Inteligentna logistyka wykorzystuje innowacyjne technologie takie jak blockchain czy przemysłowy internet rzeczy w celu usprawnienia pracy magazynów

Inteligentna logistyka – innowacyjne technologie w magazynie

23 lut 2022

Inteligentna logistyka to odzwierciedlający współczesne trendy kierunek rozwoju działalności przedsiębiorstw polegający na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych i automatycznych systemów w logistyce w celu optymalizacji zasobów i zapewnia maksymalnej wydajności oraz ciągłości pracy.

W niniejszym artykule opisujemy, czym jest inteligentna logistyka, na jakich podstawowych technologiach się opiera oraz w jaki sposób można je wykorzystać do cyfryzacji i automatyzacji obiektów logistycznych.

Czym jest inteligentna logistyka

Inteligentna logistyka zakłada przyjęcie nowych technologii we wszystkich procesach zachodzących wewnątrz i na zewnątrz magazynu, począwszy od przyjęcia towarów w dokach przeładunkowych, aż po dystrybucję i dostawę do klientów końcowych zgodnie z ustalonymi warunkami. Innymi słowy, chodzi o wdrożenie inteligentnych rozwiązań celem automatyzacji operacji logistycznych.

Technologie takie jak blockchain, sztuczna inteligencja, big data czy przemysłowy internet rzeczy całkowicie odmieniają sposób funkcjonowania magazynów. Z raportu firmy doradczej Research and Markets wynika, że rynek przemysłowego internetu rzeczy (IoT) w logistyce będzie rosnąć w tempie 13,2% rocznie aż do 2030 roku, kiedy to osiągnie wartość 100 mld dolarów (dla porównania w 2019 roku wynosiła ona 34,5 mld dolarów).

Inteligentna logistyka dąży do zwiększenia kontroli nad procesami, poprawy wydajności magazynu oraz maksymalnego ograniczenia kosztów operacyjnych dzięki zastosowaniu urządzeń wzajemnie połączonych w sieci. Umożliwia to gromadzenie i swobodną wymianę danych, które dają kierownikowi magazynu pełniejszy ogląd sytuacji w momencie podejmowania istotnych decyzji.

Inteligentna logistyka odchodzi od ręcznej obsługi towarów, wprowadzając urządzenia automatyczne lub roboty do realizacji powtarzalnych zadań, takich jak przeładunek oraz pobieranie i odkładanie towarów czy kompletacja zamówień. Nad przebiegiem tych procesów czuwa system WMS, czyli oprogramowanie do zarządzania, które pozwala ograniczyć liczbę popełnianych błędów i zwiększyć efektywność wszystkich czynności realizowanych w magazynie – od przydzielania jednostek ładunkowych do lokalizacji, aż po wyznaczanie optymalnych tras kompletacji produktów.

Pierwszym krokiem w kierunku wdrożenia inteligentnej logistyki w przedsiębiorstwie jest instalacja systemu WMS
Pierwszym krokiem w kierunku wdrożenia inteligentnej logistyki w przedsiębiorstwie jest instalacja systemu WMS

Cyfryzacja procesów magazynowych

Inteligentna logistyka wymaga wyposażenia magazynu w centralny program zarządzający. Zazwyczaj funkcję tę pełni system WMS, który dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji gwarantuje niezawodność procesów magazynowych, takich jak zaopatrywanie linii produkcyjnych (synchronizacja zamówień wewnętrznych) czy wyznaczanie optymalnych tras kompletacji celem usprawnienia pracy magazynierów.

Poza tym informatyczny system magazynowy, np. Easy WMS opracowany przez firmę Mecalux, umożliwia ścisłą kontrolę stanu magazynowego, na bieżąco rejestrując wszystkie przyjęcia i wydania ładunków. Inną istotną zaletą oprogramowania jest automatyzacja przydziału artykułów do lokalizacji (slotting) według zasad i kryteriów określonych przez kierownika magazynu, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę personelu.

Dzięki cyfryzacji magazynu można w łatwy sposób gromadzić dane dotyczące jego funkcjonowania i przekształcać je w informacje użyteczne dla kierownictwa obiektu. Moduł Supply Chain Analytics Software systemu Easy WMS ułatwia podejmowanie trafnych decyzji logistycznych z uwzględnieniem rzeczywistej wydajności magazynu. Gromadzi on wszystkie dane na temat przyjmowania dostaw, lokalizacji ładunków itp. i ułatwia przekształcanie tych informacji w logistyczne wskaźniki KPI.

