Regały automatyczne pozwalają sprawować ścisłą kontrolę nad stanem magazynowym

Regały automatyczne dla szybszej i dokładniejszej pracy magazynu

04 styczeń 2022

W magazynach korzystających z regałów automatycznych ładunki są odkładane na miejsca składowania i pobierane z nich przez zautomatyzowane urządzenia np. układnice paletowe lub układnice pojemnikowe.

W niniejszym artykule opisujemy, w jaki sposób automatyzacja magazynu może poprawić wydajność pracy i pozwolić lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Charakterystyka i zalety regałów automatycznych

Regały automatyczne to udoskonalone wersje tradycyjnych instalacji magazynowych, których celem jest usprawnienie obsługi ładunków poprzez zastąpienie manualnych urządzeń przeładunkowych w pełni autonomicznymi systemami.

Tego typu rozwiązania najczęściej stosuje się w magazynach o dużym natężeniu przepływu towarów (np. w obiektach zapewniających stałe zaopatrzenie linii produkcyjnych).

Automatyzacja magazynu przynosi szereg wymiernych korzyści:

  • Lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz możliwość składowania większej liczby produktów. Układnice mogą podnosić ładunki na wysokość do 45 m, pracując w korytarzach o szerokości zaledwie 1,5 m.
  • Sprawniejsza obsługa. Układnice przenoszą ładunki, wykonując możliwie najmniejszą liczbę manewrów, co zdecydowanie podnosi wydajność pracy.
  • Wysoka dyspozycyjność. Automatyczne urządzenia magazynowe mogą pracować 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku.
  • Lepsza kontrola ładunków. Składowane produkty są monitorowane na bieżąco przez system WMS do zarządzania magazynem.
  • Redukcja błędów. Urządzenia automatyczne zapewniają maksymalną precyzję, co przekłada się na eliminację pomyłek trudnych do uniknięcia przy ręcznym zarządzaniu. 

Regały automatyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem dzięki automatyzacji logistyki w branży e-commerce oraz rozwojowi logistyki 4.0. Stanowią również odpowiednie rozwiązanie problemów spowodowanych pandemią COVID-19.

Przedsiębiorcy decydują się na automatyzację systemów składowania, aby zwiększyć wydajność łańcucha dostaw
Przedsiębiorcy decydują się na automatyzację systemów składowania, aby zwiększyć wydajność łańcucha dostaw

Urządzenia przeładunkowe do obsługi regałów 

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku systemów automatycznych ładunki umieszczane są na regale i pobierane z niego przez autonomiczne urządzenia przeładunkowe.

Przykładowo układnice trójstronne doskonale nadają się do automatyzacji tradycyjnych regałów o wysokości do 15 m, w obrębie których pracowały trójstronne wózki systemowe. Dzięki obrotowej głowicy urządzenia te mogą w pełni samoczynnie pobierać i odkładać palety w trzech położeniach: na wprost lub po odwróceniu na jeden z boków.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem są układnice paletowe. Podobnie jak w przypadku układnic trójstronnych przemieszczają się wzdłuż korytarzy, z tym że umożliwiają automatyczne odkładanie i pobieranie ładunków do wysokości 45 m.

W niektórych przypadkach jeszcze lepiej sprawdzi się automatyczny system Pallet Shuttle, w którym palety obsługiwane są przez wózek z napędem elektrycznym. Wózek porusza się w kanałach magazynowych regału, gdzie dostarczany jest za pomocą układnicy lub wózka wahadłowego.

W przypadku produktów małogabarytowych najlepszym rozwiązaniem jest automatyzacja przy użyciu układnicy pojemnikowej. Zapewnia ona identyczną funkcjonalność jak pozostałe rodzaje układnic, czyli w pełni automatyczne układanie i pobieranie ładunków z regału.

Automatyzacja regałów paletowych

Palety to najczęściej stosowane jednostki ładunkowe do przenoszenia i przechowywania surowców i wyrobów gotowych w większości przedsiębiorstw. Omówmy pokrótce typy regałów paletowych nadających się do automatyzacji:

Regały o pojedynczej głębokości składowania

Tego typu regały umożliwiają bezpośredni dostęp do składowanych produktów i mogą być zautomatyzowane poprzez instalację układnicy.

Przykład takiego rozwiązania znajdziemy u producenta kosmetyków Natura Bissé, który uruchomił w Barcelonie (Hiszpania) automatyczny magazyn paletowy składający się z dwóch korytarzy z regałami o pojedynczej głębokości składowania. Inwestycja ta pozwoliła usprawnić pracę i zredukować liczbę błędów występujących przy zarządzaniu towarami.

