Od procesu kompletacji w magazynie zależy wydajność łańcucha dostaw

Proces kompletacji w magazynie – maksymalna wydajność z systemem do zarządzania

18 lip 2022

Kompletacja obejmuje czynności, których celem jest pobranie zamówionych produktów i przygotowanie ich do wysyłki. 

W wielu przypadkach w jednej paczce umieszcza się kilka artykułów. Aby usprawnić ten proces, warto skorzystać z dedykowanych rozwiązań cyfrowych oferowanych przez informatyczny system magazynowy (WMS)

Proces kompletacji z wykorzystaniem systemu WMS

Magazynierzy biorący udział w procesie przygotowywania zamówień nadzorowanym przez system do zarządzania magazynem korzystają z urządzeń do wspomagania kompletacji, np. terminali radiowych. System wskazuje m.in., jakie artykuły są potrzebne do konkretnego zamówienia, gdzie dokładnie się one znajdują oraz ile sztuk należy pobrać. Po wykonaniu przydzielonego zadania pracownik potwierdza zakończenie czynności, po czym otrzymuje kolejne instrukcje.

Metoda ta stanowi znaczny krok naprzód w porównaniu do kompletacji przy użyciu papierowych list kompletacyjnych. Posługiwanie się papierową dokumentacją jest szczególnie uciążliwe przy dużej liczbie zamówień i niesie ryzyko popełnienia poważnych błędów w ewidencji zapasów.

Terminale radiowe połączone z systemem WMS pozwalają znacznie usprawnić proces kompletacji zamówień w magazynie
Terminale radiowe połączone z systemem WMS pozwalają znacznie usprawnić proces kompletacji zamówień w magazynie

Etapy procesu kompletacji

Kompletacja obejmuje szereg etapów, w tym m.in. sprawne pobranie potrzebnych artykułów z miejsca składowania i szybkie przeniesienie ich do strefy wysyłek.

  • Wstępne planowanie. Przed rozpoczęciem przygotowywania zamówień należy zaplanować zasoby niezbędne do zapewnienia jej prawidłowego przebiegu: wyznaczyć urządzenia transportu bliskiego odpowiednie do obsługi danego rodzaju produktów lub ujednolicić stosowane jednostki ładunkowe celem usprawnienia kompletacji.
  • Trasy i przemieszczenia. Kompletacja metodą „człowiek do towaru” (personel przemierza magazyn w poszukiwaniu niezbędnych artykułów) jest wyjątkowo czasochłonna i – w rezultacie – droga. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaprojektowanie układu magazynu, co pozwoli wytyczyć jak najkrótsze i najprostszych ścieżki kompletacyjne.
  • Pobieranie towarów. Na tym etapie zazwyczaj popełnia się najwięcej błędów. Zdecydowanie warto zapewnić ścisłe i wydajne zarządzanie zapasami, aby utrzymać pełną zgodność ewidencji ze stanem faktycznym.
  • Kontrola i konsolidacja zamówień. Po sprawdzeniu zgodności liczby i rodzaju przygotowanych artykułów ze specyfikacją można przystąpić do pakowania i etykietowania.
  • Wysyłka i transport. Na ostatnim etapie kompletacji gotowe zamówienia są transportowane do strefy wysyłek, gdzie drukuje się specyfikację lub dokumenty dla przewoźnika.

Prawidłowa organizacja procesu przygotowania zamówień pozwala zredukować koszty oraz usprawnić wysyłkę, a także ograniczyć liczbę popełnianych błędów. 

