Wyposażenie magazynu to systemy składowania lub urządzenia usprawniające pracę operatorów w magazynie

Wyposażenie magazynu – recepta na usprawnienie logistyki

11 maj 2022

Każdy obiekt logistyczny do prawidłowego funkcjonowania wymaga odpowiedniego wyposażenia magazynowego. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań (regały, wózki, systemy automatyczne itd.) zaprojektowanych z myślą o najrozmaitszych potrzebach i dostosowanych do różnych wymagań. Przy wyborze odpowiedniego wyposażenia magazynu należy uwzględnić m.in. rodzaj obsługiwanych jednostek ładunkowych czy poziom przepływu towarów

W niniejszym artykule omówimy różne rodzaje systemów składowania wykorzystywanych w magazynach – od najbardziej podstawowych i rozpowszechnionych aż po wysoce spersonalizowane i złożone, lecz nie mniej istotne z punktu widzenia wydajności i bezpieczeństwa pracy.

Czym jest wyposażenie magazynowe

Wyposażenie magazynu obejmuje wszystkie elementy, systemy i maszyny wykorzystywane w procesach logistycznych, począwszy od przyjęcia towaru, poprzez składowanie, zarządzanie zapasami, transport, aż po kompletację zamówień i ich wysyłkę do klientów. Elementy wyposażenia można podzielić na ręczne (np. regały paletowe, wózki widłowe i urządzenia do kompletacji) oraz automatyczne (przenośniki, systemy transportu szynowego i układnice).

Każda czynność magazynowa wymaga nieco innego zestawu urządzeń, jeżeli ma być wykonana z maksymalną wydajnością. Trudno na przykład wyobrazić sobie załadunek i rozładunek pojazdów przy użyciu wyposażenia służącego do kompletacji zamówień. Od prawidłowego doboru sprzętu zależy wydajność całego łańcucha dostaw w firmie.

Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń do magazynowania ładunków
Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń do magazynowania ładunków

Magazynowanie ładunków o różnej wielkości

Wybór systemów różniących się wielkością składowanych ładunków jest bardzo szeroki. Z jednej strony mamy systemy magazynowania produktów o niewielkich rozmiarach, np. regały półkowe czy regały półkowe przepływowe.

Z drugiej – systemy paletowe zaprojektowane z myślą o największych ładunkach, np. regały paletowe, regały wjezdne, regał przesuwne Movirack, regały push-back oraz regały przepływowe. Wśród rozwiązań akumulacyjnych na szczególną uwagę zasługuje półautomatyczny system Pallet Shuttle z elektrycznie napędzanym wózkiem transportującym palety wewnątrz kanałów towarowych w regale.

Istnieje także specjalne wyposażenie do składowania produktów wielkogabarytowych. Najczęściej spotykane są regały wspornikowe przeznaczone do przechowywania długich elementów. 

Poza tym dostawcy sprzętu magazynowego oferują również wyposażenie do składowania towarów o niestandardowym kształcie, np. regały na szpule. Do tej kategorii wyposażenia zaliczają się także przesuwne regały do archiwum Movibloc stosowane zazwyczaj w biurach i aptekach oraz szafki archiwizacyjne przeznaczone do przechowywania dokumentów o mniejszym formacie.

Wyposażenie cyfrowe – system WMS

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie informatycznego systemu magazynowego (WMS), który ułatwia koordynację wszystkich czynności, począwszy od przygotowania zamówień, a na zarządzaniu przydziałem artykułów do lokalizacji kończąc. System WMS może współpracować z kolektorami danych, wskazując pracownikom zadania do wykonania, co pozwala ograniczyć ryzyko błędów na różnych etapach procesu logistycznego.

Oprogramowanie jest dostępne na różnych stacjach roboczych ─ najczęściej komputerach PC. Pozwala również tworzyć i drukować etykiety ułatwiające identyfikację i śledzenie produktów.

System WMS koordynujący pracę obiektu logistycznego zalicza się do cyfrowego wyposażenia magazynu
System WMS koordynujący pracę obiektu logistycznego zalicza się do cyfrowego wyposażenia magazynu

Wózki i inne urządzenia do transportu palet

W magazynach nieautomatycznych towary transportuje się za pomocą wózków widłowych i innych urządzeń obsługiwanych ręcznie. Ułatwiają one przepływ palet między różnymi strefami magazynu. 

Nie wszystkie wózki nadają się do użytku w każdej sytuacji. Na przykład ręczne wózki paletowe i podnośnikowe najczęściej są stosowane w procesie kompletacji zamówień oraz do transportu niewielkiej liczby palet na małych odległościach. Z kolei wózki wysokiego składowania i wózki z przeciwwagą służą do transportowania palet i podnoszenia ich na znaczne wysokości. 

