Magazijn machines dienen voor de interne verplaatsing van goederen

Maszyny magazynowe o różnym przeznaczeniu

12 kwi 2022

Maszyny magazynowe to niezbędny element wyposażenia każdego obiektu logistycznego umożliwiający sprawny transport ładunków między dokami przeładunkowymi a strefą składowania czy też między zakładem produkcyjnym a stanowiskami kompletacyjnymi.

Maszyny magazynowe dzielą się na dwie grupy zależnie od sposobu obsługi: ręczne (wózki paletowe, widłowe, kompletacyjne itd.) oraz automatyczne (przenośniki, wózki samojezdne, układnice itp.). 

Można je również podzielić na kategorie ze względu na przeznaczenie:

Maszyny magazynowe do załadunku i rozładunku w dokach

Do zadań przyjmowania dostaw i wysyłki towarów w dokach przeładunkowych stosuje się następujące maszyny magazynowe: 

  • Wózki paletowe i podnośnikowe. Wózki paletowe to najpopularniejsze, wszechstronne urządzenia. Produkowane są w wersjach ręcznych oraz elektrycznych, służą do przewozu ładunków na poziomie posadzki. Z kolei wózki podnośnikowe mogą podnosić towary na paletach na znaczną wysokość (nawet do 6 metrów), ułatwiając w ten sposób załadunek i rozładunek pojazdów.
  • Wózki z przeciwwagą. Dzięki wystającym z przodu widłom wózki z przeciwwagą doskonale nadają się do załadunku i rozładunku ciężarówek. Poruszają się znacznie szybciej od wózków paletowych czy podnośnikowych i mogą pracować zarówno wewnątrz magazynu, jak i poza nim. Przeciwwaga umieszczona w tylnej części wózka równoważy masę transportowanego ładunku.
  • ATLS (Automatic Truck Loading Systems). Automatyczne systemy załadunku i rozładunku towarów w pojazdach mogą układać i wyjmować palety przy minimalnej kontroli ze strony personelu.

Doki przeładunkowe są dla obiektu logistycznego punktem o strategicznym znaczeniu, dlatego wymagają odpowiednio dobranego wyposażenia. 

Wózki podnośnikowe to jedne z najczęściej stosowanych maszyn magazynowych
Wózki podnośnikowe to jedne z najczęściej stosowanych maszyn magazynowych

Maszyny do pobierania i odkładania jednostek ładunkowych

Poniżej prezentujemy krótki przegląd najczęściej stosowanych urządzeń magazynowych do obsługi ładunków na regałach:

  • Wózki widłowe. Oprócz wcześniej wspomnianych wózków z przeciwwagą istnieje wiele innych urządzeń przeznaczonych do załadunku i rozładunku regałów. Do najczęściej spotykanych należą wózki wysokiego składowania, które mogą podnosić ładunki na wysokość powyżej 10 metrów. Wózki widłowe wysokiego składowania bocznego załadunku dodatkowo są wyposażone w system, za pomocą którego koła mogą obracać się o 90°. Umożliwia to ruch w bok i do przodu, co zdecydowanie ułatwia załadunek kształtowników i rur na regały wspornikowe. Wózki systemowe trójstronne i dwustronne doskonale nadają się do pracy w wąskich korytarzach (od 1,5 do 1,8 metra). Mogą podnosić ładunki na wysokość powyżej 14 metrów.
  • Układnice paletowe i układnice paletowe trójstronne. To całkowicie zautomatyzowane urządzenia przeładunkowe sterowane przez system kontroli magazynu (WCS), przeznaczone do transportu i układania towarów na regałach. Istnieje kilka rodzajów układnic, które różnią się budową kolumny i systemu obsługi ładunków. Układnice paletowe mogą podnosić ładunki na wysokość przekraczającą 40 metrów. Układnice paletowe trójstronne dzięki obrotowej głowicy mogą pobierać i odkładać palety na regałach w trzech położeniach: na wprost lub po odwróceniu na jeden z boków. Ponadto w odróżnieniu od innych modeli nie wymagają górnej prowadnicy.
  • Pallet Shuttle. To samojezdny wózek przeznaczony do transportu palet w kanałach towarowych regałów wjezdnych o głębokości do 40 m. System Pallet Shuttle jest dostępny w dwóch wersjach – półautomatycznej i automatycznej. W wersji półautomatycznej wózek umieszczany jest w kanale przez operatora, natomiast w przypadku automatycznego systemu Pallet Shuttle tę operację wykonuje układnica. 
  • Układnice pojemnikowe. Układnice pojemnikowe to maszyny, które pozwalają zautomatyzować proces odkładania i pobierania pojemników, zapewniając maksymalną szybkość i bezpieczeństwo pracy. Takie rozwiązanie umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej oraz dostarczanie artykułów do kompletacji w systemie „towar do człowieka”. 

Warto zwrócić uwagę, że nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, sprawdzające się w każdym obiekcie. Przy niskim natężeniu przepływu ładunków zazwyczaj wystarczy kilka ręcznych urządzeń. W przypadku dużej liczby obsługiwanych zamówień zdecydowanie lepiej zainwestować w systemy automatyczne, które mogą pracować niemal bez przerwy, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Układnice to maszyny magazynowe przeznaczone do pobierania i umieszczania ładunków na regałach
Układnice to maszyny magazynowe przeznaczone do pobierania i umieszczania ładunków na regałach

Maszyny magazynowe do transportu ładunków

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze urządzenia służące do transportu ładunków w magazynie: 

  • Wózki. Każdy wózek można wykorzystać do wewnętrznego transportu ładunków. Najlepiej jednak do tego celu nadają się wózki z przeciwwagą, ponieważ są najszybsze. 
  • Przenośniki. Składają się z szeregu rolek, po których przemieszczają się ładunki umieszczone na paletach lub w pojemnikach. Rolki są napędzane przez silniki elektryczne, które zapewniają transport z kontrolowaną prędkością. Przenośniki rolkowe są sterowane za pomocą oprogramowania WCS, które realizuje manewry według poleceń z systemu WMS.
  • Przenośniki łańcuchowe podwieszane. Używane są głównie do transportu odzieży na wieszakach. Składają się z zespołów poruszających się ciągle łańcuchów z przymocowanymi wspornikami dostosowanymi do transportu różnych produktów (pojemników, odzieży na wieszakach, podzespołów itd.).
  • Systemy transportu szynowego. To systemy transportu bliskiego złożone z automatycznych wózków napędzanych silnikiem elektrycznym. Wózki przemieszczają się po szynie w postaci dwuteownika umieszczonego na suficie lub na posadzce. 
  • Podnośniki palet. Nazywane również przenośnikami pionowymi – to maszyny magazynowe współpracujące z przenośnikami, przeznaczone do podnoszenia palet (np. na wyższą kondygnację magazynu). Podnośniki palet mogą unosić ładunki na wysokość od 5 do maksymalnie 40 metrów.
  • Suwnice. Urządzenia do podnoszenia i przenoszenia ładunków złożone z jednej lub dwóch belek. Doskonale nadają się do obsługi ładunków wielkogabarytowych i kształtowników. 
  • AGV / LGV / AMR. Pojazdy sterowane automatycznie to maszyny magazynowe, które mogą samodzielnie poruszać się po magazynie po wyznaczonych trasach. Do naprowadzania stosuje się systemy elektromagnetyczne (AGV) lub laserowe (LGV). W odróżnieniu od tych urządzeń autonomiczne roboty mobilne (AMR) samodzielnie dobierają trasy przejazdu w oparciu o informacje na bieżąco odbierane z otoczenia.  

Maszyny te pozwalają znacznie usprawnić przepływ towarów w magazynie, zapewniając maksymalny poziom bezpieczeństwa transportu i przeładunku. 

Przenośniki to maszyny magazynowe, które zapewniają bezpieczny i kontrolowany transport ładunków
Przenośniki to maszyny magazynowe, które zapewniają bezpieczny i kontrolowany transport ładunków

Maszyny magazynowe do kompletacji

Przygotowanie zamówień pochłania znaczną część kosztów eksploatacji magazynu. Przy użyciu odpowiednich maszyn proces ten można znacznie usprawnić z korzyścią finansową dla przedsiębiorstwa.

  • Wózki do kompletacji zamówień. Wózki do kompletacji zamówień powstały w wyniku rozwoju wózków paletowych i elektrycznych wózków podnośnikowych. Zostały zaprojektowane celem ułatwienia kompletacji zamówień. Operator ma dostęp do przycisków sterowniczych urządzenia z jednej strony, a do palety lub ładunku z drugiej, co przyspiesza operacje pobierania towaru. 
  • Ręczne wózki kompletacyjne. Używane do przewozu pojemników jako uzupełnienie innych systemów lub przy kompletacji metodą pick-to-cart. Doskonale nadają się do obsługi poręcznych i niewielkich produktów.
  • Przenośniki. Przenośniki pojemnikowe i paletowe ułatwiają przygotowanie zamówień metodą „towar do człowieka”, transportując ładunki bezpośrednio na stanowiska kompletacyjne. Dzięki temu order pickerzy, nie musząc przemieszczać się między regałami w poszukiwaniu zamówionych produktów, pracują szybciej i wydajniej. 
  • Roboty przemysłowe. Ułatwiają przenoszenie ciężkich ładunków. Są wyposażone w mechanizmy obrotu i przesuwu, dzięki czemu mogą pełnić podobne funkcje jak ludzkie ręce. Roboty te mogą wykonywać zadania typu pick and place podczas kompletacji zamówień. 

Powyższe przykłady świadczą o tym, że maszyny magazynowe pozwalają usprawnić proces kompletacji zamówień i ograniczyć liczbę popełnianych błędów. 

Przenośniki transportują towary na stanowiska kompletacyjne
Przenośniki transportują towary na stanowiska kompletacyjne

Najlepsze urządzenia do magazynu

Na rynku jest dostępnych wiele maszyn magazynowych, co nie ułatwia wyboru w przypadku poszukiwań skutecznych sposobów na poprawę wydajności logistyki w przedsiębiorstwie. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a w szczególności projekt magazynu, przepływy logistyczne oraz rodzaj składowanych ładunków.

Mecalux od lat specjalizuje się w dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań logistycznych, w tym również projektowaniu obiektów obsługiwanych przy użyciu ręcznych i automatycznych maszyn magazynowych. Koniecznie skontaktuj się z nami, jeżeli szukasz porady, jak zoptymalizować procesy logistyczne w Twojej firmie.