Hiperautomatyzacja w logistyce polega na cyfryzacji zarządzania całym łańcuchem dostaw

Hiperautomatyzacja – kiedy decyzje podejmują roboty

01 lut 2022

Hiperautomatyzacja to coraz częściej spotykany trend w logistyce 4.0. Hiperautomatyzacja łańcucha dostaw po pierwsze wymaga całkowitej transformacji cyfrowej logistyki, po drugie – powierzenia sztucznej inteligencji niektórych decyzji dotychczas podejmowanych przez ludzi. Ma to w założeniu zwiększyć wydajność procesów i pozwolić skierować pracowników do zadań przynoszących większe zyski.

Na czym polega hiperautomatyzacja? W jaki sposób wpływa na logistykę i cały łańcuch dostaw?

Czym jest hiperautomatyzacja?

Termin „hiperautomatyzacja” po raz pierwszy został użyty przez specjalistów z amerykańskiej firmy doradczej Gartner (znanej m.in. z serii badań rynku Magic Quadrant, w której Mecalux otrzymał wyróżnienie jako dostawca rozwiązań WMS). Posłużono się nim na określenie odmiany automatyzacji wykraczającej poza robotyzację procesów. Chodzi o stworzenie całkowicie autonomicznych systemów zdolnych do realizacji o wiele bardziej złożonych zadań, jak choćby przewidywanie ścieżek rozwoju czy podejmowanie skomplikowanych decyzji.

Hiperautomatyzacja, wymieniona w raporcie Gartner Top Strategic Technology Trends wśród 10 najważniejszych tendencji technologicznych, zakłada konieczność automatyzacji wszystkich możliwych procesów w obrębie przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowego przetwarzania wszelkiego rodzaju danych niezależnie od ich postaci. 

Ma to przyspieszyć transformację cyfrową przedsiębiorstw, która polega na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych celem poprawy wydajności poszczególnych obszarów firmy.

Różnica między zrobotyzowaną automatyzacją procesów a hiperautomatyzacją

Zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA od ang. Robotic Process Automation) stanowiła decydujący krok naprzód w kierunku robotyzacji zadań – zwłaszcza administracyjnych – w obrębie przedsiębiorstwa. Polega ona na wykorzystaniu botów do realizacji rutynowych i powtarzalnych czynności dotychczas wykonywanych przez ludzi, jak np. pozyskiwanie danych, wypełnianie formularzy, prowadzenie obliczeń, kopiowanie, wklejanie i zmiana nazw plików czy tworzenie katalogów. Chociaż pozwala to znacznie usprawnić pracę i bezbłędnie wykonać wiele czynności w krótkim czasie, należy pamiętać, że boty działają w oparciu o zestaw z góry określonych reguł.

Hiperautomatyzacja wynosi technologię RPA na wyższy poziom, dając robotom możliwość autonomicznego funkcjonowania. Oznacza to, że zamiast działać według sztywnych instrukcji, będą mogły np. podejmować decyzje, co wymaga jednak większej zdolności analizowania i przewidywania. 

Dlatego hiperautomatyzacja opiera się na połączeniu technologii RPA z innymi rozwiązaniami, jak np. sztuczna inteligencja (dzięki której systemy cyfrowe mogą przynajmniej częściowo symulować zachowania inteligentne), uczenie maszynowe (dzięki któremu algorytmy mogą poprawiać swoje działanie poprzez interpretację danych) czy big data (przetwarzanie dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych).

Przykłady hiperautomatyzacji w łańcuchu dostaw

Hiperautomatyzacja łańcucha dostaw wymaga wdrożenia systemu gromadzenia i cyfryzacji danych, na podstawie których będzie można podejmować konkretne działania bez udziału ludzi. Poniżej przedstawiamy kilka potencjalnych zastosowań hiperautomatyzacji w łańcuchu dostaw: 

