Techniki magazynowania to strategie, od których zależy sposób organizacji ładunków w obiekcie logistycznym

Techniki magazynowania – jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń

15 mar 2022

Techniki magazynowania to sposoby organizacji zapasów w obiekcie logistycznym. Zależnie od rodzaju i wielkości popytu ładunki można składować na regałach lub bezpośrednio na posadzce. Po wyborze miejsca składowania należy określić kryteria organizacji towarów, np. grupowanie podobnych produktów w określonej strefie lub umieszczanie najcięższych towarów na najniższych półkach.

Wybór odpowiedniej techniki magazynowania jest kluczową decyzją w każdym obiekcie logistycznym, ponieważ wpływa bezpośrednio na przebieg czynności magazynowych. Aby ustalić, która metoda najlepiej sprawdzi się w określonych warunkach, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, m.in. wielkość dostępnej przestrzeni magazynowej, rodzaj i liczbę składowanych towarów, typy stosowanych opakowań oraz przyjęte metody pracy.

W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze techniki magazynowania ładunków w obiektach logistycznych.

Magazynowanie na posadzce

Magazynowanie na posadzce, nazywane również składowaniem blokowym, polega na umieszczaniu produktów bezpośrednio na posadzce magazynu, bez zastosowania regałów. Produkty o wysokiej rotacji zwykle grupuje się w określonej strefie magazynu, aby zapewnić ich łatwą dostępność podczas kompletacji zamówień.

Największą zaletą składowania blokowego jest oszczędność kosztów. To najbardziej opłacalny sposób magazynowania z uwagi na brak konieczności inwestowania w systemy magazynowe. Jednak wiele firm nie decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na jego liczne wady. Należy do nich np. konieczność pokonywania przez operatorów długich dystansów w poszukiwaniu zamówionych produktów lub przy uzupełnianiu zapasów, mało efektywne wykorzystanie powierzchni czy wysokie ryzyko przewrócenia się stosów.

Magazynowanie na regałach

To niewątpliwie najpopularniejsza technika składowania ładunków. Regały pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa personelu i przechowywanych towarów oraz poprawiają wydajność pracy obiektu.

W tym przypadku możemy wyróżnić trzy kategorie:

Magazynowanie na regałach z dostępem bezpośrednim do palet

Tego typu regały umożliwiają pobieranie ładunków bezpośrednio z korytarzy roboczych. Nieograniczony dostęp zdecydowanie ułatwia załadunek i rozładunek towarów oraz przygotowywanie zamówień. Regały z dostępem bezpośrednim do palet wymagają stosunkowo szerokich korytarzy, aby umożliwić operatorom wygodne manewrowanie wózkami widłowymi.

Ta grupa obejmuje dwa podstawowe systemy składowania:

  • Regały paletowe. To najpopularniejsze rozwiązanie, doceniane ze względu na uniwersalność, niski koszt i łatwość wdrożenia. Regały paletowe mogą mieć gniazda o pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania (w tym drugim przypadku w jednym gnieździe można ustawić dwie palety jedna za drugą). Takie regały można obsługiwać przy użyciu dowolnych urządzeń przeładunkowych, jedynym ograniczeniem jest szerokość korytarza.
  • Regały przesuwne. Dzięki ruchomym podstawom regały te można rozsuwać przy użyciu zdalnego sterowania, w efekcie czego powstaje korytarz pozwalający na dostęp do odpowiednich półek w celu pobrania towarów lub uzupełnienia zapasów. Taki system umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej przy zachowaniu bezpośredniego dostępu do składowanych produktów.
Magazynowanie z dostępem bezpośrednim do palet ułatwia załadunek i rozładunek towarów oraz przygotowywanie zamówień
Magazynowanie z dostępem bezpośrednim do palet ułatwia załadunek i rozładunek towarów oraz przygotowywanie zamówień

Magazynowanie akumulacyjne

Magazynowanie akumulacyjne polega na ograniczeniu liczby korytarzy, w których manewrują urządzenia przeładunkowe. W porównaniu do systemów z dostępem bezpośrednim charakteryzuje się większą pojemnością i pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku mało zróżnicowanego asortymentu przechowywanego na dużej liczbie palet.