Zlokalizowany w Barcelonie magazyn producenta kosmetyków Natura Bissé z automatycznymi regałami o pojedynczej głębokości składowaniaZlokalizowany w Barcelonie magazyn producenta kosmetyków Natura Bissé z automatycznymi regałami o pojedynczej głębokości składowania

Regały o podwójnej głębokości składowania

Regały o podwójnej głębokości składowania można zautomatyzować, instalując układnicę z widłami teleskopowymi, które umożliwiają pobieranie palet znajdujących się na drugiej pozycji.

Taki system zastosowano w zlokalizowanym na Litwie magazynie firmy Intersurgical zajmującej się produkcją aparatury medycznej. Nowoczesny obiekt o wysokości 30 m z ośmioma korytarzami o długości 121 m wyposażony został w regały o podwójnej głębokości składowania, które mogą pomieścić łącznie 50 400 palet. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, aby do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić nieprzerwaną pracę przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Intersurgical posiada na Litwie automatyczny magazyn samonośny z regałami o podwójnej głębokości składowania
Intersurgical posiada na Litwie automatyczny magazyn samonośny z regałami o podwójnej głębokości składowania

Regały przepływowe

W tego typu systemach magazynowych regały składają się z zespołu lekko nachylonych kanałów rolkowych, dzięki czemu wprowadzane palety pod wpływem grawitacji samoczynnie przemieszczają się w stronę korytarza wyładunkowego. W tym przypadku automatyzacja polega na montażu układnicy na wejściu lub wyjściu.

Przedsiębiorstwa z branży produktów szybkozbywalnych (szybkorotujących) często decydują się na montaż regałów przepływowych z układnicą, aby zoptymalizować przepływ towarów w magazynie. Na przykład hiszpański producent środków czystości Pons Químicas z powodzeniem wykorzystuje to rozwiązanie w celu przyspieszenia obsługi palet z gotowymi wyrobami docierającymi z hali produkcyjnej.

Regały przepływowe w magazynie producenta środków czystości Pons Químicas
Regały przepływowe w magazynie producenta środków czystości Pons Químicas

Regały z systemem Pallet Shuttle

Półautomatyczny system Pallet Shuttle to instalacja regałów wjezdnych wyposażona w samojezdny wózek, który pobiera i odkłada palety wewnątrz kanałów składowania. Wózek obsługiwany jest za pośrednictwem tabletu przez pracowników, których zadanie polega na odbieraniu i dostarczaniu palet na początek regału. Istnieją również całkowicie zautomatyzowane rozwiązania z zastosowaniem układnic lub wózków wahadłowych.

Automatyczny system Pallet Shuttle doskonale sprawdza się w obiektach przechowujących wiele palet z takimi samymi towarami lub produkty szybkorotujące.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest magazyn portugalskiego producenta warzyw Cistér, który zdecydował się na automatyczny system Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi, aby zwiększyć efektywność łańcucha dostaw. Wdrożenie omawianego systemu pozwoliło całkowicie zautomatyzować przepływy produktów schodzących z linii produkcyjnych (ok. 600 palet dziennie) oraz wyeliminować pomyłki i przypadkowe uszkodzenia towaru.

Automatyzacja regałów pojemnikowych

Regały pojemnikowe – podobnie jak paletowe – mogą być pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania.

Pojedynczą głębokości stosuje się, gdy ważniejsza od pojemności jest sprawna obsługa, ponieważ w tym przypadku układnica Miniload zapewnia szybszy przeładunek towarów. Na takie właśnie rozwiązanie zdecydował się wiodący dystrybutor kosmetyków i perfum Unidroco, którego automatyczny magazyn pojemnikowy składa się z siedmiu korytarzy.

Podwójna głębokość składowania sprawdza się w przedsiębiorstwach poszukujących kompromisu między pojemnością a sprawnością obsługi. Przykładowo włoski producent elementów mocujących dla lotnictwa Paolo Astori zdecydował się na tego typu rozwiązanie z uwagi na bardzo szeroki asortyment (20 000 produktów o różnych rozmiarach, parametrach i zapotrzebowaniu).

Automatyczny magazyn pojemnikowy firmy Paolo Astori obsługiwany jest przez układnicę Miniload
Automatyczny magazyn pojemnikowy firmy Paolo Astori obsługiwany jest przez układnicę Miniload

Automatyzacja regałów – krok w przyszłość

W obliczu globalizacji rynku firmy chcące utrzymać swoją konkurencyjność stają przed koniecznością poszukiwania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, ponieważ automatyzacja logistyki to najlepszy sposób na poprawę jakości obsługi i optymalizację kosztów. W tym kontekście wdrożenie automatycznych regałów to zdecydowany krok w kierunku maksymalizacji wydajności procesów logistycznych zapewniający szybkość, dokładność i bezpieczeństwo pracy.

Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu automatycznych systemów magazynowych według indywidualnych wymagań klientów. Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci podpowiedzą Ci, jak usprawnić logistykę w Twoim przedsiębiorstwie przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.