Priorytetem zrównoważonej logistyki jest ograniczenie negatywnego wpływu łańcucha dostaw na środowisko naturalne

Zrównoważona logistyka e-commerce – rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska

14 styczeń 2022

Zrównoważona logistyka obejmuje strategie oraz procesy magazynowe i pozamagazynowe, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu łańcucha dostaw na środowisko.

W niniejszym artykule piszemy o rosnącej liczbie firm, zwłaszcza z branży e-commerce, które sięgają po nowoczesne rozwiązania zmierzające do zaspokojenia rosnącego popytu na produkty, a zarazem do ograniczenia zużycia energii i ilości odpadów generowanych w procesach logistycznych.

Zrównoważona logistyka w branży e-commerce

Zrównoważona logistyka ma na celu redukcję śladu węglowego, zanieczyszczenia i odpadów na każdym etapie – począwszy od produkcji, poprzez magazynowanie i przygotowywanie zamówień, aż po dostawę towarów do klientów.

Wraz z nadejściem handlu e-commerce zmieniły się nawyki konsumentów i pojawiły nowe standardy dystrybucji w postaci wysyłki w 24 godziny czy ultraszybkich dostaw oferowanych modelu q-commerce, co z kolei wpłynęło na wzrost liczby transportów w ramach obsługi klientów zamawiających towary w internecie. Przedsiębiorstwa powinny zwracać uwagę na środowiskowe efekty swojej działalności, ponieważ redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery staje się jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.

Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie: czy e-commerce może iść w parze ze zrównoważoną logistyką? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak to się może na pozór wydawać. Niektórzy uważają, że handel elektroniczny generuje mniej zanieczyszczeń od tradycyjnego, inni – że jest wręcz odwrotnie. Z raportu firmy doradczej Oliver Wyman opracowanego na zamówienie Amazona wynika, że wysyłki zamówień internetowych odpowiadają za 0,5% ruchu drogowego w strefach miejskich, podczas gdy sklepy stacjonarne za 11%. W tym samym dokumencie podano, że tradycyjny handel generuje od 1,5 do 2,9 razy więcej emisji CO2 od handlu elektronicznego.

Zarazem zwrócono uwagę, że natychmiastowe wysyłki oraz duża liczba zwrotów przyczyniają się do wzrostu ruchu kołowego, a więc i zanieczyszczeń. Potwierdza to raport na temat wpływu e-commerce na środowisko przygotowany przez Research and Markets, w którym zaznaczono, że aby prawidłowo obliczyć rzeczywistą wielkość emisji generowanych przez handel elektroniczny, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Dyskusja pozostaje otwarta.

Dostawa tysięcy paczek wymaga wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych i vanów
Dostawa tysięcy paczek wymaga wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych i vanów

Propozycje na rzecz zrównoważonej logistyki

Niezależnie od tego, która forma handlu bardziej przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, należy jasno podkreślić, że w branży e-commerce największe zanieczyszczenie generują procesy ostatniej mili. Z raportu firmy doradczej Oliver Wyman wynika, że odpowiadają one za 26% łącznych emisji CO2 generowanych przez handel elektroniczny. Wzmożony ruch samochodowy w miastach jest następstwem rosnącej popularności dostaw do domu.

Aby temu zaradzić, koniecznie trzeba zreorganizować niektóre procesy. Poniżej podpowiadamy, jakie przedsięwziąć środki w ramach działań na rzecz bardziej zrównoważonej logistyki, a w szczególności jak zreorganizować procesy ostatniej mili, aby ograniczyć negatywny wpływ handlu online na środowisko.

Promowanie odbiorów w punkcie

Szybka dostawa niewielkich zamówień wprost do domu klienta to jeden z filarów handlu internetowego. Choć to bardzo wygodne z punktu widzenia konsumentów, wymaga jednak wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych i vanów, które przyczyniają się do wzrostu emisji spalin.

Można temu zaradzić, stawiając na alternatywne metody dostaw, np. odbiór w sklepie, paczkomacie czy placówce pocztowej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość lepszej organizacji wysyłek dzięki pogrupowaniu towarów według trasy przewozu, co pozwala znacznie ograniczyć ruch samochodów dostawczych. Docenią to również konsumenci, którzy zamiast czekać na kuriera w domu mogą określić, gdzie chcą odebrać paczkę i udać się po nią w dogodnym dla siebie czasie.

Aby przyspieszyć wysyłkę zamówień, można też sięgnąć po nowoczesne rozwiązania technologiczne, np. system WMS do zarządzania magazynem, który pomaga w organizacji produktów. System Easy WMS marki Mecalux wyposażony jest w program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software, który pozwala grupować zamówienia według trasy i firmy przewozowej, usprawniając proces załadunku i planowanie dostaw.

