Magazyn przyszłości już tu jest

Magazyn przyszłości już tu jest

07 cze 2022

Magazyn przyszłości nadchodzi dzięki postępom technologicznym obserwowanym we wszystkich sektorach. Coraz powszechniejsze zastosowanie automatycznych systemów magazynowych oraz cyfryzacja zarządzania to dwa najważniejsze trendy, z jakimi będziemy mieć do czynienia w najbliższym czasie w logistyce.

Magazyn przyszłości przyspieszy cyfryzację łańcucha dostaw, zapewniając lepszą organizację jego poszczególnych etapów, co zwiększy elastyczność i pozwoli skuteczniej radzić sobie z wahaniami popytu.

Jak będzie wyglądał magazyn przyszłości?

Przyszłość magazynów zmierza nie tylko w stronę robotyzacji operacji logistycznych wykonywanych wewnątrz magazynu i poza nim, ale także automatyzacji procesów decyzyjnych dzięki programom WMS do zarządzania magazynemktóra ma na celu wyeliminowanie błędów popełnianych przy ręcznym zarządzaniu. Według ankiety przeprowadzonej na potrzeby MHI Annual Industry Report 83% respondentów uważa, że cyfrowy łańcuch dostaw stanie się rozwiązaniem dominującym w branży w ciągu najbliższych 5 lat.

Obecnie wiele przedsiębiorstw usiłuje stawić czoła nagłym wzrostom popytu i kosztów logistycznych, na co główny wpływ ma szybki rozwój handlu elektronicznego. Aby skutecznie mierzyć się z wyzwaniami logistyki e-commerce, magazyn przyszłości musi przede wszystkim inwestować w integrację wszystkich działań w łańcuchu dostaw, co zapewni całkowitą przejrzystość procesów logistycznych na poszczególnych etapach.

Jedną z zasadniczych cech magazynu przyszłości jest hiperautomatyzacja. To kolejny etap automatyzacji procesów, który zakłada robotyzację wszystkich zadań realizowanych w przedsiębiorstwie dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz technologii big data i blockchain. Według raportu MarketsandMarkets wartość rynku automatyzacji logistyki będzie rosnąć w tempie 10% rocznie, przekraczając 88 mld dolarów w 2026 roku. 

Zastosowanie nowych technologii pozwoli na wdrożenie logistyki opartej na analityce predykcyjnej zapewniającej wydajną działalność magazynów przyszłości. Analityka predykcyjna wykorzystuje zarówno dane historyczne, jak i dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym w celu prognozowania ludzkiego zachowania, tendencji i nawyków oraz wydajności maszyn. Aby przygotować się na nadchodzące zmiany i podejmować trafne decyzje biznesowe, niezbędna będzie stopniowa poprawa elastyczności magazynu. „Nowa generacja automatycznych systemów wyposażonych w sztuczną inteligencję zmienia reguły gry i zapewnia elastyczne rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno były jedynie teoretycznymi koncepcjami” – zauważa Joakim Kembro, kierownik studiów magisterskich w zakresie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw na Uniwersytecie w Lund (Szwecja).

Kolejnym istotnym aspektem działalności magazynu przyszłości będzie zrównoważona gospodarka i troska o środowisko naturalne. Firma doradcza JLL, zajmująca się głównie rynkiem nieruchomości, opracowała raport pt. The industrial warehouse of the future, w którym przewiduje, jak w ciągu najbliższych 5-10 lat będzie się kształtował wzrost popytu na ekologiczne magazyny, w tym obiekty zeroemisyjne. Zrównoważona logistyka ma na celu redukcję śladu węglowego oraz ograniczenie zanieczyszczeń i odpadów generowanych na każdym etapie – począwszy od produkcji, poprzez magazynowanie i przygotowywanie zamówień, aż po dostawę towarów do klientów końcowych.

Jedną z najistotniejszych cech magazynu przyszłości będzie hiperautomatyzacja
Jedną z najistotniejszych cech magazynu przyszłości będzie hiperautomatyzacja

Nowe trendy w magazynach przyszłości

Przyszłość magazynów będą kształtować nadchodzące zmiany społeczne, rozwój technologii w dziedzinie robotyki i oprogramowania oraz nowe metody pracy wynikające z transformacji przemysłu i biznesu.

Obecnie większość populacji globu żyje w ośrodkach miejskich, a według szacunków ONZ odsetek ten wzrośnie do 70% już w 2050 roku. Postępująca urbanizacja ma bezpośredni wpływ na logistykę, skutkując m.in. wzrostem popytu na działki pod magazyny w pobliżu wielkich aglomeracji, co prowadzi do wzrostu ich cen. W odpowiedzi na te wyzwania firmy coraz częściej inwestują w magazyny typu micro-fulfillment, czyli niewielkie centra logistyczne zlokalizowane na terenie miast, które pozwalają znacznie przyspieszyć dostawy zamówień do klientów.

W obliczu rosnącego deficytu terenów przemysłowych w miastach powstał odrębny sektor nieruchomości logistycznych zajmujący się wyłącznie wynajmem i sprzedażą magazynów, hal oraz terenów przemysłowych. Według badania przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte do 2023 roku zapotrzebowanie na obiekty magazynowe wzrośnie o około 80 mln metrów kwadratowych. W tej sytuacji jednym z większych wyzwań stojących przed magazynem przyszłości będzie konieczność pomieszczenia jak największej ilości zapasów na ograniczonej powierzchni. Aby zapewnić optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, będą stosowane akumulacyjne systemy magazynowe, podesty i inne rozwiązania umożliwiające zagospodarowanie całej wysokości obiektu. W magazynach będą powszechnie działały systemy WMS, które zapewniają maksymalną wydajność obsługi ładunków. 

