Automatyzacja magazynu spożywczego umożliwia wydajniejsze zarządzanie gospodarką energetyczną i bardziej precyzyjną kontrolę nad zapasami

Jak zautomatyzować magazyn spożywczy?

30 maj 2022

Czy automatyzacja magazynu spożywczego to właściwa odpowiedź na wyzwania branży? Do najważniejszych z nich należy konieczność zapewnienia pełnej identyfikowalności produktów, przechowywania towarów w odpowiednich warunkach termicznych oraz ograniczenia kosztów składowania w obniżonej temperaturze.

Z uwagi na szczególne wymagania logistyki chłodniczej coraz więcej przedsiębiorców z branży spożywczej decyduje się na automatyzację magazynu celem przyspieszenia pracy, usprawnienia kontroli zapasów oraz wyeliminowania błędów przy obsłudze towarów.

Charakterystyka magazynu spożywczego

Logistyka branży spożywczej zajmuje się transportem, składowaniem i wysyłką produktów o określonym terminie przydatności. Drugim istotnym aspektem tej branży, obok terminu przydatności produktów, są warunki ich przechowywania. Magazyny spożywcze muszą spełniać odpowiednie normy jakości i higieny. W dodatku wiele artykułów żywnościowych wymaga składowania w temperaturze kontrolowanej.

Istotnym wyzwaniem dla większości przedsiębiorstw z branży jest też duża liczba produktów w magazynie oraz wysoki wskaźnik rotacji wynikający z masowej konsumpcji. Z drobnymi wyjątkami, takimi jak napoje alkoholowe czy produkty pakowane próżniowo, większość towarów wymaga odpowiedniej strategii przyjmowania na stan i wydawania przed upływem terminu przydatności.

Najczęściej stosuje się w tym celu zasadę FIFO (first in, first out), zgodnie z którą towary najdłużej składowane w magazynie są wydawane w pierwszej kolejności. Jest to najlepsza metoda zarządzania artykułami o określonym terminie przydatności.

W chłodniach i mroźniach zazwyczaj stosuje się akumulacyjne systemy magazynowe, które pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Jednym z częściej spotykanych rozwiązań są regały przesuwne Movirack zapewniające bezpośredni dostęp do składowanych ładunków.

System Pallet Shuttle przyspiesza przepływ towarów, umożliwiając optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej
System Pallet Shuttle przyspiesza przepływ towarów, umożliwiając optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej

Korzyści z automatyzacji magazynu spożywczego

W związku z koniecznością sprawnej obsługi coraz większej ilości szybko rotujących zapasów o krótkim terminie ważności przechowywanych w komorach chłodniczych lub mroźniczych przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po rozwiązania automatyczne, aby zoptymalizować zasoby i przyspieszyć pracę.

Poniżej wymieniamy najważniejsze korzyści płynące z wdrożenia automatycznych systemów składowania i transportu:

  • Precyzyjne zarządzanie zapasami. Automatyczne systemy składowania i transportu pracujące pod kontrolą systemu WMS zapewniają pełną identyfikowalność produktów, pozwalają skrócić czas ich obsługi oraz wyeliminować błędy trudne do uniknięcia przy ręcznym zarządzaniu magazynem.
  • Sprawny przepływ towarów. Automatyczne systemy składowania i transportu mogą pracować niemal bez przerwy, całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Odpowiednio zaprojektowany system przenośników paletowych lub pojemnikowych doskonale nadaje się do ciągłego zaopatrywania stanowisk roboczych lub linii produkcyjnych.
  • Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Urządzenia automatyczne, takie jak układnice paletowe, mogą wydajnie pracować w stosunkowo wąskich korytarzach. Oszczędność miejsca nabiera szczególnego znaczenia w branży spożywczej, ponieważ im mniej przestrzeni zajmują składowane towary, tym większa efektywność energetyczna magazynu (niższe koszty energii w przeliczeniu na jednostkę ładunkową).
  • Bezpieczeństwo w magazynie. W trosce o zdrowie personelu należy do minimum skrócić czas ekspozycji na zimno. Dzięki wdrożeniu urządzeń automatycznych można lepiej wykorzystać potencjał pracowników, kierując ich do zadań przynoszących większy zysk.

Oprogramowanie do cyfryzacji magazynu spożywczego

Zarówno dostawcy, jak i sami klienci, coraz częściej oczekują możliwości precyzyjnego śledzenia produktów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest cyfryzacja procesów, która zapewnia wydajne zarządzanie zapasami.

Zaawansowany system WMS koordynuje wszystkie czynności realizowane w magazynie, począwszy od przyjmowania dostaw, poprzez przydzielanie artykułów do lokalizacji, aż po przygotowanie i wysyłkę zamówień. Cyfryzacja magazynu nabiera szczególnego znaczenia w logistyce spożywczej, gdyż umożliwia poprawę wydajności pracy w trudnych warunkach (np. w komorze mroźniczej). System WMS wspomaga pracowników podczas realizacji najbardziej złożonych zadań, takich jak kompletowanie zamówień, wyznaczając możliwie najkrótsze ścieżki do pokonania.