  • Prace biurowe. Bot korzystający z funkcji optycznego rozpoznawania znaków (OCR) i analizy tekstów mógłby przetwarzać dokumenty, pozyskiwać z nich istotne informacje dotyczące zamówień od klientów i na tej podstawie automatycznie generować polecenia kompletacji. Takie rozwiązanie pozwoliłoby znacznie przyspieszyć i usprawnić zarządzanie dokumentacją i inne czynności typowo administracyjne.
  • Prognozowanie popytu. Bot zbierający i analizujący historyczne dane dotyczące sprzedaży oraz inne istotne parametry rynkowe mógłby przewidywać kształtowanie się popytu, aby nie dopuścić do niepożądanych sytuacji, np. braku zapasów w magazynie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby w każdej chwili dysponować asortymentem dostosowanym do rzeczywistego zapotrzebowania oraz prowadzić wydajną bieżącą kontrolę zapasów. 
  • Śledzenie i dostawa zamówień. Hiperautomatyzacja pozwoli dokładniej informować klientów o godzinie dostawy lub ewentualnych opóźnieniach. Inne możliwe zastosowanie to optymalizacja zarządzania flotą pojazdów z uwzględnieniem aktualnych informacji na temat ruchu drogowego.
  • Organizacja magazynu. Cyfryzacja zarządzania magazynem pozwala zautomatyzować i usprawnić zadania takie jak przydział artykułów do lokalizacji (slotting). Na podstawie z góry określonych parametrów (rozmiary, rotacja, rodzaj produktu itp.) oprogramowanie do zarządzania magazynem, np. opracowany przez Mecalux system Easy WMS, potrafi koordynować rozmieszczanie artykułów, podejmując najlepsze możliwe decyzje, aby zapewnić wydajną i bezbłędną organizację.

Hiperautomatyzacja łańcucha dostaw przyspiesza wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych celem poszerzenia autonomii i zwiększenia wydajności poszczególnych procesów.

Jednym z przykładów hiperautomatyzacji magazynu jest cyfryzacja wewnętrznego transportu ładunków
Jednym z przykładów hiperautomatyzacji magazynu jest cyfryzacja wewnętrznego transportu ładunków

Zalety hiperautomatyzacji łańcucha dostaw

Firmy stawiające na hiperautomatyzację zyskają szansę korzystania ze zoptymalizowanego łańcucha dostaw dostępnego 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, z możliwością przewidywania i dostosowywania się do potrzeb klientów. Wczesne wykrywanie nadchodzących zmian i szybkie reagowanie na nie dzięki analizie predykcyjnej pozwoli znacząco poprawić wydajność łańcucha dostaw.

Analizowanie dużych zbiorów danych (big data) przy zastosowaniu zaawansowanych technologii, m.in. sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego pozwala łatwo identyfikować wzorce, nowe możliwości oraz ewentualne problemy. Dzięki hiperautomatyzacji pracownicy mogą zająć się innymi, mniej nużącymi zadaniami, które przynoszą firmie większy zysk. Powstaną też nowe stanowiska dla osób kontrolujących i zatwierdzających decyzje sugerowane przez sztuczną inteligencję.

Hiperautomatyzacja to doskonały sposób na ograniczenie pomyłek i redukcję kosztów operacyjnych. Oznacza to koniec problemów generujących niepotrzebne wydatki (niewłaściwa organizacja ładunków, rozbieżności między ewidencją a stanem faktycznym, opóźnienia w zaopatrzeniu, nieefektywna wymiana informacji). Poza tym hiperautomatyzacja sprzyja odpowiedzialnemu i zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami łańcucha dostaw, pozwalając tym samym ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko.

Hiperautomatyzacja logistyki pomaga utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstwa dzięki usprawnieniu procesów, eliminacji pomyłek i redukcji kosztów.

Cyfrowe zarządzanie dostawą zamówień to jeden z aspektów hiperautomatyzacji

Cyfrowe zarządzanie dostawą zamówień to jeden z aspektów hiperautomatyzacji

Roboty podejmujące decyzje w efektywnym łańcuchu dostaw

Hiperautomatyzacja otwiera nowy etap cyfrowej transformacji w logistyce. Chodzi o przyspieszenie cyfryzacji procesów oraz zautomatyzowanie wszystkich możliwych zdań, w tym również podejmowania niektórych decyzji. Ma to na celu poprawić wydajność i zmniejszyć koszty. Poza tym hiperautomatyzacja zapewnia większą elastyczność, umożliwiając każdej firmie szybkie dostosowanie do zmieniających się realiów rynkowych. 

Planując automatyzację magazynu i cyfryzację procesów, warto zwrócić się do specjalisty, który przeanalizuje specyficzne potrzeby przedsiębiorstwa i doradzi najlepsze możliwe rozwiązania. Mecalux od lat z powodzeniem pomaga firmom z różnych branż w automatyzacji logistyki, oferując profesjonalne zrobotyzowane rozwiązania magazynowe i oprogramowanie do zarządzania magazynem Easy WMS. Skontaktuj się z nami, jeżeli potrzebujesz wszechstronnego oprogramowania, które pozwoli usprawnić kompletację zamówień, określić najlepszą strategię rozmieszczania ładunków i zoptymalizować zarządzanie zapasami. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać.