Real-time inventory management enables control over product traceability

Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym

24 maj 2022

Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym daje możliwość pełnej kontroli oraz identyfikowalności produktów dzięki bieżącemu monitorowaniu przepływów w magazynie.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie programów ułatwiających kontrolę zapasów w czasie rzeczywistym głównie z powodu rosnącej złożoności procesów logistycznych, na co wpływ mają nowe trendy konsumenckie oraz poszerzanie oferty produktów.

Programy takie jak Easy WMS znacznie ułatwiają zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym
Programy takie jak Easy WMS znacznie ułatwiają zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym

Na czym polega zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym?

Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym polega na stałym monitorowaniu stanów magazynowych w oparciu o rejestr przyjęć i wydań oraz przesunięć towarów wewnątrz obiektu. Kontrola zapasów w czasie rzeczywistym wymaga oprogramowania umożliwiającego automatyczne wprowadzanie danych podczas każdej dostawy i wysyłki. Bez odpowiedniego systemu kierownik magazynu dysponuje jedynie przybliżonym obrazem sytuacji z ostatniego spisu z natury. 

Wdrożenie systemu WMS w ramach cyfryzacji procesów magazynowych zapewnia m.in. możliwość bieżącej rejestracji przyjęć i wydań towarów, przydzielania jednostek ładunkowych do lokalizacji według określonych kryteriów czy sprawnego kierowania pracą order pickerów. Dodatkowo program może współpracować np. z kolektorami danych ułatwiającymi wprowadzanie informacji do systemu.

Ścisła kontrola stanu dostępnych zasobów znacząco ułatwia szybkie reagowanie w nieprzewidzianych sytuacjach, co jest szczególnie istotne w przypadku obiektów logistycznych działających w modelu omnichannel, gdyż wszelkie rozbieżności względem ewidencji mogą negatywnie wpływać na wizerunek przedsiębiorstwa. 

Wdrożenie systemu WMS nie tylko umożliwia nadzór nad obsługiwanymi jednostkami w czasie rzeczywistym. Daje też pełny ogląd stanów magazynowych. Programy tego typu cieszą się coraz większą popularnością, co potwierdza m.in. ostatni raport amerykańskiej firmy doradczej Grand View Research. Wynika z niego, że wartość obrotów na rynku informatycznych systemów magazynowych do 2030 roku będzie rosła w rocznym tempie 16,1%, osiągając 11 mld dolarów.

Korzyści z zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym

Kontrola zapasów w czasie rzeczywistym zwiększa elastyczność łańcucha dostaw, pozwalając na podejmowanie decyzji w oparciu o aktualne dane. Zalety stosowania tej metody są następujące:

  • Bieżąca rejestracja poziomu zapasów. Dzięki zarządzaniu zapasami w czasie rzeczywistym kierownik magazynu ma stały dostęp do szczegółowych informacji na temat stanu magazynowego każdego przechowywanego towaru. 
  • Mniejsze ryzyko braku zapasów w magazynie. Ścisła kontrola pozwala uniknąć sytuacji, w której nie można zrealizować otrzymanych zamówień z uwagi na brak produktów na stanie.
  • Optymalizacja przepływu towarów i pracy magazynierów. Pełny wgląd w stan zasobów umożliwia lepsze planowanie logistyki przedsiębiorstwa. Mając dostęp do informacji na temat ilości poszczególnych towarów we wszystkich lokalizacjach, kierownik magazynu może opracować strategię rozmieszczania artykułów lub kompletacji zamówień w taki sposób, aby do minimum skrócić trasy przemieszczeń personelu i produktów. 
  • Sprawniejsza organizacja. Kontrola zapasów w czasie rzeczywistym ułatwia wdrożenie efektywnej strategii uzupełniania zapasów i zarządzania zaopatrzeniem, np. według modelu just-in-time. Dzięki szczegółowym informacjom na temat stanu magazynowego można łatwiej określić np. czas realizacji zamówień (lead time) poszczególnych towarów. 

Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym daje możliwość bieżącej kontroli dostępnych towarów, co ułatwia podejmowanie trafnych decyzji dotyczących logistyki firmy.

Terminale radiowe i czytniki kodów kreskowych umożliwiają automatyczne wprowadzanie danych do systemu WMS
Terminale radiowe i czytniki kodów kreskowych umożliwiają automatyczne wprowadzanie danych do systemu WMS

Jak wdrożyć system zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym?