Przygotowywanie zamówień w sąsiedztwie klienta

Im krótsza trasa transportu, tym mniejsza emisja zanieczyszczeń. Dlatego firmy prowadzące swoją działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego inwestują w sieć dystrybucji. Do najnowszych trendów w tej kategorii należy strategia micro-fulfillment, czyli wykorzystanie niedużych centr logistycznych usytuowanych w pobliżu miejsc zamieszkania klientów, najczęściej w okolicach wielkich miast. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej dostawy zamówień dzięki skróceniu odległości przewozu, co przekłada się na mniejszą ilość zanieczyszczeń.

Tego rodzaju obiekty charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji procesów magazynowania towarów i kompletacji zamówień. Urządzenia automatyczne, np. układnice pojemnikowe czy przenośniki pojemnikowe pozwalają szybko i bezbłędnie przygotować zamówienia do wysyłki.

Mikrocentra logistyczne pozwalają ograniczyć koszty działalności i zmniejszyć jej negatywny wpływ na środowisko
Mikrocentra logistyczne pozwalają ograniczyć koszty działalności i zmniejszyć jej negatywny wpływ na środowisko

Ograniczenie liczby zwrotów

Zwroty towarów są nieodłączną częścią handlu elektronicznego. Z raportu północnoamerykańskiej firmy doradczej McKinsey wynika, że w 2020 r. konsumenci z USA zwrócili 10,6% produktów zakupionych przez internet.

Logistyka odzysku zdecydowanie negatywnie wpływa na środowisko, ponieważ wymaga dodatkowych przewozów, co wiąże się z większym zużyciem paliwa i większą emisją dwutlenku węgla. Jak skutecznie ograniczyć liczbę zwracanych towarów? Najlepiej zacząć od eliminacji pomyłek przy wysyłkach. Klient zawsze powinien otrzymać towar zgodny z zamówieniem i w idealnym stanie. Dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu informatycznego systemu magazynowego (np. Easy WMS marki Mecalux), który ułatwia weryfikację poszczególnych etapów pracy magazynierów i zapewnia ścisłą kontrolę zapasów.

Pojazdy zeroemisyjne

Dobrym sposobem na redukcję negatywnego wpływu procesów ostatniej mili na środowisko jest zastąpienie samochodów spalinowych innymi, bardziej ekologicznymi środkami transportu, np. autami elektrycznymi lub nawet rowerami. To jedno z największych wyzwań zrównoważonej logistyki, ale by je podjąć, firmy potrzebują konkretnego odgórnego wsparcia, bez którego trudno zmodernizować flotę pojazdów.

Zrównoważone gospodarowanie odpadami i opakowaniami

Drugim po emisji CO2 czynnikiem, który negatywnie wpływa na środowisko, są opakowania. Dostawa indywidualnych zamówień w modelu e-commerce generuje coraz więcej odpadów papierowych, tekturowych i plastikowych. Dlatego firmy szczególnie troszczące się o ekologię stosują opakowania nadające się do recyklingu, a nawet ponownego wykorzystania przy ewentualnym zwrocie zamówionych towarów. Niektóre przedsiębiorstwa stawiają na opakowania biodegradowalne lub wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Zaangażowanie na rzecz zrównoważonej logistyki

Handel elektroniczny zapoczątkował rewolucję, która poza aspektami czysto gospodarczymi zmienia też funkcjonowanie logistyki, organizację miast oraz przyzwyczajenia konsumentów, budząc przy tym poważne wątpliwości co do wpływu tych zmian na środowisko. Obecnie największym wyzwaniem, z jakim mierzy się branża, nie jest tylko zapewnienie szybkiej i sprawnej dostawy, ale pogodzenie tego celu z rzeczywistymi działaniami na rzecz ochrony klimatu.

Wysiłek ten jednak się opłaca, ponieważ z jednej strony pozwala zredukować negatywny wpływ na środowisko, a z drugiej ograniczyć koszty, np. dzięki skróceniu tras przewozów. Warto również zwrócić uwagę, że z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna konsumentów, którzy coraz chętniej korzystają z usług firm podejmujących konkretne działania na rzecz ochrony planety.

Chcąc dotrzymać kroku konkurencji, przedsiębiorcy sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwalają usprawnić logistykę, zwiększyć wydajność pracy, a zarazem ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko. Mecalux od wielu lat oferuje automatyczne systemy magazynowe zaprojektowane według indywidualnych wymagań klientów. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz rozwinąć swój biznes zgodnie z zasadami zrównoważonej logistyki.