Wyposażenie ramp przeładunkowych w nowoczesne technologie pozwala skrócić czas załadunku i rozładunku ciężarówek

Wyposażenie ramp przeładunkowych w nowoczesne technologie

21 lip 2023

Rozwiązania technologiczne wspierające działanie ramp przeładunkowych pozwalają usprawnić proces załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych.

W kontekście coraz bardziej złożonej logistyki, z rosnącą liczbą coraz drobniejszych zamówień, firmy poszukują rozwiązań, które podniosą wydajność zarządzania strefą ramp przeładunkowych.

Zastosowanie technologii na rampach przeładunkowych

Wyposażanie ramp przeładunkowych w nowoczesne technologie jest coraz częstszą praktyką, ponieważ pozwala uniknąć powstawania wąskich gardeł w procesach wejścia i wyjścia ładunków.

Rampy przeładunkowe to miejsce w magazynie lub centrum logistycznym, gdzie odbywają się procesy załadunku i rozładunku materiałów. Ta strefa o strategicznym znaczeniu w logistyce jest niezbędnym elementem, jaki trzeba wziąć pod uwagę w momencie planowania i projektowania układu magazynu. W procesie załadunku i rozładunku istotną rolę odgrywają też zewnętrzne strefy na terenie przedsiębiorstwa, którymi wjeżdżają i wyjeżdżają samochody ciężarowe i inne pojazdy transportowe.

Istnieje wiele różnych sposobów wdrażania nowoczesnych technologii w strefie ramp przeładunkowych. Jedną z często wybieranych możliwości jest instalacja urządzeń robotycznych zwiększających wydajność i bezpieczeństwo procesów przyjmowania i wysyłania ładunków. Przykładem takiego rozwiązania są systemy automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych. Innym sposobem może być cyfryzacja zarządzania strefą ramp przeładunkowych za pomocą programu Yard Management System (YMS), który koordynuje ruch pojazdów na terenie przedsiębiorstwa: na placu manewrowym, rampach, parkingach i w punktach kontroli dostępu do magazynu.

Zastąpienie ręcznego zarządzania programami informatycznymi pozwala uzyskać znacznie wydajniejszą logistykę. Wyspecjalizowane oprogramowanie może zautomatyzować komunikację między magazynem a firmami spedycyjnymi, aby skrócić czas odbioru i wysyłki materiałów, a także zapewnić bezbłędny załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych.

Zalety wyposażenia ramp przeładunkowych w technologie

Zastosowanie rozwiązań technologicznych i cyfrowych na rampach przeładunkowych przynosi m.in. następujące korzyści:

  • Szybsza realizacja procesów. Rozwiązania technologiczne dynamizują pobieranie ładunków i umieszczanie ich na samochodach ciężarowych, zwiększając wydajność procesów przyjmowania i wysyłania produktów.
  • Ograniczenie czasu trwania czynności logistycznych. Wzrost wydajności strefy ramp przeładunkowych ma bezpośredni wpływ na cały łańcuch logistyczny: skraca się czas transportu, usprawnia przepływ ładunków w kierunku systemów magazynowych oraz rośnie tempo wysyłki zamówień.
  • Bezpieczny załadunek. Systemy automatyczne wykluczają ryzyko błędu oraz niskiej wydajności procesu załadunku i rozładunku ciężarówek, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa wykonywanych czynności.
  • Oszczędność powierzchni w magazynie. Kiedy procesy są wykonywane szybko i wydajnie, ograniczeniu ulega przestrzeń przeznaczona na pole odkładcze w magazynie, gdzie trafiają palety przygotowane do załadunku lub wprowadzania do magazynu, a miejsce to można przeznaczyć do innych celów.
  • Optymalizacja pracy magazynierów. Dzięki automatycznym systemom załadunku i rozładunku oraz cyfrowemu zarządzaniu magazynem operatorzy mogą być skierowani do zadań generujących większą wartość dodaną.
  • Płynna komunikacja magazynu z innymi ogniwami łańcucha dostaw. Wdrożenie systemu zarządzania magazynem WMS pozwala zautomatyzować komunikację między producentem, dostawcami i klientami, eliminując procesy ręcznego zarządzanie dokumentacją.
Systemy automatycznego załadunku i rozładunku pojazdów to przykładowe rozwiązania, w jakie można wyposażyć rampy przeładunkowe
Systemy automatycznego załadunku i rozładunku pojazdów to przykładowe rozwiązania, w jakie można wyposażyć rampy przeładunkowe

Wyposażenie automatyczne ramp przeładunkowych

System automatycznego załadunku i rozładunku pojazdów, znany również jako ATLS (z ang. Automatic Truck Loading System), to rozwiązanie pozwalające na automatyczne wprowadzanie i wyciąganie palet z samochodu ciężarowego przy minimalnym udziale operatorów.

