Cold storage warehousing maintains the goods at a controlled temperature to properly preserve them

Mroźnia – magazyn pełen wyzwań

06 maj 2022

Mroźnia to priorytet dla każdego przedsiębiorstwa wymagającego składowania towarów w temperaturze kontrolowanej poniżej zera. Dotyczy to zwłaszcza firm z branży spożywczej, farmaceutycznej czy chemicznej.

W większości przypadków produkty muszą przez cały czas znajdować się w ściśle określonej temperaturze, gdyż przerwanie łańcucha chłodniczego może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. przedwczesnego zepsucia produktu, utraty jego właściwości lub namnożenia groźnych dla zdrowia bakterii i mikroorganizmów.

Czym jest mroźnia?

Mroźnia to obiekt przeznaczony do utrzymywania produktów w niskiej temperaturze. Artykuły spożywcze, jak nabiał, mięso i warzywa, a także leki oraz niektóre kosmetyki wymagają przechowywania w komorach mroźniczych lub chłodniczych, gdyż w przeciwnym razie utracą swoje właściwości.

Z raportu amerykańskiej firmy doradczej Grand View Research wynika, że do 2028 roku światowy przemysł chłodniczy osiągnie obroty w wysokości 628 mld dolarów, co oznacza skumulowany roczny wzrost o ok. 14,8%.

Do przechowywania produktów w takich warunkach konieczne są odpowiednio dostosowane obiekty logistyczne. Mowa o magazynach zbudowanych z izolowanych płyt warstwowych oraz wyposażonych w urządzenia pozwalające na utrzymanie wymaganej temperatury – sprężarki, skraplacze, zawory rozprężne i parowniki. Równie istotnym elementem wyposażenia są odporne na zimno regały do chłodni wykonane zazwyczaj ze stali nierdzewnej.

Regały ze stali nierdzewnej przeznaczone do użytku w niskich temperaturach
Regały ze stali nierdzewnej przeznaczone do użytku w niskich temperaturach

Wymagania dotyczące mroźni

Jedną z największych trudności, z jaką wiąże się składowanie produktów w obniżonej temperaturze, jest szkodliwy wpływ zimna na zdrowie pracowników oraz stan techniczny regałów i urządzeń magazynowych. Aby chronić się przed chłodem, personel powinien stosować odpowiednie ubranie ochronne – m.in. kurtki, ciepłe spodnie i rękawice. Wyposażenie komory chłodniczej lub mroźniczej powinno być dobrane z uwzględnieniem panujących warunków (np. urządzenia z ekranami dotykowymi przystosowane do obsługi w rękawicach).

Ponieważ składowane produkty są wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatur, w obiektach często instaluje się odpowiednie czujniki. Dodatkowe osuszacze powietrza pozwalają ograniczyć powstawanie lodu.

Kolejną trudnością jest utrzymanie wymaganej temperatury przy dużym natężeniu przepływu ładunków przez magazyn. Aby zapobiec utratom zimna w takiej sytuacji najczęściej stosuje się śluzy bezpieczeństwa typu SAS (Security Airlock System) z dwiema kurtynami, których nie da się otworzyć jednocześnie. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć nagłych zmian temperatury oraz kondensacji pary wodnej.

Komory mroźnicze należy utrzymywać w czystości, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów, które mogłyby zagrażać składowanym produktom. W tym celu, podobnie jak w pomieszczeniach czystych (tzw. clean room), niezbędne jest regularne czyszczenie i odkażanie przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

Śluzy SAS zabezpieczają wrażliwe towary przed nagłymi zmianami temperatury
Śluzy SAS zabezpieczają wrażliwe towary przed nagłymi zmianami temperatury

Budowa magazynu mroźniczego

Składowanie produktów w obniżonej temperaturze wymaga perfekcyjnej organizacji wszystkich procesów w łańcuchu dostaw. Dlatego już na etapie projektowania obiektu warto wziąć pod uwagę przynajmniej częściową robotyzację procesów oraz wdrożenie informatycznego systemu magazynowego. Pomoże to w skutecznym zarządzaniu łańcuchem chłodniczym i pozwoli osiągnąć następujące korzyści:

Wyższa efektywność energetyczna

Przedsiębiorstwa składujące towary w temperaturze kontrolowanej poszukują rozwiązań, które pozwolą zapewnić ciągłość łańcucha chłodniczego przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poboru energii. Najczęściej sięgają w tym celu po akumulacyjne systemy magazynowe, które umożliwiają przechowywanie dużej liczby towarów na niewielkiej przestrzeni, co przekłada się na niższy pobór energii w przeliczeniu na jednostkę ładunkową.

W magazynach chłodniczych doskonale sprawdzają się regały przesuwne Movirack, które zapewniają optymalny obieg zimnego powietrza między paletami, pozwalając ograniczyć jednostkowy koszt składowania. Na takie rozwiązanie zdecydowała się m.in. hiszpańska firma z branży mięsnej Olot Meats Group.

