Jedną z zalet wdrożenia systemu WMS jest możliwość precyzyjnego śledzenia każdego produktu

Zalety korzystania z systemu WMS

06 lip 2023

System zarządzania magazynem (WMS) to program logistyczny, który kieruje wszystkimi operacjami wykonywanymi w instalacji, począwszy od przyjęcia ładunków, aż po kompletację i wysyłkę zamówień do klienta końcowego. Ze względu na obowiązujące w logistyce standardy wysyłki zamówień w 24 h czy stosowania strategii omnichannel coraz częściej w magazynach wykorzystuje się wyspecjalizowane oprogramowanie, którego celem jest eliminacja błędów i zwiększenie wydajności wykonywanych operacji. Czy mimo oczywistych korzyści płynących z zastosowania systemu WMS, oprogramowanie to może przedstawiać jakąś wadę? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak działa system zarządzania magazynem?

System WMS to narzędzie cyfrowe zwiększające wydajność w magazynie. Oprogramowanie zarządzające magazynem organizuje, kontroluje i optymalizuje wejścia i wyjścia ładunków, rozmieszczenie surowców w instalacji oraz zadania wykonywane przez operatorów. W magazynach automatycznych system WMS dodatkowo steruje pracą zrobotyzowanych urządzeń transportu bliskiego, zapewniając ich maksymalnie wydajne działanie.

Wdrożenie oprogramowania logistycznego pozwala wyeliminować błędy typowe dla zarządzania dokumentacją papierową. Program automatycznie zapisuje informacje o produktach, np. numer partii, waga czy wymiary zamówienia. Ponadto automatycznie generuje etykiety potrzebne do identyfikacji produktów przy pomocy stosowanej w magazynie technologii: kodów QR, kodu kreskowego czy technologii RFID.

Jedną z zalet stosowania systemu WMS jest możliwość zarządzania stanem magazynowym w czasie rzeczywistym
Jedną z zalet stosowania systemu WMS jest możliwość zarządzania stanem magazynowym w czasie rzeczywistym

4 zalety stosowania systemu WMS

Oto lista 4 największych zalet cyfryzacji zarządzania instalacją logistyczną przy pomocy systemu WMS: 

1. Kontrola stanu magazynowego w czasie rzeczywistym

Oprogramowanie zarządzające umożliwia pełną kontrolę nad poziomem stanów magazynowych. System zapisuje wejścia i wyjścia produktów, a także ich lokalizację w magazynie. Dzięki temu kierownik logistyki w każdej chwili może sprawdzić, jaka jest dostępna liczba składowanych jednostek asortymentowych.

Cyfrowa organizacja procesów, która zastępuje zarządzanie ładunkami prowadzone przy użyciu kartki i długopisu, zapewnia kierownikowi magazynu pełną widoczność zapasów w czasie rzeczywistym, jak również dostęp do danych historycznych. Oprogramowanie zabezpiecza firmę przed ryzykiem wynikającym np. z pojawienia się zapasu nadmiernego, który możne skutkować dodatkowymi kosztami, lub przed brakiem zapasów w magazynie w wyniku niewystarczającej liczby zapasów. 

2. Organizacja czynności magazynowych

System WMS koordynuje czynności magazynowe, aby w pełni wykorzystać potencjał logistyki przedsiębiorstwa. Na przykład oprogramowanie na podstawie zbioru reguł i kryteriów określonych przez kierownika logistyki automatycznie przypisuje materiały do odpowiednich lokalizacji w magazynie. Operacja ta jest znana pod nazwą slotting. Zarządzanie lokalizacjami ułatwia kontrolę zapasów i poprawia wydajność procesów takich jak magazynowanie i przygotowywanie zamówień.

System WMS nie tylko koordynuje ruchy ładunków wewnątrz instalacji, ale również planuje zadania pracowników magazynu. Oprogramowanie do zarządzania magazynem zwiększa wydajność pracy, wyznaczając najbardziej efektywne trasy kompletacji, dzięki czemu ogranicza się dystans pokonywany przez order pickerów. WMS łączy się też z urządzeniami wspomagającymi kompletację takimi jak terminale radiowe, systemy kompletacji głosowej czy urządzenia typu pick-by-light, które wskazują pracownikom czynności do wykonania i usprawniają ich pracę.