Elementy wchodzące w skład tego systemu zależą od stosowanego typu ATLS. Każdy dostawca oferuje spersonalizowane rozwiązanie dostosowane do rodzaju ładunków, ciężarówek czy ramp przeładunkowych. Głównymi elementami, z jakich zbudowany jest system ATLS, są: rolki lub łańcuchy oraz widły teleskopowe lub system płóz hydraulicznych.

Te elementy zazwyczaj są uzupełniane o platformy podnoszące, przenośniki hydrauliczne oraz przenośniki rolkowe lub łańcuchowe, które współpracują z systemem automatycznego załadunku i rozładunku.

Wyposażenie ramp przeładunkowych w technologie cyfrowe

W celu optymalizacji załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych można również wdrożyć rozwiązania cyfrowe, na przykład system zarządzania magazynem. Takie oprogramowanie jak Easy WMS pozwala zwiększyć wydajność procesu przyjęcia towaru do magazynu wykonywanego w strefie ramp przeładunkowych.

Oprócz odczytywania kodów i kontrolowania przyjmowanych artykułów, a także wprowadzania ich do systemu i przypisywania im lokalizacji w zależności od strategii rotacji, Easy WMS usprawnia również planifikację. Jest to możliwe dlatego, że oprogramowanie z wyprzedzeniem wie, jakie produkty zostaną przyjęte dzięki dokumentowi ASN (Advanced Shipping Notice). Ten elektroniczny dokument ze szczegółowymi danymi o zawartości przesyłki informuje, że zamówienie zostało wysłane po to, aby odbiorca mógł przygotować magazyn na przyjęcie towaru. Jako że dane na temat spodziewanych dostaw figurują w systemie, można opracować strategię przyjęcia w zależności od tego, czy są to pełne nośniki, jak wiele jednostek asortymentowych przypada na paletę lub czy wysyłka jest awizowana.

Jeśli chodzi o proces wysyłki i załadunku ciężarówek systemy zarządzania magazynem przyspieszają weryfikację i sporządzanie dokumentacji zamówień. Oprogramowanie Easy WMS można wyposażyć w program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software, który umożliwia m.in. grupowanie zamówień, czyli łączenie poszczególnych przesyłek w zależności od trasy, firmy spedycyjnej czy odbiorcy. W momencie gdy pakowane są artykuły wchodzące w skład zamówienia, oprogramowanie przesyła wybranej firmie spedycyjnej informacje o przesyłce. System automatycznie generuje i drukuje etykietę dla każdej paczki, na której widnieje numer śledzenia (tracking number) pozwalający klientowi na bieżąco lokalizować swoje zamówienie.

Strefę ramp przeładunkowych można zoptymalizować przy pomocy systemu zarządzania magazynem
Strefę ramp przeładunkowych można zoptymalizować przy pomocy systemu zarządzania magazynem

Inteligentne rampy przeładunkowe – teraźniejszość i przyszłość magazynowania

Automatyzacja procesów wejścia i wyjścia ładunków w magazynie to idealne rozwiązanie pozwalające zwiększyć wydajność tych operacji, poprawić bezpieczeństwo obsługiwanych produktów oraz ograniczyć czas oczekiwania kierowców samochodów ciężarowych.

Na rynku są dostępne technologie optymalizujące zarządzanie strefą ramp przeładunkowych: od systemów automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych, po rozwiązania cyfrowe zwiększające wydajność tego strategicznego miejsca w magazynie.

Jeśli chcesz zastosować technologie, które usprawnią zarządzanie rampami przeładunkowymi, skontaktuj się z nami. Specjaliści Mecaluxu doradzą Ci, jak zoptymalizować operacje wykonywane w Twoim obiekcie logistycznym.