Wyposażenie do kompletacji i pakowania zamówień

Order pickerzy wykorzystują specjalistyczne wyposażenie magazynowe, które pozwala zwiększyć wydajność kompletacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są wózki do kompletacji zamówień przyspieszające kompletację bezpośrednio z palet. W przypadku kompletacji przy użyciu pojemników pracownicy zazwyczaj poruszają się po magazynie ze specjalnym wózkiem, do którego odkładają produkty z kilku zamówień (pick to cart).

Na tym etapie szczególnie przydatne są systemy wspomagania kompletacji, które pozwalają ograniczyć liczbę popełnianych błędów. Popularnym rozwiązaniem są zestawy do kompletowania głosowego (pick by voice) złożone z mikrofonu i słuchawek, dzięki którym pracownicy mogą otrzymywać instrukcje z systemu magazynowego i potwierdzać wykonanie kolejnych zadań.

Stanowiska pakowania z kolei są wyposażone najczęściej w wagi, maszyny pakujące, regulowane stoły robocze do wygodnej pracy oraz – w razie konieczności – komputer umożliwiający połączenie z systemem WMS. 

Wyposażenie magazynów automatycznych

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usprawnienie przepływu ładunków i zwiększenie wydajności pracy jest częściowa lub całkowita automatyzacja czynności magazynowych. W tym celu obiekt można wyposażyć w automatyczne urządzenia przeładunkowe, np. układnice paletowe. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów układnic (m.in. układnice paletowe trójstronne, jednokolumnowe i dwukolumnowe) dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Maszyny te umożliwiają zagęszczenie składowania ładunków, a dzięki pracy w cyklu kombinowanym pozwalają znacznie usprawnić ich obsługę. 

Jeżeli towary są przechowywane w pojemnikach lub na tacach, warto zainwestować w układnice pojemnikowe, które zdecydowanie przyspieszają pobieranie i odkładanie ładunków na regały. 

Oprócz samego magazynowania ładunków można też zautomatyzować inne czynności. Automatyczne urządzenia transportowe, np. przenośniki paletowe i pojemnikowe pozwalają wyraźnie usprawnić przepływ towarów między różnymi strefami obiektu. Do tej grupy urządzeń zaliczają się również systemy transportu szynowego z automatycznymi wózkami napędzanymi silnikiem elektrycznym, które przemieszczają się po znajdującej się pod napięciem szynie w postaci dwuteownika umieszczonego na suficie lub na posadzce. 

Ponadto na rynku dostępne są też inne zaawansowane systemy transportu, m.in. wózki AGV i autonomiczne roboty mobilne (AMR), które wykorzystują uczenie maszynowe, aby bezpiecznie poruszać się po magazynie.

Układnice paletowe to automatyczne urządzenia magazynowe, które usprawniają procesy załadunku i rozładunku regałów
Układnice paletowe to automatyczne urządzenia magazynowe, które usprawniają procesy załadunku i rozładunku regałów

Wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo w magazynie

Każdy magazyn powinien być wyposażony w stosowne zabezpieczenia i urządzenia chroniące pracowników, towary oraz sprzęt. Mowa tu m.in. o oznakowaniu magazynu (tabliczki znamionowe regałów, znaki ostrzegawcze, oznakowanie posadzki) zwracającym uwagę pracowników na najczęstsze zagrożenia.

Równie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej (ŚOI) określone w przepisach obowiązujących w danym kraju. W niektórych przypadkach konieczna jest instalacja ogrodzeń ochronnych, zabezpieczeń regałów lub barierek.

Ogrodzenia ochronne zapewniają bezpieczeństwo pracowników w magazynach automatycznych
Ogrodzenia ochronne zapewniają bezpieczeństwo pracowników w magazynach automatycznych

Wyposażenie magazynu dostosowane do potrzeb

Na rynku jest dostępny szeroki wybór wyposażenia magazynowego na każde potrzeby. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego sprzętu należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość dostępnej przestrzeni magazynowej, warunki przechowywania towarów oraz rodzaj obsługiwanych jednostek ładunkowych. 

Poszczególne modele regałów, wózków widłowych i urządzeń automatycznych są przeznaczone do realizacji różnych zadań. Prawidłowo dobrane wyposażenie magazynowe zapewni wydajną i bezpieczną pracę. 
 
Jeżeli planujesz inwestycję w nowy sprzęt, aby poprawić funkcjonowanie swoich obiektów logistycznych, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści od ponad 50 lat doradzają klientom, jak wybrać najlepsze rozwiązania intralogistyczne.