Kolejnym popularnym trendem w magazynach przyszłości będzie outsourcing obsługi logistycznej, która pochłania coraz większe koszty i zasoby wraz z rozwojem modelu q-commerce. Zlecenie logistyki doświadczonemu operatorowi 3PL pozwala wyeliminować wydatki na wynajem powierzchni, zakup sprzętu oraz wynagrodzenie dodatkowego personelu, a także czerpać korzyści ze współpracy ze specjalistami w dziedzinie obsługi klientów. Warto też wspomnieć o stosunkowo nowym trendzie, jakim jest Supply Chain as a Service (w skrócie SCaaS), czyli powierzenie wszystkich lub wybranych czynności związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw zewnętrznemu dostawcy usług.

Jak zapewnić maksymalną wydajność magazynu przyszłości?

Jedną z najważniejszych cech wyróżniających magazyny przyszłości jest poprawa wydajności dzięki automatyzacji procesów logistycznych. Polega ona na wdrożeniu rozwiązań automatycznych na wybranych etapach pracy, takich jak: 

  • Przyjmowanie dostaw. Aby zapewnić sprawny przepływ towarów z doków przeładunkowych do stref składowania lub na stanowiska robocze, można wdrożyć zrobotyzowane systemy usprawniające obsługę przyjęć. Do tej grupy rozwiązań należą m.in. automatyczne systemy załadunku i rozładunku pojazdów. 
  • Magazynowanie. Obiekty logistyczne przyszłości będą wyposażone w automatyczne systemy składowania, np. układnice paletowe i pojemnikowe zapewniające sprawne pobieranie i odkładanie ładunków. Tego typu urządzenia mogą pracować niemal bez przerwy, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa. 
  • Przygotowanie zamówień. Zaawansowane oprogramowanie do zarządzania powszechnie używane w magazynach przyszłości pozwoli znacząco przyspieszyć procesy kompletacji. Dzięki nowoczesnym systemom WMS można automatycznie wyznaczać najkrótsze ścieżki kompletacji, optymalnie rozlokować składowane towary w zależności od aktualnych potrzeb oraz cyfrowo przetwarzać ogromne ilości informacji. Coboty (roboty współpracujące) oraz maszyny przemysłowe ― np. roboty antropomorficzne ─ dodatkowo usprawnią procesy kompletacji zamówień, w tym zwłaszcza przenoszenie ciężkich ładunków. 
  • Transport. W nowo powstających obiektach tradycyjne urządzenia transportu bliskiego coraz częściej będą wypierane przez nowoczesne systemy automatyczne. Przenośniki paletowe, wózki AGV i autonomiczne roboty mobilne pozwolą znacząco usprawnić przepływ ładunków między różnymi strefami magazynu lub zaopatrywanie linii produkcyjnych. Bardzo możliwe, że do transportu towarów wewnątrz obiektu i poza nim będą stosowane również drony
  • Cyfrowe zarządzanie. Kluczowe znacznie w magazynie przyszłości będzie mieć kontrola zapasów w czasie rzeczywistym oraz pełna koordynacja wszystkich procesów. Jest to możliwe już dziś dzięki zaawansowanym programom logistycznym, w tym zwłaszcza systemom WMS, które na bieżąco monitorują funkcjonowanie całego magazynu. Biorąc pod uwagę stale rosnącą złożoność czynności logistycznych, za kilka lat oprogramowanie tego typu będzie niezbędnym wyposażeniem każdego obiektu logistycznego. 

Podstawą działania magazynu przyszłości będzie cyfryzacja wszystkich operacji w celu maksymalizacji wydajności oraz zapewnienia elastycznej i skalowalnej logistyki.

Wszystkie operacje w magazynie przyszłości będą kontrolowane przez system WMS
Wszystkie operacje w magazynie przyszłości będą kontrolowane przez system WMS

Magazyn gotowy na nadejście przyszłości

Podstawowe cele logistyczne magazynu przyszłości pozostaną takie jak dziś – poprawa wydajności, redukcja kosztów operacyjnych i troska o jakość obsługi. Jednak biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój handlu elektronicznego, coraz trudniej będzie je osiągnąć, zwłaszcza bardzo krótkie terminy dostawy, które dla większości klientów mają największe znaczenie.

Logistyka przyszłości ma być wyjątkowo szybka, wydajna i odporna na błędy. Z tego powodu magazyny powszechnie będą korzystać z cyfrowych narzędzi do analityki predykcyjnej, aby skutecznie przewidywać nadchodzące zmiany na podstawie zgromadzonych danych historycznych.

Mecalux jest uznanym specjalistą w dziedzinie optymalizacji wydajności obiektów logistycznych. Jeżeli chcesz przygotować Twój magazyn na przyszłe wyzwania, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści zaproponują Ci najlepsze rozwiązania, dzięki którym już teraz poprawisz jakość obsługi i przygotujesz się na wyzwania przyszłości.