W magazynach spożywczych doskonale sprawdzają się np. systemy typu pick-by-light oraz urządzenia do kompletowania zamówień głosem. Pozwalają one zwiększyć wydajność pracy, optymalizując trasy kompletacji oraz znacząco ograniczyć liczbę popełnianych błędów. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest wyższy poziom bezpieczeństwa personelu oraz większa wygoda – mając wolne obie ręce, pracownicy mogą sprawniej wykonać powierzone im zadania i szybciej opuścić chłodnię.

System WMS kontroluje również pracę wszystkich urządzeń automatycznych w magazynie. Aby zapewnić możliwość monitorowania zapasów w czasie rzeczywistym, producent wyrobów piekarniczych i cukierniczych Nicopan zdecydował się na wyposażenie swojego magazynu w Granadzie (Hiszpania) w system Pallet Shuttle i oprogramowanie Easy WMS marki Mecalux. Program nadzoruje pracę systemu Pallet Shuttle. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaproponowanych przez Mecalux rozwiązań, które pozwalają nam pracować na najwyższych obrotach. Dzięki systemowi Easy WMS mamy pełną kontrolę nad wszystkimi procesami w łańcuchu dostaw”, zapewnia Nicolás Espigares, dyrektor fimy Nicopan.

Automatyczny system Pallet Shuttle wykorzystuje układnicę do przenoszenia samojezdnego wózka
Automatyczny system Pallet Shuttle wykorzystuje układnicę do przenoszenia samojezdnego wózka

Automatyzacja magazynu spożywczego

Optymalizacja procesów logistycznych nabiera szczególnego znaczenia w branży spożywczej. Tutaj każdy błąd może doprowadzić do przerwania łańcucha chłodniczego, a to z kolei stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia wielu ludzi.

Automatyczne systemy składowania i transportu towarów w magazynach spożywczych pozwalają uniknąć błędów często popełnianych przy ręcznej obsłudze obiektu logistycznego. Dzięki nim można również ograniczyć zużycie energii w przeliczeniu na jednostkę ładunkową. Urządzenia takie jak układnice mogą funkcjonować niemal nieprzerwanie. W dodatku nie wymagają szerokich korytarzy między regałami, co umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Pobieranie i odkładanie towarów to nie jedyne czynności nadające się do automatyzacji w magazynie żywności. W sytuacji stałego przepływu towarów po ustalonych trasach zdecydowanie warto zrezygnować z tradycyjnych wózków widłowych na rzecz np. przenośników paletowych, które automatycznie transportują zapasy między różnymi strefami obiektu.

Z kolei przenośniki pojemnikowe doskonale nadają się do przygotowywania zamówień metodą towar do człowieka, gdyż mogą dostarczać potrzebne towary bezpośrednio na stanowiska kompletacji. Order pickerzy nie muszą wówczas przemieszczać się po magazynie w poszukiwaniu niezbędnych artykułów, dzięki czemu są w stanie przygotować więcej zamówień w krótszym czasie, nie narażając się na zbędne ryzyko.

Za przykład udanej automatyzacji magazynu żywności może posłużyć obiekt firmy La Piamontesa w Brinkmann (Argentyna). Firma Mecalux zaprojektowała i uruchomiła samonośny automatyczny magazyn chłodniczy, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego.

Obiekt logistyczny, zarządzany przez oprogramowanie Easy WMS marki Mecalux, jest wyposażony w automatyczny system Pallet Shuttle, w którym za transport wózka Pallet Shuttle do poszczególnych kanałów składowania odpowiada układnica paletowa. Dzięki temu rozwiązaniu La Piamontesa może obecnie przechowywać 2415 palet na powierzchni zaledwie 700 m 2.

Jedną z największych korzyści płynących z tej inwestycji jest pełna identyfikowalność produktów, którą zapewnia oprogramowanie Easy WMS firmy Mecalux. System na bieżąco rejestruje informacje o ładunkach, takie jak procesy, którym zostały poddane czy aktualne miejsce magazynowania. Jest to szczególnie istotne przy zarządzaniu produktami o krótkich terminach przydatności", tłumaczy Diego Ghersi, kierownik ds. inżynierii i projektów w La Piamontesa.

 

Automatyzacja magazynów spożywczych identyfikowalność, wydajność i bezpieczeństwo

Branża spożywcza potrzebuje pewnych i skutecznych rozwiązań zapewniających utrzymanie produktów w idealnym stanie, zanim trafią do klientów końcowych. Automatyzacja magazynów żywności gwarantuje bezbłędne i wydajne zarządzanie zapasami oraz możliwość ich bieżącej kontroli.

Łańcuch dostaw w branży wymaga utrzymania produktów w niskiej temperaturze oraz ścisłego przestrzegania terminów ważności, w czym zdecydowanie pomaga cyfryzacja i automatyzacja logistyki. Jeżeli chcesz poznać nowoczesne rozwiązania intralogistyczne zapewniające maksymalną wydajność pracy magazynu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.