Magazynowanie automatyczne zwiększa wydajność przedsiębiorstwa

Magazynowanie automatyczne – charakterystyka i rodzaje

09 lis 2021

Magazynowanie automatyczne zapewnia firmom usprawnienie realizacji procesów logistycznych dzięki instalacji urządzeń takich jak układnice, przenośniki lub system transportu szynowego.

Obecnie, gdy logistyka 4.0 wymaga przyspieszenia wszystkich czynności logistycznych i ograniczenia błędów w celu redukcji kosztów, magazyny automatyczne stały się najskuteczniejszym rozwiązaniem zapewniającym firmom przewagę konkurencyjną.

W niniejszym artykule analizujemy poszczególne rodzaje systemów automatycznych dostępnych na rynku zarówno do obsługi pojemników, jak i palet. Przyglądamy się ich zaletom i wyjaśniamy, jak wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Magazynowanie automatyczne z bezpośrednim dostępem czy składowanie akumulacyjne?

W odróżnieniu od składowania ręcznego magazynowanie automatyczne charakteryzuje się wykorzystaniem urządzeń automatycznych do realizacji poszczególnych czynności logistycznych: magazynowania, wysyłki, transportu itd.

Istnieją różne rodzaje magazynów automatycznych (do obsługi pojemników i palet), z których każdy można podzielić na dwie kategorie w zależności od tego, czy regały umożliwiają bezpośredni dostęp do ładunków (pojedyncza głębokość składowania), czy też służą do składowania akumulacyjnego (podwójna lub większa głębokość składowania).

Magazynowanie automatyczne z bezpośrednim dostępem zapewnia pełny dostęp do towaru, przyspieszając w ten sposób czynności magazynowania i przygotowywania zamówień. Z kolei automatyczne magazynowanie akumulacyjne umożliwia składowanie większej liczby ładunków dzięki optymalizacji przestrzeni magazynowej.

Automatyczny system składowania z Pallet Shuttle

Automatyczny system składowania z Pallet Shuttle

Podczas dokonywania wyboru między systemem z dostępem bezpośrednim a magazynowaniem akumulacyjnym należy uwzględnić m.in. następujące czynniki: ilość obsługiwanych pozycji asortymentowych, liczbę palet bądź sztuk dla każdej z nich, dostępną przestrzeń, poziom rotacji artykułów, wymagane tempo przepływów itd.

Magazynowanie automatyczne – rodzaje systemów

W zależności od typu regałów i wykorzystywanego nośnika ładunku wyróżniamy następujące rodzaje magazynowania automatycznego:

Obsługa palet

  • Magazynowanie automatyczne palet przy użyciu układnic. Jest to prawdopodobnie najpowszechniejszy system automatycznego magazynowania palet. Układnice mogą obsługiwać regały paletowe o pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania lub regały przepływowe. W tym celu w każdym korytarzu instaluje się układnicę paletową, której zadaniem jest umieszczanie i pobieranie palet z odpowiednich lokalizacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje układnic, o różnych rozmiarach i wysoce zróżnicowanych właściwościach użytkowych.
  • Magazynowanie za pomocą automatycznego systemu Pallet Shuttle. Pallet Shuttle to system regałów akumulacyjnych obsługiwanych przez autonomiczny wózek, który wjeżdża do kanałów składowania w celu umieszczenia bądź pobrania ładunku. System ten umożliwia zwiększenie pojemności magazynowej i usprawnienie obsługi obiektu. W wersji całkowicie zautomatyzowanej wózek Pallet Shuttle jest dostarczany do odpowiedniego kanału za pomocą układnicy lub wózków wahadłowych. Wybór urządzenia zależy od liczby operacji wejścia i wyjścia palet, jednostek asortymentowych oraz palet przypadających na każdą jednostkę lub partię.

Magazyn automatyczny firmy Císter wykorzystuje system Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi.

