Inwestowanie w automatyczne systemy składowania to coraz silniejszy trend w logistyce

6 trendów w dziedzinie automatycznych systemów składowania, które warto znać

14 mar 2022

Automatyzacja w logistyce nabiera tempa. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie automatycznych systemów składowania, aby usprawnić procesy zachodzące wewnątrz i na zewnątrz magazynu, a w efekcie poprawić swoją wydajność.

Z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Technavio wynika, że wartość rynku robotyki logistycznej w latach 2021-2025 wzrośnie o 7,07 mld dolarów. Wiele firm stawia na automatyzację, aby przyspieszyć swój rozwój i usprawnić dystrybucję towarów.

Wyposażenie centrów logistycznych w automatyczne systemy składowania zapewnia większą efektywność i szybkość realizacji procesów przyjęcia, magazynowania i wysyłki towarów. Pozwala również ograniczyć liczbę pomyłek i koszty z nimi związane oraz znacząco podnieść bezpieczeństwo osób i mienia.

Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych trendów w automatyzacji magazynów firm z bardzo zróżnicowanych branż:

1. Automatyzacja przygotowania zamówień

Kompletacja to jeden z najbardziej czasochłonnych i wymagających procesów magazynowych. W przypadku ręcznego przygotowywania zamówień pracownicy przemierzają magazyn w poszukiwaniu produktów, które następnie umieszczają w wózku kompletacyjnym lub innym urządzeniu transportu bliskiego i przewożą do strefy pakowania.

Aby przyspieszyć i usprawnić ten proces, wielu przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie automatycznych systemów składowania w swoich obiektach logistycznych. Przy dużej liczbie realizowanych zamówień najlepszym rozwiązaniem jest automatyczny magazyn pojemnikowy wyposażony w układnice i przenośniki pojemnikowe transportujące towary wprost na stanowiska kompletacji.

Kolejnym rozwiązaniem są roboty przemysłowe zaprogramowane do operacji typu pick and place, czyli pobierania artykułów i odkładania ich w wyznaczone miejsce. Potrafią one nie tylko szybko i bezbłędnie przenosić produkty, ale także sortować je oraz kontrolować ich jakość.

2. Inteligentny transport wewnętrzny

Przenoszenie ładunków w magazynie to zazwyczaj ciężka, powtarzalna i czasochłonna praca. Automatyzacja transportu wewnętrznego pozwala zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć przepływ towarów, a pracowników oddelegować do innych zadań.

W tym celu stosuje się automatyczne systemy transportowe. Do najczęściej spotykanych należą przenośniki paletowe i pojemnikowe łączące ze sobą różne obszary tego samego magazynu (np. strefę kompletacji ze strefą wysyłek) lub różne obiekty (np. magazyn z zakładem produkcyjnym).

Coraz większą popularność zyskują też pojazdy sterowane automatycznie (AGV) oraz autonomiczne roboty mobilne (AMR). Urządzenia mogą poruszać się po magazynie bez nadzoru operatora.

Automatyzacja transportu wewnętrznego pozwala usprawnić i przyspieszyć funkcjonowanie całego obiektu
Automatyczne systemy składowania usprawniają funkcjonowanie całego obiektu

3. Dark warehouse – całkowita automatyzacja magazynu

Automatyzacja umożliwiła powstanie tzw. dark warehouses, czyli w dosłownym tłumaczeniu – ciemnych magazynów. W tego rodzaju obiektach nie jest konieczny montaż instalacji oświetleniowej, ponieważ nie wymagają obecności operatorów.

Wszystkie operacje od przyjęcia do wydania towarów są wykonywane wyłącznie przez urządzenia automatyczne, co gwarantuje maksymalną wydajność przy optymalnym wykorzystaniu zasobów. Dark warehouses pozwalają nie tylko zredukować koszty i zapewnić bardziej zrównoważony łańcuch dostaw dzięki ograniczeniu poboru energii, ale też wyeliminować ryzyko błędów poprzez automatyzację wszystkich czynności logistycznych.

4. Automatyczne systemy załadunku i rozładunku

Wszystkie czynności realizowane w dokach przeładunkowych wymagają wysokiego tempa pracy, które może prowadzić do kosztownych pomyłek, a nawet wypadków. Chcąc usprawnić proces przyjmowania dostaw i wysyłki zamówień, niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wdrożenie automatycznych systemów załadunku i rozładunku towarów.

Urządzenia te umożliwiają szybką i sprawną obsługę ładunków w magazynie przy nieznacznym udziale personelu. Odpowiednio zaprojektowany system zainstalowany przy dokach magazynu potrafi pobierać lub odkładać palety w przestrzeni ładunkowej ciężarówek, zapewniając większe bezpieczeństwo i płynniejszy obieg towarów.

5. Oprogramowanie magazynowe w chmurze (SaaS)

Automatyczne zarządzanie magazynem to już niemal standard w logistyce. Wobec rosnącej złożoności procesów coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ich cyfryzację przy użyciu systemu WMS do zarządzania magazynem, który zapewnia ścisłą kontrolę ładunków oraz wydajną organizację pracy.

Oprogramowanie magazynowe oferowane jest już także w modelu SaaS (w chmurze), który nie wymaga posiadania własnej infrastruktury informatycznej, ponieważ wszystkie dane są przechowywane na serwerach zewnętrznych. Z raportu firmy doradczej Grand View Research wynika, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z oprogramowania w wersji SaaS ze względu na niższy koszt wdrożenia w porównaniu do rozwiązań typu on-premise.

6. Analiza danych w erze big data

Big data w logistyce to jeden z filarów automatyzacji łańcucha dostaw. Automatyczne magazyny generują olbrzymie ilości danych, takie jak miejsce pochodzenia i przeznaczenia produktów, ich rozmiar, zawartość itd. Dane te można przekształcić w cenne informacje ułatwiające podejmowanie trafnych decyzji biznesowych zapewniających większą wydajność magazynu, które usprawniają działanie łańcucha dostaw.

Dedykowane do tego celu programy, np. Supply Chain Analytics marki Mecalux, pozwalają na bieżąco śledzić przebieg wszystkich procesów realizowanych w obiektach logistycznych przedsiębiorstwa. Technologia big data jest wręcz niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania magazynów automatycznych, ponieważ pozwala znacząco usprawnić pracę urządzeń, m.in. dzięki analizie danych dotyczących wielkości sprzedaży.

Automatyzacja zarządzania magazynem zapewnia ściślejszą kontrolę zapasów
Automatyzacja zarządzania magazynem zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę zapasów

Maksymalna wydajność pracy dzięki automatycznym systemom składowania

Wobec stale rosnącej konkurencji i nowych wyzwań, takich jak wysyłka w 24 godziny czy znaczne sezonowe wahania popytu, przedsiębiorcy poszukują skutecznych rozwiązań, które pozwolą rozwinąć działalność np. dzięki usprawnieniu procesów i ograniczeniu liczby popełnianych błędów. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie automatyczne systemy składowania. Zaawansowane urządzenia przeładunkowe mogą pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu bez nadzoru operatora.

Mecalux zrealizował wiele projektów zautomatyzowanych obiektów logistycznych dla firm z różnych branż, z uwzględnieniem bardzo specyficznych wymagań poszczególnych klientów. Litewski magazyn firmy Intersurgical, która poszukiwała skutecznych metod zaspokojenia rosnącego popytu na respiratory w początkowym okresie pandemii, czy obiekt dla francuskiej spółdzielni COVAP, która zdecydowała się na automatyzację logistyki, aby pomieścić 10 000 różnych artykułów na zaledwie 370 m2 to tylko dwa przykłady spośród wielu naszych realizacji. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób automatyczne systemy składowania mogą usprawnić funkcjonowanie Twojego biznesu.