Kod sscc to międzynarodowy standard służący do identyfikowania jednostek ładunkowych wchodzących do magazynu i wychodzących z niego

Kod SSCC – unikatowy identyfikator na etykiecie logistycznej

10 lut 2022

Kod SSCC (z ang. Serial Shipping Container Code) to logistyczny standard używany w łańcuchu dostaw umożliwiający jednoznaczną identyfikowalność każdej jednostki transportowej lub magazynowej podczas przyjmowania i wydawania w magazynie.

Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia kontroli towarów, ponieważ umożliwia śledzenie wszystkich parametrów wysyłki, w tym również zawartości jednostek ładunkowych, zarówno palet, pojemników oraz kontenerów.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest kod SSCC, jakie zawiera informacje, w jaki sposób jest generowany oraz jakie ma znaczenie w logistyce.

Czym jest kod SSCC

Kod SSCC, inaczej seryjny numer jednostki logistycznej, to stosowany w logistyce system identyfikacji przypisujący indywidualny kod cyfrowy każdej jednostce transportowej lub magazynowej. Numer SSCC to szeroko stosowany międzynarodowy standard, opracowany i rozwijany przez globalną organizację GS1, która odpowiada za najpopularniejsze standardy w łańcuchu dostaw.

Kod SSCC składa się z 18 cyfr przypisywanych każdej jednostce transportowej lub magazynowej, które umieszcza się na etykiecie ładunku. Dzięki temu można dokładnie śledzić towar wzdłuż łańcucha dostaw, począwszy od etapu złożenia zamówienia, poprzez etap transportu, aż po dostawę do klienta końcowego.

Aby umożliwić automatyczny odczyt, numer SSCC można zapisać w formie kodu kreskowego – zazwyczaj w formacie GS1-128 – lub na etykiecie RFID, co znacznie ułatwia rejestrację produktu na poszczególnych etapach łańcucha dostaw.

Omawiany standard znalazł już zastosowanie w nowych strategiach komunikacji logistycznej miedzy przedsiębiorstwami. Kod SSCC jest zamieszczany m.in. wśród danych wymienianych między systemami WMS lub ERP za pośrednictwem advance shipping notice (ASN). ANS to elektroniczny dokument, który oprócz seryjnego numeru jednostki logistycznej, może też zawierać inne informacje, jak np. data i warunki dostawy czy parametry jednostki ładunkowej.

Kod SSCC ułatwia śledzenie jednostek ładunkowych wzdłuż całego łańcucha dostaw
Kod SSCC ułatwia śledzenie jednostek ładunkowych wzdłuż całego łańcucha dostaw

Znaczenie kodu SSCC w logistyce

Największą zaletą kodu SSCC jest możliwość identyfikacji każdej jednostki ładunkowej za pomocą unikatowej kombinacji cyfr. Wdrożenie tego standardu przynosi też inne korzyści:

  • Śledzenie towarów wzdłuż całego łańcucha dostaw. Możliwość łatwego śledzenia wszelkiego rodzaju towarów przez wszystkich uczestników łańcucha logistycznego: dostawców surowców, producentów, dystrybutorów itd.
  • Sprawniejsze przyjmowanie i wysyłanie zamówień. Zapis w formie kodu kreskowego lub na etykietach RFID umożliwia automatyczny odczyt i przesył danych do systemu, co zdecydowanie przyspiesza obsługę zamówień.
  • Nieograniczona liczba kombinacji. Z 18 cyfr można utworzyć praktycznie nieskończoną liczbę kodów. Np. przedsiębiorstwo o 7-cyfrowym prefiksie GS1 może wygenerować 10 miliardów unikatowych kodów SSCC.
  • Międzynarodowy standard. Ogólnie przyjęty standard kodowania zdecydowanie ułatwia wymianę informacji wzdłuż całego łańcucha dostaw.
  • Kompatybilność z innymi standardami. Seryjny numer jednostki logistycznej jest zamieszczany na różnych dokumentach wysyłkowych, m.in. na awizach wysyłki ASN.

Dzięki wyżej wymienionym zaletom etykiety SSCC pozwalają ograniczyć liczbę błędów w obsłudze zamówień, transporcie i dostawach. Każdy przedsiębiorca może wygenerować znormalizowane kody SSCC rozpoznawane na całym świecie.

Różnice między SSCC a innymi standardami

Bardzo łatwo pomylić ze sobą różne kody i standardy obowiązujące w logistyce oraz ich funkcje. Może to wynikać z dużej liczby etykiet stosowanych do wymiany informacji między uczestnikami łańcucha dostaw.

Bardzo często mylone są np. dwa popularne standardy opracowane przez organizację GS1: SSCC i GS1-128. Warto więc przypomnieć, że GS1-128 to szeroko stosowany w logistyce międzynarodowy standard kodów kreskowych obejmujących różne informacje, w tym m.in. właśnie kod SSCC.

Seryjny numer jednostki logistycznej często mylony jest też z numerem GTIN (Global Trade Item Number). Istnieje jednak zasadnicza różnica między tymi kodami: podczas gdy SSCC dostarcza informacji na temat wysyłki i jej zawartości, GTIN zawiera wyłącznie dane handlowe (łączna cena ładunku, wartość jednostkowa, masa netto itd.).

Budowa kodu SSCC

Kod SSCC składa się z następujących elementów:

  • Identyfikator – identyfikator (00) oznacza, że pole danych zawiera Seryjny Numer Jednostki Logistycznej (SSCC). Cyfry 00 jednoznacznie wskazują, że chodzi o kod SSCC, a nie inne dane, jak np. data ważności (17), kod artykułu (02) czy masa netto w kilogramach (310X).
  • Cyfra rozszerzająca – dowolna wartość (od 0 do 9) nadawana przez firmę, która tworzy kod SSCC. Służy ona głównie do zwiększenia puli dostępnych numerów.
  • Prefiks GS1 firmy – stała część kodu o długości od 7 do 9 cyfr. Wartość nadana użytkownikowi systemu przez oddział organizacji GS1.
  • Indywidualny numer jednostki logistycznej – od 6 do 9 cyfr, zależnie od długości prefiksu GS1 firmy. Ta część kodu stanowi unikatowe oznaczenie poszczególnych jednostek ładunkowych.
  • Cyfra kontrolna – wartość od 0 do 9 obliczana z pozostałych cyfr według określonego algorytmu, pozwala określić, czy dany kod SSCC jest unikatowy i poprawny.
Kod SSCC składa się z 18 cyfr, zawiera m.in. prefiks GS1 firmy oraz oznaczenie jednostki logistycznej
Kod SSCC składa się z 18 cyfr, zawiera m.in. prefiks GS1 firmy oraz oznaczenie jednostki logistycznej

Jak wygenerować kod? Tworzenie przykładowej etykiety SSCC

Kod SSCC można utworzyć ręcznie lub automatycznie przy użyciu informatycznego systemu magazynowego (WMS). W tym pierwszym przypadku procedura wygląda następująco:

Krok 1. Identyfikator. Kod SSCC powinien zaczynać się od cyfr 00, które poprzez czytnik kodów kreskowych lub terminal radiowy informują, że chodzi o numer jednostki logistycznej.

Krok 2. Prefiks. Wartość od 0 do 9 nadawana przez firmę która tworzy numer SSCC celem zwiększenia puli dostępnych numerów, aby zapewnić, że każda jednostka logistyczna otrzyma unikatowy kod.

Krok 3. Prefiks GS1 firmy. Numer identyfikacyjny przedsiębiorstwa nadawany przez oddział organizacji GS1. Może składać się z 7 do 9 cyfr.

Krok 4. Numer seryjny. Nadana przez firmę kombinacja cyfr jednoznacznie identyfikujących każdą jednostkę logistyczną przyjmowaną do magazynu. Numer seryjny wraz z prefiksem GS1 powinny łącznie liczyć 17 cyfr.

Krok 5. Cyfra kontrolna. Generowana za pomocą kalkulatora GS1 wartość od 0 do 9 włącznie, która potwierdza, czy dany kod SSCC jest unikatowy i poprawny.

Nie wydaje się to skomplikowane, jednak przy rosnącej liczbie jednostek logistycznych do oznaczenia zajmuje coraz więcej czasu, nie wspominając już o możliwości pomyłki. Dlatego warto podjąć decyzję o wdrożeniu systemu magazynowego, np. Easy WMS firmy Mecalux, który automatycznie generuje i przydziela unikatowe kody SSCC każdej jednostce ładunkowej, umożliwiając jej jednoznaczną identyfikację podczas wszystkich operacji realizowanych w magazynie.

Informatyczny system magazynowy Easy WMS firmy Mecalux automatycznie generuje i przydziela unikatowe kody SSCC każdej jednostce ładunkowej
Informatyczny system magazynowy Easy WMS firmy Mecalux automatycznie generuje i przydziela unikatowe kody SSCC każdej jednostce ładunkowej

Kod SSCC – identyfikowalność towarów i kontrola wysyłek

Kod SSCC to jeden z kilku międzynarodowych standardów wymiany informacji logistycznych, który usprawnia przyjmowanie towarów, kompletowanie zamówień oraz dostawy produktów na warunkach uzgodnionych z klientami. Ponadto unikatowe identyfikatory zamieszczone na etykietach logistycznych umożliwiają śledzenie produktów wzdłuż całego łańcucha dostaw.

Przy nieustannie rosnącej liczbie obsługiwanych zamówień ręczne generowanie kodów SSCC dla każdej jednostki ładunkowej staje się niemożliwe. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni program, np. opracowany przez Mecalux system Easy WMS, który automatycznie nadaje unikatowy numer każdej jednostce ładunkowej, pozwalając tym samym uniknąć błędów często popełnianych przy zarządzaniu manualnym. Jeżeli zależy Ci na lepszej kontroli zapasów i sprawniejszej obsłudze dostaw, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.