Do tej kategorii zaliczają się:

  • Regały wjezdne. W tym przypadku operator wjeżdża wózkiem do kanałów składowania, aby odłożyć lub pobrać paletę. Regały składają się z alejek ze specjalnymi szynami, na których ustawia się palety z towarem.
  • Regały push-back. Poszczególne poziomy tych regałów są lekko nachylone i wyposażone w odpowiednie wózki lub rolki, dzięki którym przy odkładaniu palety wszystkie kolejne przesuwają się do tyłu. Z kolei przy pobieraniu palety przesuwają się do przodu pod wpływem grawitacji.
  • Regały przepływowe. W tego typu regałach palety przemieszczają się od wejścia do wyjścia na rolkach zamontowanych w lekko nachylonych kanałach. Takie rozwiązanie zapewnia sprawną rotację towarów w systemie FIFO.
  • System Pallet Shuttle. To system magazynowania akumulacyjnego z wykorzystaniem wózka z napędem elektrycznym, który transportuje palety w głąb korytarzy. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie przyspieszyć załadunek i rozładunek regałów.
Cztery przykłady magazynowania akumulacyjnego: regały wjezdne, regały push-back, regały przepływowe oraz system Pallet Shuttle
Cztery przykłady magazynowania akumulacyjnego: regały wjezdne, regały push-back, regały przepływowe oraz system Pallet Shuttle

Magazynowanie produktów nietypowych i wielkogabarytowych

Produkty nietypowe i wielkogabarytowe, takie jak opony, rury o dużej średnicy, kształtowniki czy szpule, wymagają specjalnych technik magazynowania. W takich przypadkach zazwyczaj korzysta się z następujących regałów:

  • Regały wspornikowe. Są to konstrukcje tworzone przez słupy z wystającymi poziomo wspornikami, na których można układać towary o dużej objętości lub znacznej długości, np. rury czy kształtowniki. Bezpośredni dostęp ułatwia załadunek i rozładunek regałów.
  • Regały na szpule. Przeznaczone do magazynowania i sprawnej obsługi produktów nawiniętych na szpule, np. kabli, przewodów czy drutów. Regały można łatwo dostosować w zależności od parametrów, rozmiarów i zastosowania towaru.
Produkty wielkogabarytowe wymagają szczególnych technik magazynowania
Produkty wielkogabarytowe wymagają szczególnych technik magazynowania

Aby prawidłowo dobrać technikę magazynowania, należy wziąć pod uwagę rodzaj składowanych towarów, wielkość dostępnej przestrzeni oraz przyjęte metody pracy. Na podstawie tych informacji dostawcy systemów składowania potrafią doradzić, czy lepiej zainwestować w rozwiązania z dostępem bezpośrednim, systemy akumulacyjne, czy może regały do produktów nietypowych i wielkogabarytowych.

Optymalne zarządzanie składowaniem

Oprócz właściwej techniki magazynowania należy też określić zasady układania towarów w dostępnych lokalizacjach.

Prawidłowe zarządzanie w tym zakresie pozwoli lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową oraz poprawić wydajność pracy. Dlatego właśnie wiele firm korzysta z informatycznych systemów magazynowych (np. Easy WMS marki Mecalux), które automatycznie przydzielają artykuły do lokalizacji w oparciu o szereg kryteriów, w tym m.in. rodzaj produktu, wskaźnik rotacji itp.

Automatyczna obsługa ładunków

Innym coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest automatyzacja magazynu. Polega ona na wyposażeniu obiektu logistycznego w automatyczne urządzenia przeładunkowe, np. układnice paletowe lub przenośniki, które transportują ładunki we wskazane miejsca bez nadzoru ze strony operatora.

Automatyzacja pozwala znacznie przyspieszyć przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu, a także wyeliminować szereg kosztów generowanych np. przez pomyłki w trakcie kompletacji zamówień.

Automatyzacja pozwala zwiększyć wydajność obsługi ładunków
Automatyzacja pozwala zwiększyć wydajność obsługi ładunków

Techniki magazynowania dla lepszej organizacji magazynu

Prawidłowa organizacja pracy i przestrzeni to kluczowy aspekt działalności każdego magazynu. Dlatego przedsiębiorcy poszukują odpowiednich technik magazynowania, które umożliwią wydajne składowania zapasów i pozwolą usprawnić poszczególne czynności magazynowe, począwszy od przyjmowania dostaw, aż po kompletację i wysyłkę zamówień. Warto w tak istotnej sprawie skonsultować się z uznanym na rynku dostawcą rozwiązań magazynowych.

Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu systemów magazynowych dla klientów z różnych sektorów, o rozmaitych potrzebach logistycznych. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór rozwiązań – od tradycyjnych regałów paletowych aż po całkowicie zautomatyzowane magazyny. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim magazynie.