Podnośnik palet to rozwiązanie logistyczne służące do łączenia stref magazynu znajdujących się na różnych poziomach

Podnośniki palet w magazynie

01 gru 2021

Wykorzystywany w magazynie podnośnik palet to system umożliwiający pokonywanie różnic poziomów, który ułatwia kompletację, automatyczny rozładunek pojazdów i przemieszczanie towaru w pionie w magazynach automatycznych.

W niniejszym artykule analizujemy poszczególne rodzaje podnośników palet dostępnych na rynku, zarówno ręcznych, jak i elektrycznych oraz różne możliwości ich wykorzystania w magazynie automatycznym. Na zakończenie przedstawiamy kilka przykładów firm, które wyposażyły swoje obiekty w takie systemy.

Co to jest podnośnik palet?

Podnośnik palet to rozwiązanie logistyczne wykorzystywane w wielu sektorach w celu umieszczania ładunku na żądanej wysokości. W najprostszej postaci jest on narzędziem powszechnie wykorzystywanym w magazynach do podnoszenia ładunków na kilka metrów (wyżej niż za pomocą wózka paletowego, niżej niż za pomocą wózka widłowego). Można go wykorzystać do załadunku lub rozładunku ciężarówek albo w celu zapewnienia operatorowi lepszego dostępu do produktów składowanych na palecie.

Bardziej zaawansowanym wariantem podnośnika palet jest przenośnik pionowy, wykorzystywany w magazynach automatycznych. Jest to rozwiązanie napędzane silnikiem elektrycznym, tak jak wyciąg towarowy, które można spotkać w obiektach wyposażonych w systemy przenośników, na przykład w magazynach automatycznych. W takim przypadku zadaniem przenośnika pionowego może być połączenie poszczególnych poziomów systemu przenośników, podnoszenie palet zabieranych następnie przez kolejne urządzenie w celu umieszczenia ich na regale, automatyzacja załadunku i rozładunku towarów itp.

Podnośnik do palet może stanowić pierwszy element systemu przenośników

Podnośnik palet może stanowić pierwszy element systemu przenośników

Podnośniki palet w magazynach obsługiwanych ręcznie

Ręcznym podnośnikiem do palet nazywamy urządzenie przeładunkowe, które służy do pobrania palety i podniesienia jej na daną wysokość za pomocą mechanizmu hydraulicznego ruchem wahadłowym, przy zachowaniu nóżek urządzenia wspartych na podłożu. Umożliwia to ergonomiczną pracę operatora, który nie musi się schylać w celu kompletacji zamówień obejmujących towar składowany na paletach. Podnośniki takie unoszą paletę na wysokość około 1 metra i umożliwiają jej obrót o około 40º.

Czasami nazwę podnośnika paletowego otrzymuje również wózek podnośnikowy, którego zadaniem jest podniesienie towaru na wysokość kilku metrów (maksymalnie 6 m) w celu załadunku lub rozładunku ciężarówek albo obsługi niskich regałów. Niektóre modele są obsługiwane przez operatora na stojąco (np. wózki paletowe), w innych operator znajduje się w kabinie maszyny. Urządzenia te mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub ręcznie.

Podnośniki i przenośniki pionowe w magazynach automatycznych

Ręczne podnośniki palet są często stosowane w tradycyjnych magazynach obsługujących niskie przepływy towaru. Jednak w magazynach obsługujących duże ilości zamówień potrzebne są systemy automatyczne przyspieszające przemieszczanie ładunków. Takie rozwiązania jak podnośniki hydrauliczne lub przenośniki pionowe są włączane do systemu przenośników paletowych w celu przyspieszenia podnoszenia i opuszczania towaru na paletach i usprawnienia przepływu ładunków.

Podnośnik hydrauliczny na początku linii przenośników

Podnośnik hydrauliczny montuje się na początku systemu przenośników paletowych lub przy stanowisku kontroli przyjęć (PIE) w celu podniesienia ładunku na wysokość linii przenośników i umieszczenia na niej ładunku. Pracę podnośnika hydraulicznego często wspomagają zintegrowane zespoły rolek.

Podnośnik hydrauliczny na początku linii przenośników umożliwia podniesienie ładunku na wysokość całego obwodu

Podnośnik hydrauliczny na początku linii przenośników umożliwia podniesienie ładunku na wysokość całego obwodu

Podnośniki hydrauliczne jako część systemu przenośników

Podnośniki hydrauliczne można również zastosować jako element systemów przenośników. Montowane są na nich przenośniki rolkowe lub łańcuchowe, których zadaniem jest pokonanie niewielkich nierówności występujących w systemie. Podnośniki hydrauliczne podnoszą wówczas ładunek na wysokość od 100 mm do 2000 mm. Rozwiązanie to służy również do optymalizacji wydajności stanowiska kompletacji na paletach – pozwala podnieść jednostkę ładunkową na wysokość operatora, aby mógł on pracować w ergonomicznej i bezpiecznej pozycji, a dzięki temu szybciej przygotowywać zamówienia.