Zalety korzystania z systemu WMS w procesie kompletacji

Korzystanie z informatycznego systemu magazynowego w procesie kompletacji nie tylko zwiększa wydajność pracy order pickerów, ale również umożliwia dokładne śledzenie postępów w realizacji poszczególnych zamówień. Używanie systemu WMS w procesie kompletacji przynosi następujące korzyści:

  • Oszczędność kosztów. Prawidłowe zarządzanie procesem kompletacji i skrócenie czasu przygotowania zamówień do wysyłki pozwala ograniczyć koszty operacyjne.
  • Natychmiastowa aktualizacja stanu zapasów. Dzięki stałej komunikacji z oprogramowaniem magazynowym można na bieżąco kontrolować liczbę dostępnych zapasów oraz śledzić postępy w realizacji poszczególnych zadań.
  • Eliminacja błędów. Postępując ściśle według instrukcji otrzymywanych z systemu WMS, order pickerzy wykonują powierzone im zadania sprawniej, popełniając przy tym mniej pomyłek.
  • Wzrost wydajności. Korzystając z urządzeń do wspomagania kompletacji działających pod kontrolą systemu WMS, można pracować znacznie szybciej. Przygotowanie większej liczby zamówień w krótszym czasie oznacza nie tylko wyższą wydajność, ale też lepszą zdolność reagowania na nieprzewidziane sytuacje.

System WMS umożliwia cyfrowe przekazywanie i przetwarzanie wszystkich istotnych informacji, co znacznie usprawnia pracę w obiekcie logistycznym i pozwala podnieść jakość obsługi klientów. Dzięki wdrożeniu informatycznego systemu magazynowego – np. Easy WMS – można wyeliminować nawet 99% błędów w procesie kompletacji popełnianych przy ręcznym zarządzaniu zamówieniami.

Systemy świetlne typu pick by light pozwalają wyeliminować błędy i usprawnić proces kompletacji zamówień w magazynie
Systemy świetlne typu pick by light pozwalają wyeliminować błędy i usprawnić proces kompletacji zamówień w magazynie

Jak zautomatyzować kompletację przy użyciu systemu WMS?

Zarządzanie procesem kompletacji zamówień można zautomatyzować za pomocą informatycznego systemu magazynowego, takiego jak np. Easy WMS marki Mecalux. Oprogramowanie organizuje kompletację zamówień i zarządza nią z uwzględnieniem wielu czynników, jak np. układ magazynu, priorytet wysyłki, stosowana metoda kompletacji czy liczba pracowników na zmianie.

W pierwszej kolejności system WMS tworzy listę magazynową automatycznie po otrzymaniu zamówienia od klienta. Jest to wewnętrzny dokument zawierający wszystkie instrukcje dotyczące kompletacji zamówień. Magazynierzy korzystają z terminali radiowych lub innych systemów wspomagania kompletacji (np. pick by light czy urządzeń do kompletowania głosowego pick by voice), które podnoszą wydajność pracy i pozwalają wyeliminować pomyłki przy pobieraniu produktów. 

System WMS kontroluje lokalizacje wszystkich produktów, dlatego może wskazywać magazynierom numer korytarza, regału i poziomu, liczbę sztuk do pobrania itd. Lista magazynowa jest wyświetlana bezpośrednio na ekranach terminali radiowych, dzięki czemu pracownicy wiedzą, dokąd powinni się w danej chwili udać. Potwierdzenie realizacji zadania wymaga tylko zeskanowania kodu kreskowego.

Na koniec system wyświetla numer pojemnika, do którego należy włożyć pobrane artykuły. Aby ułatwić kontrolę i wysyłkę zamówień, Mecalux oferuje program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software, który pozwala generować etykiety i specyfikacje według wzorów określonych przez firmy przewozowe.

Kompletacja jako kluczowy proces dla wydajności łańcucha dostaw 

Proces kompletacji zamówień ma istotny wpływ na sprawność funkcjonowania całego łańcucha dostaw. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której firmy (szczególnie te z sektora e-commerce) muszą dostosowywać logistykę do aktualnych trendów konsumenckich oraz przyjętych na rynku standardów.

Inwestycja w odpowiednie oprogramowanie do zarządzania pozwala zdecydowanie usprawnić proces kompletacji zamówień i ograniczyć liczbę popełnianych na tym etapie błędów. To ważny krok, który może zapewnić przewagę nad konkurencją. 

Jeżeli szukasz skutecznych sposobów na poprawę wydajności pracy obiektu logistycznego, koniecznie skontaktuj się z Mecaluxem. Nasi specjaliści pokażą Ci, w jaki sposób system WMS może usprawnić proces kompletacji zamówień w Twoim magazynie.