Zastosowanie robotów w logistyce świadczy o tym, że sektor ten przeżywa okres dynamicznego rozwoju

5 zastosowań robotów w logistyce

20 lip 2023

Zastosowanie robotów w logistyce pokazuje, że sektor ten przeżywa okres intensywnego rozwoju.

Ze względu na coraz bardziej wymagający rynek, na którym ekspresowe dostawy zamówień stały się standardem, firmy poszukują rozwiązań pozwalających świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Automatyzacja łańcucha dostaw może przyczynić się do uproszczenia czynności magazynowych w tym do szybszej kompletacji i wysyłki zamówień.

W jakim celu stosuje się roboty w logistyce?

Robotyka w logistyce jest obecna w procesach tworzących łańcuchy dostaw. Służy zwiększaniu przepływu ładunków, poprawie bezpieczeństwa produktów oraz maksymalizacji wydajności instalacji.

Potencjał rozwiązań robotycznych w transporcie bliskim jest oczywisty. Dzięki nim logistyka jest bardziej wydajna, elastyczna i niezawodna. Najnowsze osiągnięcia technologiczne pozwoliły na opracowanie nowych aplikacji z zakresu robotyki w poszczególnych operacjach logistycznych. 

Jakie są zastosowania robotów w przemyśle i logistyce?

Innowacje technologiczne w branży magazynowej pozwoliły wielu firmom realizować procesy w sposób zoptymalizowany:

1. Magazynowanie ładunków

Jednym z głównych obszarów zastosowania rozwiązań robotycznych w instalacjach logistycznych jest proces magazynowania.

Robotyzacja czynności magazynowych polega na zastosowaniu nowych technologii służących do maksymalnie szybkiego i bezpiecznego wykonywania ruchów w magazynie. Układnice zarówno paletowe, jak i pojemnikowe, to automatyczne urządzenia transportu bliskiego, które zastępują wózki widłowe w celu transportowania ładunków i odkładania ich w przypisanych lokalizacjach. Urządzenia te pobierają towary znajdujące się na jednym końcu korytarza roboczego i przemieszczają je do wyznaczonego miejsca na regale lub pobierają ładunki z ich lokalizacji i transportują na miejsce odkładcze lub przenośnik wyjściowy. Układnice wykonują ruchy zgodnie z poleceniami otrzymywanymi z systemu zarządzania magazynem.

Jakie są korzyści stosowania robotów magazynowych? Wydaje się, że największą ich zaletą jest możliwość pracy w trybie 24/7, większa liczba cykli wejścia i wyjścia palet na godzinę oraz ograniczenie błędów w pobieraniu produktów i odkładaniu ich na regałach. Dzięki automatyzacji czynności magazynowych wszystkie ruchy ładunków są rejestrowane elektronicznie, co pozwala monitorować status dostępnych zapasów oraz wejścia i wyjścia ładunków.

Układnica to przykład zastosowania robotyki do wykonywania czynności magazynowych
Układnica to przykład zastosowania robotyki do wykonywania czynności magazynowych

2. Transport bliski

Przemieszczanie ładunków wymaga zaangażowania urządzeń transportu bliskiego oraz znacznego czasu pracy operatorów.

Kolejnym z bardzo popularnych zastosowań robotów w wysoce wydajnych magazynach jest automatyzacja transportu wewnętrznego produktów. Systemy transportowe takie jak przenośniki paletowe, system transportu szynowego, wózki AGV czy roboty mobilne mogą przemieszczać znaczne ilości towarów w krótkim czasie.

Spośród wszystkich systemów transportu wewnętrznego najczęściej spotykanymi rozwiązaniami w magazynach są przenośniki zarówno paletowe, jak i pojemnikowe. Ich głównym zadaniem jest ograniczanie kosztów i umożliwianie jak najszybszych dostaw.

Innym bardzo często stosowanym systemem transportu ładunków są roboty mobilne AMR (Autonomous Mobile Robots), które poruszają się i wykonują wyznaczone zadania bez udziału operatorów. Według prognoz firmy konsultinowej Grand View Research światowy rynek robotów mobilnych osiągnie skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 15,5% w latach 2023-2030. Roboty te łączą poszczególne strefy w magazynie, centrum logistycznym czy zakładzie produkcyjnym, przewożąc produkty we wskazane miejsca.

