Efektywność łańcucha dostaw przekłada się na wysoką jakość usług oferowanych klientom

Jak zwiększyć efektywność łańcucha dostaw?

22 cze 2023

Efektywny łańcuch dostaw to jeden z priorytetów każdej firmy, ponieważ zakłada wykorzystanie wszelkich dostępnych środków, aby świadczyć usługi wysokiej jakości bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Rynek coraz bardziej wymaga szybkiego i precyzyjnego działania, a także całkowitej identyfikowalności produktów, wobec tego wdrożenie najnowszych technologii oraz automatyzacja zwiększają efektywność procesów logistycznych firm.

Czym jest efektywność łańcucha dostaw?

Efektywność łańcucha dostaw oznacza zdolność firmy do wprowadzenia swoich produktów w obrót i dostarczenie ich do właściwego miejsca docelowego na czas i najniższym możliwym kosztem. Dzięki zoptymalizowanym i monitorowanym procesom logistycznym firmy mogą poprawić zarządzanie zapasami w swoich magazynach i skrócić czas realizacji zamówienia.

Pojęcia wydajność i efektywność często są mylone, zwłaszcza w obszarze logistyki i produkcji. Wydajność zakłada zdolność do poprawnego wykonania danej czynności, podczas gdy efektywność implikuje wykonanie tej czynności we właściwy sposób, optymalizując dostępne zasoby.

W analizie przeprowadzonej przez firmę konsultingową Gartner zaleca się, by kierownicy podejmowali wymienione działania celem zwiększenia wydajności i efektywności łańcucha dostaw: 

  • Zestawienie pomiarów wydajności łańcucha dostaw z wynikami firmy.
  • Ocena całkowitej wydajności łańcucha dostaw.
  • Strategiczne inwestycje, dostosowanie zasobów, procesów i technologii.
  • Promowanie kultury pracy w grupie i ciągłego rozwoju łańcucha dostaw.
La automatización es una solución que impulsa la eficiencia en la cadena de suministro
Automatyzacja zwiększa efektywność łańcucha dostaw

Jak usprawnić łańcuch dostaw?

Osiągnięcie efektywnego łańcucha dostaw to ciągły proces, polegający na cyklicznym wprowadzaniu ulepszeń poszczególnych operacji. Aby pomyślnie zoptymalizować przeprowadzane procesy, należy zaangażować wszystkie podmioty poszczególnych etapów logistycznych.

Jednym z kluczowych elementów łańcucha dostaw każdej firmy jest magazyn – przestrzeń, w której składowane są wykorzystywane w procesach produkcyjnych oraz przeznaczone do sprzedaży produkty. Najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie produktywności i efektywności w magazynie jest robotyzacja. Przedsiębiorcy mogą brać pod uwagę możliwość zautomatyzowania operacji w firmie poprzez wymianę wózków widłowych na automatyczne urządzenia transportu bliskiego – jak układnice lub przenośniki – które szybko i precyzyjnie przenoszą ładunki.

Automatyzacja skraca czas kompletacji zamówień przez operatorów, zapewnia nieprzerwane działanie oraz sprawny przepływ ładunków pomiędzy poszczególnymi strefami instalacji. Dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających zautomatyzowanie wszelkiego rodzaju procesów logistycznych. Przykładowo, automatyczny system Pallet Shuttle Mecaluxu zwiększa wydajność magazynu dzięki skróceniu czasu przyjęcia i wysyłki towaru.

Aby maksymalnie zwiększyć efektywność łańcucha dostaw, należy zapewnić całkowitą przejrzystość procesów. Cyfryzacja umożliwia przeprowadzenie analizy operacji logistycznych, wykrycie szans poprawy oraz wprowadzenie strategicznych zmian w firmie. 

Rozwiązania cyfrowe, takie jak system zarządzania magazynem (WMS), udzielają firmom dostępu do informacji o procesach logistycznych w czasie rzeczywistym. Za pomocą tej technologii firmy mogą śledzić ścieżkę ładunku oraz monitorować przeprowadzanie operacji.

Kierownik logistyki powinien mieć możliwość szczegółowo prześledzić ścieżkę ładunku oraz procesy przeprowadzane wewnątrz instalacji i poza nią. W tym celu system magazynowy musi zostać zintegrowany z pozostałymi programami działającymi w ramach łańcucha dostaw, takimi jak system do zarządzania działalnością przedsiębiorstwa (ERP), system do zarządzania produkcją (system MES) lub oprogramowanie wykorzystywane przez firmy kurierskie.

El software de gestión de almacenes aporta visibilidad de los procesos logísticos en tiempo real
System zarządzania magazynem zapewnia przejrzystość procesów logistycznych w czasie rzeczywistym

Jak zmierzyć efektywność łańcucha dostaw?

Aby zoptymalizować łańcuch dostaw, firmy muszą rzetelnie i w czasie rzeczywistym monitorować poszczególne procesy.  

System zarządzania magazynem mierzy parametry potrzebne do podejmowania strategicznych decyzji, mających na celu zwiększenie efektywności. Na przykład zaawansowany moduł Easy WMS Mecaluxu – Analiza łańcucha dostaw – gwarantuje całkowitą kontrolę nad podejmowanymi decyzjami. Dzieli na segmenty i porządkuje duże ilości danych generowanych w magazynie, aby przekonwertować je na użyteczną informację, jak wskaźnik przygotowanych zamówień, liczba przyjęć na godzinę lub poziom zajęcia miejsc składowania wyrażony w procentach.

Wśród najczęściej stosowanych wskaźników do mierzenia efektywności łańcucha dostaw wyróżniają się m.in.:

  • Poziom rzetelności dostawców, umożliwiający wykrywanie opóźnień w dostawach do magazynu.
  • Czas trwania cyklu zamówienia wewnętrznego, czyli czas liczony od momentu otrzymania zamówienia do wysłania towaru. 
  • Rotacja zapasów, która wskazuje częstotliwość uzupełniania zapasów w określonym czasie.

Zakłócenia wydajnego łańcucha dostaw

Łańcuch dostaw mierzy się z coraz większą liczbą zmian. Wobec stale rozwijającego się rynku i zmiennego poziomu popytu optymalizacja operacji za pomocą rozwiązań technologicznych jest dobrą praktyką, dzięki której usługi świadczone przez firmy są realizowane terminowo i nie wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Automatyzacja i cyfryzacja to dwa filary, dzięki którym łańcuch dostaw staje się coraz bardziej efektywny. Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu zaawansowanych technologicznie magazynów, dostosowujących się do potrzeb wszelkiego rodzaju działalności. Skontaktuj się z nami, a dowiesz się, jak możesz podnieść wydajność swojego łańcucha dostaw.