Rozwój technologii pozwolił usprawnić załadunek i rozładunek regałów przy użyciu automatycznych układnic
Rozwój technologii pozwolił usprawnić załadunek i rozładunek regałów przy użyciu układnic paletowych i pojemnikowych

Rola automatyzacji w inteligentnej logistyce

Automatyzacja procesów to jeden z najistotniejszych aspektów inteligentnej logistyki, który przejawia się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w magazynie, zwłaszcza automatycznych systemów transportowych (przenośników paletowych, układnic pojemnikowych czy układnic paletowych). Takie rozwiązania doskonale poprawiają efektywność powtarzalnych zadań. Nie tylko przyspieszają pracę, ale również pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową dzięki akumulacji towarów.

Inteligentna logistyka coraz chętniej korzysta z robotyzacji – z roku na rok przybywa w magazynach pojazdów sterowanych automatycznie (AGV), robotów mobilnych (AMR) i cobotów używanych do przeładunku towarów czy przygotowywania zamówień.

Rozwój sztucznej inteligencji oraz internetu rzeczy umożliwił bezpieczną współpracę ludzi i maszyn przy obsłudze ładunków. Dzięki automatyzacji najcięższych i powtarzalnych prac personel można oddelegować do innych zadań sprzyjających ekspansji przedsiębiorstwa, pozwalając jednocześnie ograniczyć ryzyko zawodowe i poprawić wydajność.

Spółka Incarlopsa powierzyła firmie Mecalux zaprojektowanie i budowę nowych obiektów logistycznych
Spółka Incarlopsa powierzyła firmie Mecalux zaprojektowanie i budowę nowych obiektów logistycznych

Jak wdrożyć inteligentną logistykę

Przejście z logistyki tradycyjnej na inteligentną to złożony proces. W każdym przedsiębiorstwie obowiązuje inne planowanie logistyczne, które wymaga indywidualnego podejścia oraz różnego połączenia systemów manualnych, półautomatycznych i automatycznych. Aby usprawnić logistykę i wdrożyć nowe technologie w magazynie, należy przede wszystkim określić obszary i operacje magazynowe w których zachodzi możliwość poprawy wydajności oraz ograniczenia kosztów.

W pierwszej kolejności warto zainwestować w system zarządzania magazynem. Easy WMS oferuje ponad 80 podstawowych funkcji, które można rozszerzać za pomocą dodatkowych modułów. Te zalety docenia Jean-Noël Rivat, kierownik we francuskiej spółdzielni rolniczej Groupe Lorca: – Udało nam się znacząco poprawić wydajność procesu kompletacji zamówień – przekonuje.

Inną często stosowaną strategią wdrażania inteligentnej logistyki jest stopniowa rezygnacja z ręcznych urządzeń przeładunkowych na rzecz systemów automatycznych: przenośników i układnic paletowych lub pojemnikowych. Są one szczególnie przydatne przy stałym i powtarzalnym przepływie ładunków, którego automatyzacja wyraźnie poprawia efektywność pracy magazynu. Na takie rozwiązanie zdecydowała się Incarlopsa, jedna z wiodących firm z branży mięsnej w Hiszpanii, która otworzyła aż sześć nowych obiektów logistycznych zaprojektowanych przez Mecalux. Magazyny są wyposażone m.in. w układnice paletowe, wózki wahadłowe oraz automatyczny system Pallet Shuttle. Wdrożenie tych rozwiązań pozwoliło znacząco podnieść produktywność obiektu: – Chwalimy sobie przede wszystkim nieprzerwany przepływ ładunków pod ścisłą kontrolą systemu WMS – mówi Victorino Carabantes, kierownik ds. inżynierii w Incarlopsa.

Inteligentna logistyka dla maksymalnej wydajności magazynu

Inteligentna logistyka jest już obecna w wielu obiektach na całym świecie za sprawą nowoczesnych technologii, takich jak blockchain, sztuczna inteligencja czy przemysłowy internet rzeczy (IIoT). Rozwiązania te zdecydowanie ułatwiają automatyzację procesów, zapewniając maksymalną efektywność pracy przez 24 godziny na dobę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Inteligentna logistyka zapewnia ścisłą kontrolę zapasów czy to poprzez zastosowanie automatycznych urządzeń transportowych, czy wdrożenie oprogramowania magazynowego. Pozwala też zwiększyć bezpieczeństwo personelu i towarów oraz wyeliminować błędy przy kompletacji zamówień i obsłudze zwrotów.

Jeżeli chcesz poprawić wydajność pracy magazynu, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści przeanalizują potrzeby Twojej firmy i zaproponują najlepsze rozwiązania. Jako globalny dostawca profesjonalnych rozwiązań magazynowych Mecalux oferuje szeroki wybór systemów składowania i oprogramowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.