 

3. Automatyzacja procesów logistycznych

W magazynach automatycznych oprogramowanie zarządzające steruje ruchami urządzeń automatycznych, m.in. układnic czy przenośników celem zwiększenia ich wydajności i uniknięcia błędów.

Obiekty tego rodzaju powinny być wyposażone w zaawansowany system WMS zdolny łączyć się z innymi aplikacjami, np. z systemem kontroli magazynu WCS. WCS wykonuje ruchy automatycznych urządzeń transportu bliskiego, będąc w stałej łączności z nadrzędnym systemem WMS – mózgiem wszystkich operacji prowadzonych w magazynie. System kontroli magazynu usprawnia tempo przemieszczania się ładunków, co przekłada się na wzrost wydajności procesu kompletacji zamówień i uzupełniania produktów.

4. Integracja z innymi systemami łańcucha dostaw

Wdrożenie systemu WMS pozwala na wymianę informacji między magazynem a zakładami produkcyjnymi lub innymi instalacjami logistycznymi. System WMS można zintegrować z innymi programami takimi jak system ERP (Enterprise Resources Planning) czy MES (Manufacturing Execution System) w celu skoordynowania operacji logistycznych między różnymi działami firmy np. działem handlowym, zakupów czy produkcją.

Cyfryzacja umożliwia wymianę informacji między wszystkimi ogniwami łańcucha dostaw, co nie tylko podnosi jakość świadczonych usług, ale również umożliwia lepszą identyfikowalność produktów. Zintegrowany łańcuch dostaw to taki, w którym dostawcy, producenci, operatorzy logistyczni i dystrybutorzy dzielą się informacjami na rzecz jakości świadczonej usługi klientowi końcowemu. Oznacza to, że poszczególni uczestnicy łańcucha dostaw pracują ramię w ramię, aby procesy produkcji i dystrybucji zamówień przebiegały w możliwie najwydajniejszy sposób.

Mecalux został wymieniony w raporcie firmy Gartner Magic Quadrant for Warehouse Management Systems
Mecalux został wymieniony w raporcie firmy Gartner Magic Quadrant for Warehouse Management Systems

Czy system WMS ma jakieś wady?

System zarządzania magazynem to niezwykle przydatne narzędzie we wszelkiego rodzaju obiektach logistycznych. WMS to sparametryzowany system, który dostosowuje się do wymogów firmy w zależności od stopnia skomplikowania wykonywanych czynności, gamy produktów lub złożoności łańcucha dostaw. Zainstalowanie tego systemu w magazynie wymaga wsparcia zaufanego partnera logistycznego, którego rola jest kluczowa w konfiguracji i wdrożeniu oprogramowania.

Na etapie wdrażania kierownik logistyczny firmy musi ściśle współpracować z dostawcą, aby zaprojektować rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć maksymalną wydajność instalacji. Doświadczenie i kompetencje partnera logistycznego to czynniki, od których zależy, czy oprogramowanie będzie uniwersalne i elastyczne, oraz czy wyeliminuje ryzyko pojawiania się błędów w procesach logistycznych.

System WMS – rozwiązanie dla wydajnej logistyki

Oprogramowanie do zarządzania magazynem to doskonałe rozwiązanie cyfrowe pozwalające czerpać korzyści z wydajnej logistyki. Mecalux opracował wszechstronne, elastyczne i skalowalne oprogramowanie Easy WMS, które zwiększa wydajność magazynów obsługiwanych zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Mecalux już drugi raz z rzędu został wymieniony w światowym raporcie Magic Quadrant for Warehouse Management Systems ze względu na autorskie oprogramowanie magazynowe Easy WMS.

Dzięki pracy ponad 360 inżynierów wyspecjalizowanych w rozwoju oprogramowania system zarządzający zainstalowano już w przeszło 1000 obiektów logistycznych w 36 krajach. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dzięki systemowi Easy WMS możesz wykluczyć ryzyko błędu w wykonywanych operacjach, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie cyfrowe dostosowane do wymogów Twojej instalacji.