Pick by vision to nowa technologia przygotowywania zamówień

Pick by vision – nowa metoda przygotowywania zamówień

18 mar 2022

Pick by vision (inaczej visual picking) to nowa metoda przygotowywania zamówień przy użyciu inteligentnych okularów (tzw. smart glasses), które ułatwiają wyszukiwanie potrzebnych towarów za pomocą rzeczywistości rozszerzonej.

Takie okulary są już z powodzeniem wykorzystywane w magazynach w procesie kompletacji zamówień. Technologia ta wzbudza duże zainteresowanie w branży logistycznej. Z raportu firmy doradczej Technavio wynika, że wartość rynku okularów z funkcją rzeczywistości rozszerzonej w latach 2021-2025 ma wzrosnąć o 69 mln dolarów.

Na czym polega technologia pick by vision

Pick by vision to metoda przygotowywania zamówień przy użyciu okularów z funkcją rzeczywistości rozszerzonej, które nakładają warstwy dodatkowej informacji graficznej na oglądany przez nie obraz. Dzięki temu pracownicy mają dostęp do szeregu użytecznych danych, np. jakie towary należy pobrać, w jakiej liczbie i gdzie dokładnie się one znajdują.

Niektóre modele okularów są wyposażone w system rozpoznawania mowy umożliwiający głosowe potwierdzanie wykonanych czynności, a także w dodatkowy skaner typu wearable (zakładany na rękę lub palec) do sczytywania kodów kreskowych produktów, wózków kompletacyjnych lub stanowisk roboczych.

Elektroniczne urządzenia typu wearable ułatwiają kompletację zamówień
Elektroniczne urządzenia typu wearable ułatwiają kompletację zamówień

Aby wykorzystać okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej do kompletacji zamówień, niezbędny jest system WMS do zarządzania magazynem, który należy odpowiednio skonfigurować do współpracy z oprogramowaniem inteligentnych okularów.

Zalety i wady technologii pick by vision

Potencjał omawianej technologii w branży logistycznej jest ogromny. Poniżej analizujemy korzyści płynące z zastosowania visual picking w magazynie. Zauważamy jednak też pewne wadami tego rozwiązania.

Niewątpliwą zaletą technologii pick by vision jest uwolnienie rąk pracowników – szczegółowe instrukcje dotyczące zamówienia znajdują się cały czas w zasięgu wzroku, więc nie trzeba tracić czasu na wertowanie kartek czy szukanie informacji za pomocą kolektora danych. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę.

Co więcej, mając stały wgląd we wszystkie potrzebne informacje, zdecydowanie łatwiej uniknąć pomyłek. Pracownicy mogą w każdej chwili sprawdzić, jakie produkty wchodzą w skład zamówienia i upewnić się, czy pobrali właściwy towar.

Visual picking zapewnia też większą elastyczność pracy. System WMS przesyła każdemu order pickerowi przeznaczone dla niego instrukcje dotyczące kompletacji, co umożliwia szybsze przygotowanie zamówień do wysyłki.

Z drugiej strony możliwość szerszego zastosowania dopiero rozwijanej technologii visual picking wzbudza pewne wątpliwości. Po pierwsze oglądanie monotonnych informacji przez osiem godzin pracy może być nużące. Po drugie urządzenia pick by vision nie należą do tanich. Należy zauważyć, że powszechnie stosowane już konkurencyjne rozwiązania typu pick-by-light czy systemy kompletacji głosowej (z ang. pick-by-voice) pozwalają wyraźnie usprawnić proces kompletacji mniejszym kosztem.

Niektóre modele inteligentnych okularów mogą wymagać dodatkowego systemu rozpoznawania mowy do potwierdzania wykonanych zadań
Niektóre modele inteligentnych okularów mogą wymagać dodatkowego systemu rozpoznawania mowy do potwierdzania wykonanych zadań

Działanie systemu pick by vision

Order pickerzy pracujący z systemem visual picking przemierzają magazyn w poszukiwaniu produktów wskazywanych przez system WMS za pośrednictwem inteligentnych okularów.

W polu widzenia mają wyświetlane dokładne instrukcje, np. do którego korytarza należy się udać, które produkty pobrać i w jakiej liczbie. Wykonanie czynności potwierdza się, skanując kod, wypowiadając na głos ustalone hasło lub wciskając odpowiedni przycisk na oprawce okularów.

Po skompletowaniu wszystkich produktów z zamówienia system WMS zleca pracownikowi kolejne zadania: pakowanie, etykietowanie lub transport do strefy wysyłek.

Okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej to niezbędne urządzenie do pracy metodą pick by vision
Okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej to niezbędne urządzenie do pracy metodą pick by vision

Inteligentne okulary do kompletacji zamówień

Świat logistyki pokłada duże nadzieje w systemach typu visual picking, licząc, że okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej pozwolą wyraźnie usprawnić procesy kompletacji i wysyłki zamówień. Tymczasem producenci takich rozwiązań wciąż pracują nad ich usprawnianiem – wydaje się, że prace szybko się nie zakończą. Dlatego na razie lepiej zainwestować w sprawdzone metody wspomagania kompletacji.

Mecalux może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu obiektów logistycznych i dostarczaniu sprawdzonych rozwiązań usprawniających obsługę dużej liczby zamówień, począwszy od informatycznego systemu magazynowego Easy WMS, aż po całkowicie automatyczne magazyny pojemnikowe, które umożliwiają kompletację metodą goods-to-person. Jeżeli chcesz usprawnić proces przygotowywania zamówień, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązania dostosowane do potrzeb Twojej działalności.