Podnośnik hydrauliczny będący częścią systemu przenośników ułatwia kompletację zamówień na paletach

Podnośnik hydrauliczny będący częścią systemu przenośników ułatwia kompletację zamówień na paletach

Układarki palet

Układarka palet to automatyczne urządzenie przeładunkowe, którego zadaniem jest nieznaczne uniesienie załadowanej palety na minimalną wysokość 145 milimetrów (wysokość europalety) w celu umieszczenia pod nią palety bazowej. Jest to szczególnie przydatne w przypadku uszkodzenia palety głównej, na której znajduje się towar.

Układarka palet jest urządzeniem transportu bliskiego, które podnosi ładunek w celu umieszczenia pod nim palety bazowej

Układarka palet jest urządzeniem transportu bliskiego, które podnosi ładunek w celu umieszczenia pod nim palety bazowej

Przenośniki pionowe

Przenośniki pionowe, nazywane również automatycznymi podnośnikami palet, stanowią system zintegrowany w ramach ciągu przenośników w celu przemieszczania palety na kilkumetrowej wysokości (na inną kondygnację magazynu). Rozwiązanie to umożliwia załadunek jednej lub dwóch palet jednocześnie. Ruch w pionie odbywa się za pomocą napędu elektrycznego. Podnośnik palet umożliwia dostęp do wielu kondygnacji, od 5 m do 40 m wysokości.

Pracę podnośnika automatycznego i przenośników koordynuje oprogramowanie kontrolne (WCS), sterowane za pomocą oprogramowania do zarządzania magazynem (WMS), które decyduje zarówno o lokalizacji każdego ładunku, jak i o pokonywanej trasie przed dotarciem do wyznaczonego miejsca.

Przenośnik pionowy do palet umożliwia sprawny i wydajny przepływ ładunków w tempie do 1 m/s i pracę w temperaturze -30ºC. Ponadto w celu zapobiegania wypadkom urządzenia te są wygrodzone za pomocą ogrodzenia zabezpieczającego, które uniemożliwia dostęp operatorów do strefy ruchu.

Automatyczny podnośnik palet należy zabezpieczyć za pomocą ogrodzenia systemowego

Automatyczny podnośnik palet należy zabezpieczyć za pomocą ogrodzenia systemowego

 

Przykłady magazynów wyposażonych w podnośniki automatyczne

Firma Mecalux dostarcza rozwiązania z dziedziny intralogistyki na całym świecie. Zaufało nam wielu klientów, którzy powierzyli naszej firmie zadanie automatyzacji przepływu ładunków w swoich obiektach. Oto 3 przykłady magazynów automatycznych wyposażonych w automatyczne podnośniki palet:

  • Porcelanosa (Hiszpania). Nowy magazyn tego międzynarodowego producenta płytek i okładzin ceramicznych jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania logistyczne usprawniające przyjęcia i wydania palet. W obiekcie tym firma Mecalux zaprojektowała i wdrożyła dwie strefy przenośników w zintegrowanym magazynie: jedną na poziomie 0, służącą do wydawania palet, drugą na wysokości niemal 7 metrów, umożliwiającą obsługę towaru przyjmowanego z linii produkcyjnych. Oba poziomy są połączone za pomocą pięciu podnośników.
  • Sokpol (Polska). Ten polski producent soków zlecił firmie Mecalux zaprojektowanie i wyposażenie magazynów zaopatrujących zakład produkcyjny firmy. Firma posiada dwa magazyny, z których jeden jest wyposażony w półautomatyczny system Pallet Shuttle do obsługi produktów gotowych, a drugi całkowicie zautomatyzowany. Na dolnej kondygnacji ciąg przenośników przenosi palety do podnośników, które następnie przemieszczają je na wyższą kondygnację, wyposażoną w system przenośników podwieszanych. Zanim palety trafią na podnośniki, przechodzą przez stanowisko kontroli przyjęć (PIE) wyposażone w obsługiwany ręcznie podnośnik hydrauliczny.
  • Cistér (Portugalia): Firma Mecalux zautomatyzowała pracę nowego automatycznego magazynu tego portugalskiego koncernu z sektora spożywczego. W magazynie zainstalowano dwa podnośniki, które uzupełniają system Palet Shuttle wyposażony w wózki wahadłowe. Takie połączenie umożliwia wykonywanie o wiele większej liczby cykli pracy w ciągu godziny w przeliczeniu na liczbę kondygnacji, zapewniając maksymalną wydajność obiektu.

Zwiększ efektywność magazynu

Automatyczne podnośniki palet przyspieszają transport pionowy w magazynach wielokondygnacyjnych. Jest to rozwiązanie automatyczne, dzięki któremu operatorzy nie muszą ręcznie (za pomocą urządzeń przeładunkowych) przemieszczać jednostek ładunkowych, co ogranicza konieczność przemieszczania się po magazynie i skraca czas transportu ładunków.

System transportu pionowego łączy się z innymi systemami automatycznymi, np. rozwiązaniami w strefie przedniej, przenośnikami paletowymi lub nawet stanowiskami kontroli przyjęć, aby zapewnić maksymalną wydajność obiektu. Jeżeli chcesz zainstalować automatyczny podnośnik palet w swoim magazynie, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązanie automatyzacji Twojego obiektu, dzięki czemu zwiększysz efektywności prowadzonych procesów.