Dzięki postępom technologicznym w dziedzinie cyfryzacji kierownicy magazynów mają coraz lepsze narzędzia pozwalające ściśle kontrolować stan zapasów w czasie rzeczywistym. To ogromny krok naprzód w porównaniu do inwentaryzacji w Excelu, która wymaga żmudnego ręcznego wprowadzania danych do arkuszy. Informatyczny system magazynowy (WMS) pozwala automatycznie rejestrować wszystkie informacje dotyczące przyjęć i wydań towarów. 

Przed wdrożeniem programu dostawca rozwiązań cyfrowych musi przeanalizować potrzeby klienta oraz szczególne warunki logistyczne, aby zaproponować system dostosowany do charakteru pracy obiektu. Dlatego na etapie wdrożeniowym kierownik magazynu wraz z dostawcą rozwiązań intralogistycznych powinni ustalić obowiązujące kryteria i zasady zarządzania, co zdecydowanie ułatwi automatyzację poszczególnych procesów. 

System WMS dostępny za pośrednictwem stacji roboczych, terminali radiowych i komputerów koordynuje wszystkie czynności magazynowe oraz rejestruje przyjęcia i wydania surowców, towarów i zamówień, umożliwiając bieżącą kontrolę zapasów. Współpraca systemu z terminalami radiowymi (odczytującymi kody kreskowe, kody QR lub etykiety RFID) umożliwia szybkie skanowanie etykiet produktów zarówno przy przyjmowaniu dostaw, jak i wysyłce zamówień.

W przypadku przedsiębiorstw dysponujących wieloma obiektami logistycznymi oraz sklepami stacjonarnymi i internetowymi kontrola zapasów przy użyciu oprogramowania jest absolutnym priorytetem. Programy do zarządzania zapasami umożliwiają dostęp do aktualnych informacji na temat stanu poszczególnych towarów w każdym magazynie i punkcie sprzedaży.

Poza tym informatyczny system magazynowy oferuje szereg innych przydatnych funkcji, jak np. śledzenie produktów, slotting czy monitorowanie zamówień.

Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym w praktyce

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie informatycznego systemu magazynowego ze względu na możliwość zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym, co pozwala ustrzec się przed wieloma kosztownymi błędami i zapewnia całkowitą identyfikowalność produktów. 

To m.in. z tego powodu brazylijska firma Aromaty Fragrances zainwestowała w system Easy WMS marki Mecalux. „Zależało nam na możliwości sprawdzenia lokalizacji każdego artykułu”, tłumaczy prezes Alfredo Del Vigna. Easy WMS pozwala kontrolować zapasy w czasie rzeczywistym, w tym również ich liczbę w poszczególnych miejscach na regale.

Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym zapewnia sprawniejszy przebieg każdego etapu logistycznego, a zwłaszcza kompletacji. Celem optymalizacji procesu przygotowywania zamówień w nowym automatycznym magazynie belgijskiej firmy TAL stosuje się metody kompletacji półautomatycznej put-to-light w połączeniu z układnicami pojemnikowymi i przenośnikami pojemnikowymi. System Easy WMS umożliwia automatyczne wprowadzanie danych, zapewniając aktualne informacje na temat stanu zapasów. 

Również operator logistyczny Pfeifer ceni sobie możliwości systemu Easy WMS. „Program zapewnia nam stały dostęp do aktualnych informacji na temat zapasów”, mówi Franci Pfeifer, kierownik ds. logistyki w firmie. Zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym jest szczególnie istotne w logistyce 3PL, gdyż umożliwia operatorowi bieżące informowanie właścicieli towarów o stanie zamówień.

W nowym magazynie automatycznym belgijskiej firmy TAL za koordynowanie wszystkich procesów odpowiada system Easy WMS
W nowym magazynie automatycznym belgijskiej firmy TAL za koordynowanie wszystkich procesów odpowiada system Easy WMS

Precyzyjne dane dzięki zarządzaniu zapasami w czasie rzeczywistym

Dzięki zarządzaniu zapasami w czasie rzeczywistym kierownik magazynu ma w każdej chwili pełny wgląd do aktualnych informacji na temat dostępnych towarów i ich położenia oraz statusu realizowanych zamówień. Ułatwia to podejmowanie trafnych decyzji z uwzględnieniem rzeczywistej wydajności obiektu. 

Mecalux z powodzeniem wdrożył system Easy WMS, służący m.in. do zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym, w ponad 1000 obiektów w 36 krajach świata. Nasz zespół doświadczonych inżynierów zapewnia wydajne rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zwiększyć wydajność pracy magazynu. Jeżeli chcesz usprawnić logistykę w Twoim przedsiębiorstwie, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.