Przenośniki pojemnikowe dynamizują transport ładunków oraz kompletację zamówień
Przenośniki pojemnikowe dynamizują transport ładunków oraz kompletację zamówień

3. Kompletacja zamówień

Kompletacja zamówień to jedna z najbardziej kosztownych i skomplikowanych operacji w każdym magazynie.

Roboty ułatwiają i przyspieszają proces przygotowywania zamówień, czego przykładem jest metoda kompletacji towar do człowieka. Polega ona na wykorzystaniu systemów automatycznych, które dostarczają produkty na stanowiska kompletacyjne, dzięki czemu order pickerzy nie muszą przemieszczać się po magazynie.

Rozwiązaniem robotycznym, które najczęściej wspiera metodę towar do człowieka, jest system Shuttle dla pojemników. Wózki wahadłowe, windy i przenośniki, z jakich składa się ten automatyczny system magazynowy, zaopatrują stacje robocze w artykuły wchodzące w skład zamówień.

Firmy obsługujące dużą liczbę zamówień mogą również zastosować roboty antropomorficzne, czyli programowalne urządzenia, których działanie ma naśladować ludzkie ramię. Urządzania te manipulują ciężkimi ładunkami w sposób szybszy, niż byliby w stanie robić to magazynierzy i nie potrzebują przerw na odpoczynek. Roboty antropomorficzne działają bez konieczności nadzoru ze strony operatora, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w chłodniach i mroźniach.

4. Załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych

Istnieje możliwość zrobotyzowania wejść i wyjść ładunków w magazynach za pomocą automatycznych systemów załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych.

Automatyczny system załadunku i rozładunku, znany również jako ATLS (Automatic Truck Loading System), to system umożliwiający zrobotyzowane układanie i pobieranie palet w samochodach ciężarowych. System ten składa się z rolek lub łańcuchów, wideł wysuwanych oraz płóz, które umożliwiają przemieszczanie ładunków przy minimalnym udziale operatorów.

To rozwiązanie znacznie zwiększa wydajność pracy, ograniczając czas załadunku i rozładunku pojazdów do minimum. Co więcej, automatyzacja tego procesu chroni ładunki przed przypadkowymi gwałtownymi ruchami, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia.

 

5. Dystrybucja automatyczna

Ostatni etap procesu logistycznego ─ dystrybucja produktów do klientów końcowych ─ również jest obszarem, któremu można by nadać większy poziom robotyzacji. Za kilka lat dystrybucja zamówień przy użyciu robotów czy dronów mogłaby być powszechnie oferowaną usługą.

Firmy takie jak Amazon czy Google pracują nad projektami związanymi z dystrybucją zamówień z wykorzystaniem dronów. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: zmniejszenie natężenia ruchu drogowego, ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i szybszy dostęp do odległych punktów. Czy już za parę lat będziemy odbierać zamówienia dostarczane dronami?

Według Yeminga Gonga, dyrektora Instytutu Sztucznej Inteligencji w Zarządzaniu należącego do Emlyon Business School, „drony już są wdrażane do zarządzania zapasami, a nawet mogą latać po magazynie, pobierając produkty potrzebne do skompletowania zamówień. Chociaż wykorzystanie dronów w logistyce znajduje się wciąż w fazie eksperymentalnej, prawdopodobnie w przyszłości stanie się bardziej powszechne”.

Rozwiązania robotyczne zmieniające oblicze logistyki

Rozwiązania robotyczne znajdują zastosowanie w łańcuchach dostaw, gdzie optymalizują operacje i pomagają firmom spełniać zmieniające się wymagania klientów. Układnice magazynowe, roboty mobilne, roboty antropomorficzne czy przenośniki zwiększają przepływy ładunków w instalacjach logistycznych, przyspieszają czynności magazynowe oraz zapewniają bezpieczeństwo i maksymalną wydajność wykonywanych operacji.

W obliczu wyzwań związanych z logistyką 4.0 zastosowanie robotów to dobre rozwiązanie pozwalające uzyskać wydajne magazyny. Mecalux projektuje, produkuje i wdraża systemy automatyczne odpowiadające wszelkim logistycznym życzeniom klientów. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz zdobyć wiedzę, jak zmodernizować swój łańcuch dostaw.