Dzięki nowoczesnej technologii magazyny chłodnicze i mroźnicze są bardziej przyjazne dla środowiska. Automatyczne urządzenia przeładunkowe, takie jak układnice czy przenośniki istotnie przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Układnice paletowe firmy Mecalux są wyposażone w wysoko wydajne silniki elektryczne klasy IE3 oraz rekuperatory, które oddają do sieci elektrycznej energię powstającą w trakcie opuszczania ładunku i hamowania.

Możliwość śledzenia produktów

W magazynach utrzymujących kontrolowaną temperaturę zazwyczaj przechowuje się produkty o krótkim terminie przydatności, które należy poddawać inwentaryzacji ciągłej przy użyciu systemu WMS do zarządzania magazynem. Oprogramowanie tego typu pozwala prześledzić całą drogę produktu od momentu przyjęcia do magazynu aż do jego wydania. Każdy artykuł jest rejestrowany w systemie, który automatycznie wyznacza jego lokalizację zależnie od właściwości i rotacji. Dzięki temu można w każdej chwili sprawdzić dokładne położenie wszystkich magazynowanych ładunków.

Firma z branży spożywczej La Piamontesa wdrożyła system Easy WMS marki Mecalux w swoim zautomatyzowanym obiekcie w Argentynie, aby zapewnić pełną identyfikowalność produktów. „Easy WMS daje nam możliwość skutecznego śledzenia towarów. System na bieżąco rejestruje wszystkie informacje o produktach, takie jak procesy, którym zostały poddane czy aktualne miejsce przechowywania. Jest to szczególnie istotne przy zarządzaniu produktami o krótkich terminach przydatności”, wyjaśnia Diego Ghersi, kierownik ds. Inżynierii i Projektów.

Ograniczenie ekspozycji pracowników na zimno

W trosce o zdrowie pracowników należy do minimum ograniczyć ich czas przebywania w niskich temperaturach. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie należy automatyzacja magazynów chłodniczych. Automatyczne urządzenia przeładunkowe – np. przenośniki i układnice paletowe – mogą transportować towary i umieszczać je w wyznaczonych lokalizacjach. W ten sposób personel może uniknąć zbyt długiej pracy w niesprzyjających warunkach.

Incarlopsa, Hiszpańska firma z branży mięsnej, wdrożyła automatyczne rozwiązania magazynowe projektu Mecalux w sześciu posiadanych obiektach logistycznych. Pozwoliło to znacznie poprawić wydajność pracy i usprawnić przepływ ładunków. „Automatyzacja łańcucha logistycznego zapewnia lepszą kontrolę nad zapasami oraz wyższy poziom bezpieczeństwa personelu i samego obiektu. Dzięki automatyzacji udało nam się niemal całkowicie wyeliminować błędy w kontroli zapasów”, przyznaje Victorino Carabantes, dyrektor generalny ds. inżynierii w firmie Incarlopsa.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Eksperci ds. logistyki nieustannie myślą, jak pomieścić wszystkie towary na dostępnej przestrzeni i tym samym uniknąć kosztownej rozbudowy chłodni czy mroźni.

W tym celu najlepiej postawić na akumulacyjne systemy magazynowe pozwalające na zagęszczenie składowanych ładunków dzięki eliminacji korytarzy między regałami.

W tej grupie rozwiązań największe korzyści przynoszą urządzenia automatyczne, dzięki którym można maksymalnie usprawnić przepływ ładunków na ograniczonej przestrzeni magazynowej. Doskonale widać to na przykładzie producenta mrożonych frytek Bem Brasil, który zdecydował się na wyposażenie mroźni w automatyczny system Pallet Shuttle z układnicami firmy Mecalux. „Automatyczny system Pallet Shuttle to rozwiązanie kompaktowe, efektywne i elastyczne, dzięki któremu ograniczyliśmy koszty zużycia energii elektrycznej, poprawiliśmy środowisko pracy personelu i warunki przechowywania produktów. a także zwiększyliśmy sprawność obsługi towaru", zapewnia João Emílio Rocheto, prezes Bem Brasil.

Producent mrożonych frytek Bem Brasil zainwestował w automatyczny system Pallet Shuttle marki Mecalux, aby do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową
Producent mrożonych frytek Bem Brasil zainwestował w automatyczny system Pallet Shuttle, aby do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń w magazynie

Mroźnia – magazyn dopracowany do perfekcji

Branża produktów chłodzonych i mrożonych wymaga perfekcyjnej organizacji logistycznej. W przeciwnym wypadku trudno byłoby uniknąć groźnego w skutkach przerwania łańcucha chłodniczego.

Jeżeli poszukujesz skutecznych rozwiązań w zakresie składowania i zarządzania magazynem, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną, zapewnić ścisłą kontrolę towarów oraz usprawnić procesy magazynowania i kompletacji zamówień, skontaktuj się z nami. Mecalux od wielu lat projektuje i konstruuje magazyny o temperaturze kontrolowanej dla firm m.in. z branży spożywczej, farmaceutycznej oraz dla operatorów logistycznych 3PL.