmaceutycznego lub wyrobów jubilerskich, poszukuje zaawansowanych rozwiązań usprawniających zarządzanie produktami o niewielkich rozmiarach. Robot apteczny jest systemem zaprojektowanym do bardzo niewielkich przestrzeni, dlatego sprawdza się w ramach tych zastosowań.

W warunkach magazynowych najlepszym rozwiązaniem do zarządzania produktami małogabarytowymi jest automatyczny magazyn pojemnikowy, taki jak Miniload – magazyn zaprojektowany przez firmę Mecalux w celu ułatwienia obsługi pojemników zawierających drobne artykuły. W związku z tym system znalazł zastosowanie w firmach reprezentujących różne sektory (motoryzacja i części zamienne, e-commerce, elektryka i elektronika, farmacja, wyroby żelazne i zaopatrzenie przemysłowe, maszyny i komponenty, włókiennictwo i dodatki, transport, operatorzy logistyczni itp.).

 

Podobnie jak robot apteczny, system Miniload układa i pobiera pojemniki z przypisanych lokalizacji, jednak porusza się po znacznie większej przestrzeni. Ładunki są automatycznie transportowane na stanowiska kompletacji, gdzie odbierają je operatorzy przygotowujący kolejne zamówienia.

Układnice Miniload powinny być wyposażone w system WMS do zarządzania magazynem, np. Easy WMS firmy Mecalux, które sortuje pojemniki według pozycji asortymentowych i poziomów rotacji oraz steruje ruchem urządzenia.

Przykłady wdrożeń automatycznego magazynu pojemnikowego

Miniload to wszechstronny system magazynowy znajdujący zastosowanie zarówno w małych obiektach, w postaci samodzielnie funkcjonującej instalacji, jak i w dużych, jako jeden z elementów rozbudowanej infrastruktury logistycznej. Oto kilka przykładów firm wykorzystujących ten automatyczny system obsługi pojemników w swoich magazynach.

Firma Continental postanowiła zainstalować system Miniload w swoim centrum logistycznym położonym w mieście Guadalajara (Meksyk), w którym składuje 3460 pojemników zawierających drobne wyroby. Najważniejszą czynnością prowadzoną w obiekcie jest kompletacja, w ramach której przygotowywane są 24 zamówienia jednocześnie w trybie kompletacji falowej (wave picking) z zastosowaniem wyłącznie systemu Miniload.

Podobne rozwiązanie wdrożyła firma Unidroco, wiodący hurtownik wyrobów drogeryjnych i perfumeryjnych. Ta położona w Barcelonie firma posiada wielkopowierzchniowy magazyn (11 000 m2) wyposażony wyłącznie w automatyczny magazyn pojemnikowy. Instalacja obejmuje siedem korytarzy o trzech kondygnacjach i mieści 14 200 pojemników.

Wyroby jubilerskie i modne dodatki w automatycznym magazynie pojemnikowym Groupe Rand

Wyroby jubilerskie i modne dodatki w automatycznym magazynie pojemnikowym Groupe Rand

Magazyn pojemnikowy można również zastosować w centrach logistycznych większych rozmiarów jako uzupełnienie innych systemów automatycznych. Tego typu rozwiązanie wdrożono w firmie farmaceutycznej Kern Pharma, która posiada automatyczny magazyn samonośny w miejscowości Terrassa (Hiszpania) o pojemności 10 000 palet oraz automatyczny magazyn pojemnikowy zapewniający 9700 miejsc do składowania mniejszych produktów. Zarządzanie towarem – zarówno paletami, jak i pojemnikami – odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Podobnie producent wyrobów jubilerskich i modnych dodatków Groupe Rand wyposażył swój magazyn położony we Francji w regały paletowe, regały półkowe oraz system Miniload. W tym przypadku Miniload ma za zadanie usprawnić przygotowywanie zamówień dzięki zwiększeniu tempa obsługi ładunków. Operatorzy otrzymują towar z magazynu i rozdzielają go na poszczególne zamówienia na stanowiskach kompletacji wyposażonych w urządzenia put-to-light.

„Towar do człowieka” – efektywna kompletacja

Robot apteczny działa na zasadzie „towar do człowieka”, podobnie jak system Miniload

Robot apteczny działa na zasadzie „towar do człowieka”, podobnie jak system Miniload

Robot apteczny idealnie sprawdza się w często uczęszczanych aptekach. Jego zadaniem jest automatyczne podawanie leków, umożliwiając pracownikom obsługę większej liczby klientów. W przypadku przeniesienia zasady działania tego systemu na większą powierzchnię, np. do magazynu, najwłaściwszym rozwiązaniem jest zastosowanie automatycznego magazynu pojemnikowego.

Jego głównym celem jest ograniczenie ruchu pracowników, aby mogli oni przeznaczyć swój czas na istotniejsze zadania. Umożliwia także ograniczenie kosztów i błędów przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Ma to nadrzędne znaczenie w firmach obsługujących bardzo zróżnicowane pozycje o wysokim poziomie rotacji.

Firma Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania, produkcji i montażu automatycznych magazynów pojemnikowych oraz specjalnych systemów wykorzystywanych podczas przygotowywania zamówień z zastosowaniem kryterium „towar do człowieka”. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojego magazynu.