Przesunięcia magazynowe polegają na przemieszczaniu towarów między magazynami należącymi do tego samego przedsiębiorstwa

Równoważenie stanu zapasów poprzez przesunięcia magazynowe

06 lip 2022

Przesunięcie magazynowe polega na przeniesieniu produktów z jednego punktu sprzedaży lub magazynu do innego obiektu firmy. Czynność ta, określana angielską nazwą inventory balancing, ma na celu zrównoważenie ilości dostępnych towarów oraz określenie optymalnego poziomu zapasów niezbędnego do świadczenia usług.

Przemieszczanie artykułów jest obarczone dużym ryzykiem pomyłki. Dlatego przedsiębiorstwa dysponujące kilkoma obiektami najczęściej wykorzystują system WMS, który rejestruje wszystkie przesunięcia towarów między sklepami i magazynami, pozwalając tym samym uniknąć błędów.

Czym jest przesunięcie magazynowe?

Przesunięcie magazynowe to przeniesienie nadmiaru towarów z jednego sklepu lub magazynu przedsiębiorstwa do obiektu, w którym brakuje danych produktów.

Przynosi to dwie zasadnicze korzyści:

  • Po pierwsze pozwala zwolnić miejsce na nowe produkty w magazynie nadawczym. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego składowania towarów i ograniczyć w ten sposób koszty.
  • Po drugie umożliwia redystrybucję zapasów, czyli zaopatrzenie obiektu odbiorczego w produkty niezbędne do prowadzenia działalności. Dostępność produktów przekłada się na wyższy poziom satysfakcji klientów, którzy w każdej chwili mogą nabyć potrzebne towary.
Przesunięcia magazynowe pozwalają zrównoważyć stan zapasów
Przesunięcia magazynowe pozwalają zrównoważyć stan zapasów

Znaczenie przesunięć magazynowych

Przesunięcia magazynowe pełnią bardzo istotną funkcję w przedsiębiorstwach działających według strategii omnichannel. Zwróćmy uwagę, że obsługa klientów za pośrednictwem wielu kanałów sprzedaży może zachwiać równowagę zapasów, w wyniku czego niektóre sklepy lub magazyny nie będą dysponować wystarczającą liczbą potrzebnych produktów.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest właśnie przesunięcie magazynowe, czyli wysyłka produktów z obiektu, który ma na stanie zbyt dużo artykułów danego typu do innego, w którym tych towarów zaczyna brakować.

Innym sposobem na uniknięcie ryzyka wyczerpania zapasów w magazynach i sklepach jest drobiazgowe prognozowanie popytu na podstawie wzorców zachowań konsumentów. Dzięki temu można określić liczbę towarów do zgromadzenia oraz z góry zaplanować ewentualne przesunięcia magazynowe. Takie planowanie staje się jednak coraz trudniejsze wraz z postępującymi zmianami przyzwyczajeń klientów, na co największy wpływ ma popularyzacja handlu elektronicznego.

Sprzedaż wielokanałowa wymaga perfekcyjnej współpracy między wieloma magazynami i sklepami. Kompleksowe zarządzanie ułatwia przygotowanie zamówień dla różnych odbiorców oraz przesunięcia towarów między różnymi obiektami. W coraz popularniejszej strategii omnichannel BOPIS (buy online, pickup in store) sklepy stacjonarne pełnią dwie funkcje – są już nie tylko miejscem sprzedaży produktów, ale również tymczasowym magazynem zamówień złożonych przez internet.

Oprogramowanie do obsługi przesunięć magazynowych

Wydajna obsługa przesunięć towarów między obiektami wymaga ścisłej kontroli zapasów. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w oprogramowanie magazynowe pozwalające śledzić produkty od momentu przyjęcia do ostatecznego wydania z magazynu. Taki system może np. informować o szybkości konsumpcji poszczególnych artykułów, umożliwiając sprawną organizację zaopatrzenia. Dzięki temu można uniknąć ryzyka wyczerpania zapasów, również tych o największej rotacji.

Oprogramowanie powinno też umożliwiać kontrolę przesunięć zapasów między magazynami i sklepami. W tym celu system WMS marki Mecalux został wyposażony w zaawansowany moduł Store Fulfillment, który na bieżąco aktualizuje ewidencję zapasów dostępnych w różnych obiektach i synchronizuje ich współpracę.

Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach działających w modelu omnikanałowym. Opracowany przez Mecalux moduł Store Fulfillment pozwala określić minimalny poziom zapasów dla każdego sklepu, po osiągnięciu którego centrum dystrybucji otrzymuje stosowny komunikat. Ułatwia też organizację zaopatrzenia i kontroluje przesunięcia towarów, pozwalając uniknąć kosztownych pomyłek.

Innym sposobem na usprawnienie kontroli przesunięć towarów jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca ich przechowywania. Optymalne rozmieszczenie ładunków w magazynie znacząco ułatwia identyfikowalność towarów, dzięki czemu można w każdej chwili sprawdzić dokładne położenie konkretnych produktów dostępnych na stanie.

Opracowany przez Mecalux moduł do slottingu zawiera reguły i kryteria automatycznego generowania zadań redystrybucji towarów w magazynie i określania najlepszych lokacji dla poszczególnych artykułów.

 

Wyższy poziom obsługi dzięki przesunięciom magazynowym

Równoważenie stanu zapasów w magazynie jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi klientów. Przedsiębiorstwa dysponujące kilkoma magazynami lub działające w modelu omnichannel muszą odpowiednio regulować liczbę produktów w poszczególnych obiektach logistycznych, aby ograniczyć koszty magazynowania i zagwarantować dostępność oferowanych artykułów.

W tym celu wykorzystują oprogramowanie, które zapewnia bezbłędną obsługę przesunięć magazynowych. Mecalux oferuje szeroki wybór programów do kontroli towarów i optymalizacji logistyki. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, w jaki sposób system Easy WMS może usprawnić zarządzanie produktami w Twojej firmie.