Obsługa pojemników

  • Magazynowanie automatyczne pojemników przy użyciu układnic. Najczęściej stosowany rodzaj automatycznego magazynu pojemnikowego składa się z regałów do składowania pojemników oraz z poruszającej się w każdym korytarzu układnicy pojemnikowej, która automatycznie umieszcza i pobiera produkty z odpowiednich lokalizacji. Zamówienia są przygotowywane zgodnie z zasadą „towar do człowieka” na stanowiskach kompletacyjnych zlokalizowanych z przodu lub boku magazynu.
  • Magazynowanie automatyczne pojemników przy użyciu systemu Shuttle. Jest to rozwiązanie wykorzystujące system wózków wahadłowych zamiast układnicy. Podobnie jak w poprzednim przypadku, system Shuttle może występować w konfiguracji z jednym lub kilkoma stanowiskami kompletacji, na których operatorzy przyjmują i obsługują pojemniki.

Warto podkreślić, że wszystkie te systemy można bez problemu zastosować w jednym magazynie. Automatyczne systemy magazynowe wykorzystują automatyczne urządzenia transportu bliskiego, takie jak przenośniki, podnośniki, wózki wahadłowe, systemy transportu szynowego itp.

Automatyczny magazyn pojemnikowy z układnicą Miniload

Automatyczny magazyn pojemnikowy z układnicą Miniload

Zalety magazynowania automatycznego

Magazyn automatyczny zapewnia szereg korzyści:

  • Zwiększenie wydajności. Urządzenia przeładunkowe mogą pracować całodobowo we wszystkie dni tygodnia, co umożliwia stały i niezakłócony przepływ przyjmowanych i wydawanych ładunków.
  • Bezpieczeństwo operatorów oraz ładunków. Magazynowanie automatyczne zmniejsza ryzyko uszkodzenia ładunków. Ponadto zautomatyzowana obsługa chroni również personel, ponieważ brak dostępu do strefy magazynowania eliminuje ryzyko przewrócenia się ładunku na operatora, a mniejszy ruch wózków widłowych ogranicza niebezpieczeństwo wypadku.
  • Kontrola stanu magazynowego. System WMS do zarządzania magazynem, odpowiedzialny za identyfikację i kontrolę zapasów w czasie rzeczywistym, jest kluczowym elementem magazynu automatycznego. Umożliwia pełne zarządzanie zapasami, a także identyfikowalność produktów.
  • Ograniczenie kosztów. Automatyzacja pozwala oddelegować pracowników do innych zadań. Oznacza również ograniczenie kosztów utrzymania ze względu na mniejsze zużycie urządzeń przeładunkowych.
  • Efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki zastosowaniu magazynowania automatycznego możliwe jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej. Na niewielkiej powierzchni zyskujemy większą pojemność magazynową i wyższą wydajność w porównaniu z tradycyjnymi systemami.

Systemy magazynowania automatycznego stanowią najlepsze rozwiązanie do składowania, przygotowywania i wysyłki produktów w sposób szybki, bezpieczny i pozbawiony błędów.

Magazynowanie automatyczne jako sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej

Automatyzacja to warunek niezbędny dla stworzenia konkurencyjnego łańcucha dostaw. Jak zatem wybrać system magazynowania automatycznego najlepiej dostosowany do logistyki firmy?

Układnica i regały przepływowe w magazynie automatycznym firmy Laboratorios Maverick

Układnica i regały przepływowe w magazynie automatycznym firmy Laboratorios Maverick

Każdy system magazynowania automatycznego oferuje szereg właściwości i funkcji w zależności od nośnika ładunku, liczby jednostek magazynowych, liczby przyjmowanych i wysyłanych ładunków itd. W obliczu wielu zmiennych wpływających na wybór konkretnego systemu magazynowania automatycznego, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do eksperta, który po analizie charakterystyki działalności firmy, zaproponuje system magazynowy precyzyjnie dopasowany do potrzeb klienta.

Firma Mecalux posiada ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie produkcji systemów magazynowych i automatyzacji przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jak znaleźć system magazynowania automatycznego najlepiej dostosowany do procesów logistycznych Twojej firmy.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: