Systemy automatyczne zapewniają niezawodną kontrolę nad ładunkami składowanymi w magazynie

5 zalet automatyzacji magazynu

25 lip 2022

Spośród wielu zalet automatyzacji magazynu wyróżnia się większa wydajność oraz ściślejsza kontrola nad wykonywanymi procesami. Firmy, niezależnie od sektora działalności, wdrażają nowe technologie w obiektach logistycznych, aby zoptymalizować swój łańcuch dostaw.

Automatyzacja magazynu może być przydatnym rozwiązaniem dla firm o dużej liczbie przyjęć i wydań towaru, które chcą zapewnić swoim klientom wydajne usługi logistyczne.

Przedsiębiorstwa te mogą zdecydować się na automatyzację wszystkich operacji prowadzonych w magazynach lub tylko wybranych procesów, np. zarządzania artykułami niewielkich rozmiarów.

Magazyny automatyczne wymagają wdrożenia systemu WMS do zarządzania magazynem, takiego jak Easy WMS firmy Mecalux, który nadzoruje wszystkie realizowane w nich operacje. System WMS automatyzuje zarządzanie procesami poprzez organizację wejść i wyjść towaru za pomocą poleceń wysyłanych do automatycznych urządzeń transportu wewnętrznego.

Główne korzyści płynące z automatyzacji magazynu

Przejście z ręcznej obsługi ładunków na automatyczne zarządzanie obiektem logistycznym stanowi przełom w rozwoju firmy, ponieważ wiąże się z całkowitą zmianą koncepcji magazynu. Zalety automatyzacji są następujące:

1. Wydajność

Automatyczne urządzenia transportu wewnętrznego zapewniają ciągły przepływ ładunków. Urządzenia takie jak przenośniki, czy układnice paletowe mogą pracować przez całą dobę siedem dni w tygodniu, niezależnie od zmian roboczych.

Dzięki automatycznym urządzeniom transportu wewnętrznego, które odpowiadają za wejścia i wyjścia ładunków, wzrasta wydajność magazynu. Wdrożenie rozwiązań automatycznych umożliwia ograniczenie środków przeznaczanych na zadania związane ze składowaniem towarów i przygotowywaniem zamówień, co skutkuje większą efektywnością łańcucha dostaw.

Dobrym przykładem zalet automatyzacji magazynu może być Zbeda Group, wiodący izraelski producent i dostawca części samochodowych, który zdecydował się na zautomatyzowanie swojego magazynu, aby podnieść jego wydajność i osiągnąć elastyczną logistykę. Firma codziennie dostarcza części zamienne producentom samochodów. Zbeda Group zaopatrzyła się w automatyczny magazyn pojemnikowy, aby zapewnić całkowitą dostępność towaru i zaopatrywać klientów na czas, zgodnie z modelem logistyki just-in-time. „Główną zaletą automatycznego systemu magazynowania jest szybkie przeprowadzanie kompletacji”, podkreśla Shuly Bushari, wiceprezes ds. logistyki firmy Zbeda Group.

2. Inwentaryzacja ciągła

Magazyny automatyczne są wyposażone w system zarządzania, który poprzez identyfikację i kontrolę przepływu ładunków prowadzi inwentaryzację ciągłą. Program monitoruje ładunki od momentu, w którym przechodzą przez stanowisko kontroli rozmiaru i wagi palet aż do ich rozdystrybuowania.

Dzięki inwentaryzacji ciągłej można w dowolnym momencie sprawdzić liczbę składowanych towarów. Kontrola stanu magazynowego w czasie rzeczywistym zapobiega wystąpieniu braku zapasów w magazynie, który mógłby zaszkodzić wizerunkowi firmy.

W hali produkcyjnej hiszpańskiej firmy Alcorta Forging Group, działającej w branży metalurgicznej, mieści się automatyczny magazyn paletowy, w którym system Easy WMS prowadzi inwentaryzację ciągłą. „Wdrożyliśmy ten system, aby precyzyjnie monitorować zapasy od momentu przyjęcia surowców aż do wysyłki zamówień do klientów”, wyjaśnia José Antonio Fernández, kierownik magazynu.

System WMS umożliwia prowadzenie inwentaryzacji ciągłej w magazynach automatycznych
System WMS umożliwia prowadzenie inwentaryzacji ciągłej w magazynach automatycznych

3. Bezpieczeństwo ładunków i instalacji

Magazyny automatyczne zostały zaprojektowane tak, aby działały przy minimalnej ingerencji człowieka. Automatyzacja jest szczególnie korzystna w przypadku magazynów o temperaturze kontrolowanej, np. w chłodniach lub mroźniach, ponieważ urządzenia mogą pracować bez przerw, dzięki czemu operatorzy nie są długotrwale narażeni na pracę w ekstremalnych warunkach.

Automatyczne urządzenia transportu wewnętrznego, takie jak przenośniki lub układnice paletowe, są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, które mają chronić pracowników, ładunki oraz regały magazynowe. Ponadto umożliwiają one kontrolowany i bezpieczny przepływ towarów.

Bezpieczeństwo w magazynie jest jednym z powodów, dla których firma farmaceutyczna Novartis zdecydowała się na zautomatyzowanie logistyki. Novartis nieustannie ulepsza procesy produkcyjne i logistyczne, aby zagwarantować skuteczność swoich produktów. W Polsce znajduje się automatyczny magazyn samonośny firmy Novartis, w którym są składowane wszystkie produkty gotowe. Tomasz Marchewa, dyrektor ds. zarządzania łańcuchem dostaw w Navartis, wymienia następujące zalety automatyzacji magazynu dla działalności swojej firmy: „wzrost bezpieczeństwa, zredukowanie kosztów utrzymania, monitorowanie przepływu ładunków, większa pojemność składowania w porównaniu z innymi paletowymi systemami magazynowania oraz zmniejszenie kosztów osobowych”.

4. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Automatyczne systemy składowania wyróżnia możliwość zwiększenia pojemności magazynu na ograniczonej przestrzeni. Są też elastyczne, dlatego można je dostosować do właściwości każdego budynku, oraz skalowalne, co umożliwia ich rozbudowę o nowe korytarze składowania, jeśli potrzeby logistyczne firmy tego wymagają.

Wśród systemów automatycznych rozwiązaniem, które najlepiej wykorzystuje przestrzeń i cechuje się największą pojemnością składowania są magazyny samonośne. Obiekty te są zbudowane z regałów, na których opiera się pokrycie dachowe oraz obudowa boczna. Konstrukcja magazynu samonośnego oferuje maksymalną pojemność składowania, ponieważ nie wymaga budowy belek ani kolumn. Wysokość magazynów samonośnych wynosi od 12 do 45 metrów.

Firma FIC, specjalizująca się w dystrybucji materiałów budowlanych, wyposażyła swoje centrum dystrybucyjne we Francji w automatyczny magazyn pojemnikowy. Celem firmy było optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej i efektywne rozlokowanie wszystkich produktów. „W automatycznym magazynie pojemnikowym mieści się 60% naszego asortymentu, zajmując zaledwie 5% powierzchni centrum logistycznego”, wyjaśnia Yannick Taton, kierownik Działu Logistyki i Transportu firmy FIC.

Firma FIC składuje 60% swojego asortymentu na 5% powierzchni centrum logistycznego
Firma FIC składuje 60% swojego asortymentu na 5% powierzchni centrum logistycznego

5. Sprawna i bezbłędna kompletacja zamówień

W magazynach automatycznych można wdrożyć rozwiązania, które zwielokrotnią wydajność i precyzję przygotowywania zamówień.

Na stanowiskach kompletacyjnych w magazynach automatycznych przygotowywanie zamówień odbywa się według zasady „towar do człowieka” (ang. goods-to-person). Metoda ta polega na zastosowaniu automatycznych urządzeń transportu wewnętrznego, aby dostarczyć towar do magazyniera, który kompletuje zamówienie. Układnice paletowe pobierają produkty z miejsc składowania, a przenośniki transportują je do stanowiska kompletacyjnego. Dzięki temu order pickerzy nie muszą przemieszczać się między regałami w celu zlokalizowania artykułów, co skraca czas przygotowania zamówienia i przyczynia się do wzrostu wydajności magazynu.

Innym rozwiązaniem usprawniającym przygotowywanie zamówień jest zastosowanie robotów do kompletacji w magazynie, czyli urządzeń, które w sposób automatyczny obsługują i klasyfikują artykuły. Jedną z ich głównych zalet jest możliwość pracy przez całą dobę siedem dni w tygodniu, bez przerwy i bez nadzoru człowieka. Wyróżnia je też dynamiczne i sprawne przeprowadzanie zadań kompletacyjnych.

W swoim centrum logistycznym w Portugalii operator 3PL HAVI podniósł wydajność kompletacji dzięki automatyzacji tego procesu. Firma wdrożyła stanowiska kompletacyjne z systemem pick-to-light, który umożliwia sprawne przygotowywanie zamówień według metody „towar do człowieka”. Z kolei w komorze mroźniczej stanął robot antropomorficzny, który w temperaturze poniżej zera szybko i bez ingerencji magazynierów kompletuje 40% wszystkich zamówień.

Robot antropomorficzny firmy HAVI przygotowuje 40% zamówień wychodzących z komory mroźniczej
Robot antropomorficzny firmy HAVI przygotowuje 40% zamówień wychodzących z komory mroźniczej

Magazyny automatyczne – większa wydajność logistyki

Automatyzacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie wydajnej logistyki. Wdrożenie automatycznych urządzeń transportu wewnętrznego przynosi wiele korzyści, m.in. wzrost produktywności, większe bezpieczeństwo podczas obsługi towaru, a także sprawniejsze magazynowanie i kompletowanie zamówień.

Mecalux posiada długoletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu automatycznych systemów magazynowych, które usprawniają obiekty logistyczne firm z różnych sektorów. Jeśli rozważasz zautomatyzowanie procesów logistycznych, skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci szeroką ofertę naszych rozwiązaniach.