Przedstawiamy przykłady naszych klientów, którzy korzystają z technologii przemysłu 4.0, aby zoptymalizować swoje procesy logistyczne

Przemysł 4.0 na przykładach wybranych firm

28 lut 2023

Wiele firm korzysta już z rozwiązań przemysłu 4.0, takich jak digital twin, roboty AIV, big data czy cloud computing, aby zwiększyć wydajność procesów i zyskać przewagę konkurencyjną.

Przemysł 4.0 cechuje się pełną integracją danych ze świata rzeczywistego i cyfrowego dotyczących łańcucha dostaw. Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia oblicze nie tylko dotychczasowych metod produkcji, ale również magazynowania, dystrybucji oraz sposobu kontaktowania się klientów z firmą.

Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady realizacji projektów, w których Mecalux zastosował technologie przemysłu 4.0, aby zoptymalizować łańcuchy dostaw swoich klientów:

Przykłady cyfrowej symulacji magazynu

Symulacje cyfrowe to jedna z technologii przemysłu 4.0 służąca do projektowania i weryfikacji rozwiązań magazynowych przed zastosowaniem ich w instalacji logistycznej. Symulacje pozwalają prognozować wydajność magazynu poprzez wirtualne projektowanie dowolnej czynności magazynowej, zanim zostanie ona wdrożona w świecie rzeczywistym.

Przyjrzyjmy się dwóm przykładom obrazującym, jak pomocne są symulacje cyfrowe stosowane w przemyśle 4.0 w celu maksymalizacji wydajności i bezpieczeństwa instalacji logistycznych:

  • Rossignol: Mecalux posłużył się programem obliczeniowym do projektowania konstrukcji, aby zagwarantować odpowiednią wytrzymałość magazynu Grupy Rossignol, francuskiego producenta sprzętu dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników innych sportów zimowych. Korzystając z symulacji cyfrowej opartej na takich danych jak specyfikacja ładunków czy planowanego systemu magazynowego Mecalux zweryfikował odporność regałów na wstrząsy sejsmiczne. W wyniku analizy przeprowadzonej na pierwszym etapie prac zamontowano system magazynowy odporny na wstrząsy sejsmiczne zaprojektowany zgodnie z wymaganiami normy EN 16681.
  • Congelados de Navarra: oprogramowanie Automatic Warehouse Studio (AWS), opracowane i stosowane przez Mecalux do realizacji projektów automatycznych, tworzy cyfrową symulację magazynu i przepływów pracy w modelu 3D. Automatic Warehouse Studio został wykorzystany przy projektowaniu jednego z największych magazynów samonośnych w Europie wybudowanego w miejscowości Fustiñana (Hiszpania) dla Congelados Navarra – wiodącego producenta mrożonek na Starym Kontynencie. Dzięki symulacji cyfrowej sprawdzono i zatwierdzono działanie magazynu automatycznego, zanim został on rzeczywiście uruchomiony. Oprogramowanie AWS zsynchronizowane z systemem Easy WMS w czasie rzeczywistym otrzymuje dane o stanie maszyn, co pozwala zapobiegać awariom i opóźnieniom w pracy magazynu.
Magazyn Grupy Rossignol w Saint-Étienne-de-Saint-Geoirs we Francji został zaprojektowany z wykorzystaniem cyfrowej symulacji obiektu
Magazyn Grupy Rossignol w Saint-Étienne-de-Saint-Geoirs we Francji został zaprojektowany z wykorzystaniem cyfrowej symulacji obiektu

Autonomiczne roboty mobilne w magazynie

Autonomiczne roboty mobilne (AMR) to urządzenia zdolne do samodzielnego poruszania się po magazynie i wykonywania rozmaitych zadań. Roboty AMR są wyposażone w zaawansowane kamery i czujniki, dzięki którym same podejmują decyzje o przewiezieniu produktów do odpowiednich stref roboczych, jeżeli wymagają tego realizowane procesy.

Normagrup, hiszpański lider rynku oświetlenia awaryjnego, z powodzeniem korzysta z autonomicznych robotów mobilnych w swoim zakładzie produkcyjnym w Asturii. Normagrup posiada też magazyn automatyczny zarządzany przez system Easy WMS. Chcąc skomunikować magazyn z trzema liniami produkcyjnymi, wdrożono cztery automatyczne roboty mobilne, które transportują surowce ze strefy magazynowania na produkcję.

Aby Normagrup mogła wykonywać operacje logistyczne w sposób maksymalnie wydajny i bezbłędny, Mecalux zaprojektował rozwiązanie pozwalające skomunikować poszczególne elementy automatyczne biorące udział w łańcuchu dostaw. „Mecalux zaoferował rozwiązanie dostosowane do wszystkich naszych wymagań i potrzeb, w tym problemów związanych ze skomunikowaniem wózków AIV z magazynem”, przyznaje w wywiadzie udzielonym Mecaluxowi Mikel Jaureguizar, dyrektor generalny firmy Normagrup.

Normagrup wdrożyła autonomiczne roboty mobilne w swoim magazynie w Asturii
Normagrup wdrożyła autonomiczne roboty mobilne w swoim magazynie w Asturii

Projekty oparte o technologię big data

Zastosowanie technologii big data w logistyce pozwala firmom kontrolować i przetwarzać ogromne ilości danych generowanych na przestrzeni ich łańcuchów dostaw. Analiza danych w logistyce przynosi wiele korzyści w procesie zarówno produkcji, jak i magazynowania, transportu i dystrybucji.

Yamazen, międzynarodowy dystrybutor maszyn i narzędzi, wykorzystuje moduł Supply Chain Analytics Software, zaawansowaną funkcjonalność opracowanego przez Mecalux systemu magazynowego Easy WMS, do analizy wydajność operacji wykonywanych w swoim magazynie w amerykańskim stanie Illinois. Moduł ten dostarcza przydatne wskaźniki stworzone na podstawie danych generowanych przez każdą z instalacji. „Easy WMS doskonale pasuje do specyfiki naszej działalności. Dzięki niemu zawsze znamy lokalizację i dostępność produktów oraz możemy prowadzić inwentaryzację w czasie rzeczywistym”, wylicza James Hansen, wiceprezes wykonawczy w firmie Yamazen.

Moduł Supply Chain Analytics Software wspiera wydajną i elastyczną logistykę, która potrafi dostosować się do indywidualnych wymagań firmy. Przykładem firmy korzystającej z tego rozwiązania jest Intermark, dystrybutor produktów do pakowania i etykietowania. Intermark wyposażył swój magazyn w moduł do analizy łańcucha dostaw, aby precyzyjnie nadzorować wszystkie operacje logistyczne. „Nasz rynek jest bardzo dynamiczny, a wymogi klientów szybko się zmieniają, co zmusza nas do ciągłego dostosowywania działalności do nowych warunków. Dzięki modułowi do analizy łańcucha dostaw dysponujemy teraz informacjami opartymi o dane, które pozwalają nam podejmować właściwe decyzje tak, aby nasza logistyka działała zawsze perfekcyjnie”, tłumaczy Pablo Calvo, dyrektor generalny firmy Intermark.

Yamazen wykorzystuje technologię big data do analizowania wydajności swojego magazynu w amerykańskim stanie Illinois
Yamazen wykorzystuje technologię big data do analizowania wydajności swojego magazynu w amerykańskim stanie Illinois

Technologia cloud computing w przemyśle

Stand-Privé.com, francuski sklep internetowy z odzieżą, obuwiem i dodatkami, przeprowadził digitalizację swojego magazynu w Aulnay-sous-Bois we Francji, wdrażając opracowany przez Mecalux system Easy WMS. Dzięki tej inwestycji Stand-Privé.com będzie mógł zarządzać 100 000 referencji i realizować 2600 zamówień internetowych dziennie. System WMS został zainstalowany w modelu SaaS (z ang. Software as a Service). Pracownicy magazynu łączą się z oprogramowaniem za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. Wśród głównych zalet tego rozwiązania można wymienić krótszy czas implementacji oraz większą skalowalność (możliwość dostosowania liczby licencji do aktualnego popytu). Easy WMS zintegrowano z systemem ERP firmy Stand-Privé.com. W ten sposób umożliwiono przesył danych między programami, aby zapewnić prawidłowy przebieg wszystkich operacji wykonywanych w magazynie.

WISAG, jeden z największych niemieckich podmiotów świadczących usługi na rzecz przedsiębiorstw przemysłowych, wdrożył w swoim magazynie w Krefeld oprogramowanie Easy WMS w modelu SaaS. Model ten opiera się na infrastrukturze zbudowanej z wysoko wydajnych serwerów w chmurze Microsoft Azure. System Easy WMS przesyła na terminale radiowe i tablety dokładne wskazówki usprawniające pracę operatorów, co przekłada się na efektywną obsługę 1000 palet dziennie (500 przychodzących i 500 wychodzących) oraz bezbłędne przygotowywanie zamówień. „Wydajność pracy jest wyższa i praktycznie nie pojawiają się błędy”, zauważa Michael Lederer, dyrektor Centrum Kompetencji Logistycznych firmy WISAG. System WMS kontroluje pozycje asortymentowe w czasie rzeczywistym. W tym celu identyfikuje każdy artykuł wchodzący do magazynu i automatycznie przypisuje mu odpowiednią lokalizację według poziomu zapotrzebowania.

WISAG korzysta z oprogramowania Easy WMS w chmurze
WISAG korzysta z oprogramowania Easy WMS w chmurze

Rozwiązania przemysłu 4.0. stają się faktem

Na przykładach firm, które wprowadziły rozwiązania przemysłu 4.0, można zobaczyć, jak wykorzystanie najnowszych technologii przyczyniło się do zwiększenia wydajności ich procesów logistycznych. Otoczenie zarówno przemysłu, jak i łańcuchów dostaw zmienia się bardzo szybko, a klienci oczekują od firm coraz szybszych reakcji. Aby stawić czoła tym wyzwaniom, konieczne jest wdrażanie innowacyjnych technologii we wszystkich procesach. Pozwoli to stworzyć sprawną i wydajną sieć logistyczną.

Elastyczność linii produkcyjnych, pełniejsza integracja poszczególnych obszarów działalności oraz transformacja cyfrowa to podstawy koncepcji przemysłu 4.0. Jeśli chcesz wdrożyć systemy składowania i oprogramowanie do zarządzania magazynem, dzięki którym będziesz w stanie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przemysł 4.0., skontaktuj się z nami. Mecalux pomoże Ci znaleźć rozwiązanie dostosowane do potrzeb logistyki w Twojej firmie.